F1: tretí raz Massa a double Ferrari

Nedeľa, 22 jún 2008

Na Veľkej cena Francúzska v Magny Cours opäť dominovali jazdci a monoposty stajne Ferrari. Už po tretí raz v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta formuly1 zvíťazil Felipe Massa a stajňa Ferrari získala tretie double, čím jazdci i monoposty tejto značky potvrdili najstabilnejšie výkony.

VC Francúzska VC Francúzska

Po výhre sa Felipe Massa prebojoval aj do čela priebežného hodnotenia, keď si s víťazom kvalifikácie a tímovým kolegom Kimi Räikkönenom potom, ako fínsky jazdec začal mať približne v polovici pretekov problémy, vymenili v cieli miesta. Räikkönenovi údajne odpadlo výfukové potrubie, následne aj ďalšie neidentifikované časti. Pokračoval však v jazde a druhú priečku si obhájil pomerne suverénne pred tretím Jarnom Trullim na Toyote. Pre Trulliho i japonskú značku bolo veľkým úspechom postaviť sa na stupne víťazov, pre Taliana po vyše troch rokoch.

Bez bodu vyšiel jeden z najväčších ašpirantov na titul majstra sveta Angličan Lewis Hamilton na McLarene. V kvalifikácii si síce vybojoval tretiu pozíciu na štarte pretekov, ale penalizácia z Kanady ho odsunula o desať miest na trinástu priečku. V pretekoch sa však dopustil chyby, keď v jednej zo zákrut si skrátil trať a nedovolene predbehol Vettela, za čo musel prejsť boxovou uličkou a po výjazde z nej sa ocitol znovu vzadu – na osemnástom mieste. Desiate miesto v cieli znamenalo, že z Francúzska si neodváža do hodnotenia žiadny bod a z druhej priečky priebežného hodnotenie klesol na štvrtú.

Druhý jazdec McLarenu Heikki Kovalainen musel po kvalifikácie o päť miest dozadu za blokovanie Marka Webbera v Kanade. V pretekoch si však viedol lepšie ako Hamilton, skončil štvrtý a pripísal si päť bodov do priebežného hodnotenia. Poliak Kubica z BMW-Sauber nezopakoval výsledok ani výkon z predchádzajúcich pretekov v Kanade, kde vyhral a na okruhu Magny Cours skončil piaty. Austrálčan Mark Webber z tímu Red Bull bodoval – skončil hneď za ním na šiestej priečne. Sklamaný z ôsmeho miesta môže byť bývalý majster sveta Fernando Alonso na Renaulte, v kvalifikácii prekvapivo tretí. V pretekoch skončil až ôsmy s jedným bodom, za druhým jazdcom Renaultu Nelsonom Piquetom, ktorý v úvodnej časti pretekov zvádzal tuhý a aj úspešný boj s oboma jazdcami McLarenu.

Zaujímavosťou Veľkej ceny Francúzska je, že vypadol iba jeden jediný jazdec, Jenson Button z Hondy, aj to po vlastnej chybe a po poškodení svojho monopostu. Ani druhá Honda s Barrichellom nedokázala zopakovať predchádzajúce zlepšenie a Brazílčan skončil štrnásty.

VC Francúzska

Seriál majstrovstiev sveta formuly 1 pokračuje 6. júla. Na programe je Veľká cena Veľkej Británie na okruhu v Silverstone.