F1: Vettel obhájil titul majstra sveta

Pondelok, 10 október 2011

Sebastian Vettel naplnil predpovede a obhájil titul majstra sveta vo formule 1 vo veľkom v predstihu už túto nedeľu na Veľkej cene Japonska, keď do konca seriálu zostávajú ešte štyri záverečné podujatia.

Jenson Button
Brit Jenson Button išiel od prvých kôl za víťazstvom, ktoré ešte mohlo znamenať nádej

Na okruhu v Suzuke stačilo 24ročnému nemeckému pilotovi získal aspoň bod na zisk titulu majstra sveta formuly 1 a obhájenie minuloročného prvenstva. Znamenalo to skončiť aspoň na desiatom mieste. Nakoniec bolo z toho tretie miesto za víťazným Britom Buttonom a druhým Španielom Alonsom, aj keď to spočiatku vyzeralo na Vettelov ďalší triumf.

Britský pilot bol pred japonskou veľkou cenou jediný, kto okrem Nemca Vettela mohol pomýšľať na titul majstra sveta. Aby si však túto nádej uchoval, musel v Japonsku zvíťaziť a Vettel nesmel bodovať. Bola to síce za vlasy pritiahnutá kalkulácia, ale vo svete formuly 1 je všetko možné. Ale keďže Vettel v tejto sezóne v žiadnych pretekoch neurobil väčšiu chybu, bolo málo pravdepodobné, že by sa jej dopustil práve v rozhodujúcich pretekoch.

Podobnou štatistikou ako Vettel by sa mohol chváliť aj Brit Button, nebyť technických problémov vo viacerých pretekoch. Napríklad odpadnuté koleso hneď po výjazde z boxov, keď mu na Silverstone mechanici pri výmene pneumatík zle nasadili maticu pravého predného kolesa. Alebo keď ho na Nürburgringu zradila hydraulika a preteky nedokončil. Nebyť toho, mohol byť boj o titul možno zaujímavý až do úplného záveru seriálu.

Takto 24ročný Vettel má titul už v predstihu vo vrecku a zopakoval tak minuloročné celkové prvenstvo. Je najmladším pilotom v histórii F1, ktorý obhájil titul. A tak v zostávajúcich štyroch pretekoch sa bude hrať už "len" o pozície na ďalších miestach, pretože jazdca tímu Red Bull už nemôže nikto ohroziť. V hre za štyri víťazstvá v zostávajúcich štyroch pretekoch je už len 100 bodov a Vettel má teraz pred pilotom McLarenu Buttonom 114 bodový náskok.

Sebastian Vettel
Sebastian Vettel obhájil ako najmladší jazdec v histórii formuly 1 titul majstra sveta

Button má po Japonsku na svojom konte celkom dvanásť víťazstiev v F1 a tretie v tejto sezóne, keď predtým vyhral v Kanade i v Maďarsku. Včerajšie víťazstvo na okruhu v Suzuke sa zrodilo po precíznej jazde, ktorej základ položila dobre zvolená taktika. Buttona nevyviedlo z miery ani to, že ho hneď po štarte vytlačil Vettel pravými kolesami na trávnik mimo trať a tak klesol z druhého na tretie miesto.

Button jazdil trpezlivo za Vettelom, ale po druhých zastávkach v boxoch sa dostal pred neho a pozíciu si suverénne držal až do cieľa. Pred Vettela sa nakoniec dostal aj Alonso, ktorý bol potom v cieli druhý za Buttonom. Vettel skončil tretí, štvrtý Webber, piaty Hamilton, ktorý mal v 21. kole kontakt s Massom a muselo vyjsť na trať bezpečnostné vozidlo.

Šiesty v cieli bol Michael Schumacher, ktorý sa dostáva do bývalej formy a po svojom návrate po troch rokoch do kolotoča F1 jazdil chvíľu dokonca na čele pretekov. Bod za desiate miesto získal Nico Rosberg, ktorý mal technické problémy v prvej časti kvalifikácie, neodjazdil v nej ani jedno kolo a tak štartoval až z predposledného 23. miesta.

Seriál formuly 1 pokračuje už najbližší víkend, keď v nedeľu 16. októbra je na programe Veľká cena Kórey.

Výsledky Veľkej ceny Japonska (53 kôl, 307,573 km)

1. Jenson ButtonV. Brit./McLaren1:30:53,427 hod