Button majstrom svetra

Streda, 21 október 2009

Predposlednú veľkú cenu tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 na okruhu Interlagos v Brazílii vyhral Mark Webber pred Robertom Kubicom a Lewisom Hamiltonom. Britský jazdec Jenson Button prišiel do cieľa na piatom mieste, čo mu stačilo na to, aby v predstihu pred poslednými pretekmi v Abu Dhabi získal titul majstra sveta. Preteky totálne nevyšli domácemu Rubensovi Barrichellovi, ktorý po výbornej kvalifikácii a pole position, a skvelom začiatku v pretekoch skončil až ôsmy a z hry o majstra sveta vypadol. Spolu s Buttonom však jeho tím Brawn GP získal Pohár konštruktérov.

Jenson Button
Brit Jenson Button je po Veľkej cene Brazílie novým majstrom sveta vo formule 1

Kvalifikácia na brazílskom okruhu Interlagos pripravila dokonalý scenár pre predposledné preteky seriálu majstrovstiev sveta formuly 1. Už v úvodnej časti vypadol Vettel, ako tretí najvážnejší kandidát na titul majstra sveta. Do druhej časti kvalifikácie nepostúpil ani úradujúci majster Hamilton, ani druhý jazdec tímu McLaren Kovalainen. V ďalšej časti kvalifikácie vypadol aj aktuálny líder Button, no a v záverečnej si najlepšie postavenie na štarte vybojoval druhý jazdec priebežného poradia a Buttonov najväčší súper v boji o tohtoročný titul – domáci Barrichello. Nezastavil ho ani lejak, ktorý sa na pretekársky okruh zniesol v plnej sile a veľmi vážne komplikoval celý priebeh kvalifikácie. Rubens bol doma na neudržanie.

Barrichellovi veľmi dobre vyšiel aj štart do pretekov a prvé miesto si udržal s miernym náskokom až do prvých zastávok v boxoch. Druhý so stratou necelých päť sekúnd jazdil Webber, tretí Kubica a štvrtý Rosberg. Button sa po havárii skupiny jazdcov, v ktorej boli Sutil, Trulli i Alonso, dostal zo štrnásteho miesta až na deviate. Po prvých zastávkach sa však poradie zmenilo. Do čela sa dostal Webber a Barrichelovmu monopostu Brawn GP akoby dochádzal dych. Z boxov však Barrichello na otázku, čo je s jeho monopostom, dostal odpoveď, že po dotankovaní je ťažší, preto má dojem, že je pomalý.

To však pre Barrichella, ktorý mal predpoklady na domácom okruhu vyhrať a ďalej bojovať o titul, nebolo všetko. Po tom, čo pred jeho "pomalý" monopost sa dostal na tretie miesto Hamilton, za Webbera a Kubicu, ktorí jazdili na prvých dvoch miestach a Rubens na treťom, schytal defekt pneumatiky, musel do boxov a v cieli bol až ôsmy. Z boja o titul vypadol, a keďže Button bol v cieli piaty, stačilo mu to na titul majstra sveta. Na tom už nič nezmenia ani posledné preteky seriálu. Pred Buttonom na štvrtom mieste skončil Vettel, ale ani jemu body za štvrté miesto neboli nič platné a šanca na titul je preč.

Záver seriálu teda nebude o tom, kto získa titul, keďže novým majstrom sveta je Brit Jenson Button. Získal ho v podstate v tíme, ktorý už nemal existovať, keďže Honda ešte pred záverom vlaňajšieho šampionátu ohlásila pre neúspešné účinkovanie odchod zo seriálu. Vtedajšiemu šéfovi tímu Rossovi Brawnovi sa však podarilo odkúpiť ho za symbolickú cenu a urobiť s neúspešným tímom zázrak – s pôvodnými, ale prepracovanými monopostami Honda i jazdcami Buttonom a Barrichellom!

Brawn GP má teraz, po prvom roku účinkovania v seriáli F1 nielen individuálny titul, ktorý získal Button, ale uspel aj v tímovej súťaži, keď Brawn GP získal v predstihu pred poslednými pretekmi aj Pohár konštruktérov. Trošku smutný však môže byť predsa len Brazílčan Barrichello, ktorý na záver svojej bohatej jazdeckej kariéry sníval o titule majstra sveta, čo mu niekedy aj za pre neho nepochopiteľných okolností nevyšlo. Nechceme však tým povedať, že Britovi (šéfovi Rossovi Brawnovi) je bližší iný Brit (Jenson Button), a veríme, že si to nemyslí ani samotný Rubens.

Posledné preteky tohtoročného seriálu sú na programe 1. novembra ako Veľká cena Abu Dhabi.

Výsledky Veľkej ceny Brazílie (305,909 km, 71 kôl)