Hamilton vyhral v Mexiku. Rošáda s výsledkami.

Pondelok, 31 október 2016

Vo formule 1 boj o tohtoročný titul stále nie je rozhodnutý. Bude ho mať trojnásobný šampión Brit Lewis Hamilton, alebo po prvý raz v kariére Nemec Nico Rosberg? Zatiaľ je bližšie k nemu Rosberg, pre Hamiltona však hovoria posledné výsledky. Pred týždňom vyhral v USA a tento víkend aj v Mexiku.

formula
Nico Rosberg po USA neuspel ani teraz v Mexiku, zakaždým skončil druhý za Hamiltonom

Druhý za ním bol práve Rosberg a tretí Holanďan Max Verstappen. Ten však len do chvíle, kedy športoví komisári rozhodli o jeho päťsekundovej penalizácii za nedovolené skrátenie trate počas predbiehacieho manévru Nemca Vettela. Vo chvíli, kedy sa už prví traja v cieli, teda Hamilton, Rosberg a Verstappen chystali na stupne víťazov, Holanďanovi oznámili, že nie on je tretí, ale Vettel. Verstappen tak musel vycúvať z miestnosti, kde sa prví traja poberajú na vyhlasovanie výsledkov.

Ďalší nepríjemný moment, do ktorého bol zapletený 19ročný Holanďan, sa odohral už v prvej zákrute po štarte. Verstappen vytlačil svojim monopostom z dráhy Rosberga, ktorý však športoví komisári videli akoby nič nevideli a ich verdikt znel, že išlo o bežný incident a teda nie je čo riešiť. Za povšimnutie stojí aj situácia, keď sa kontroverzný holandský mladík po výjazde z boxov dostal za partnera z tímu Red Bull a zahlásil do tímového rádia: "Čo mám robiť, keď som zaseknutý za Ricciardom?" Asi chcel počuť, že mu ho odpracú z cesty?

To však ešte nie je koniec s výsledkami, aké sa objavili pôvodne. Ani to, čo sa odohralo pri vyhlasovaní a dekorovaní troch najlepších. Tu sa z tretieho miesta tešil Sebastian Vettel, neskôr si však športoví komisári predvolali jeho i Ricciarda a riešili ich vzájomný predbiehací manéver na konci pretekov. Komisári rozhodli, že Vettel nedovolene bránil útoku Racciarda, dostal 10sekundovú penalizáciu a klesol z tretieho na piate miesto. Na tretie postúpil Ricciardo a na štvrté Verstappen.

Vráťme sa teraz na začiatok pretekov. Hamilton sa z pozície víťaza kvalifikácie hneď po štarte ujal vedenia a počas celých pretekov si udržiaval pred druhým Rosbergom náskok od troch do sedem sekúnd. Rosberga sa pokúšal dostihnúť Verstappen, ale priblížiť sa mu bližšie ako na 1,4 sekundy nepodarilo. Nemohol tak použiť na rovinke systém DRS a dostať sa na druhé miesto. V jednom momente, keď Rosberg urobil pri brzdení chybu, sa mu to aj na moment podarilo, ale vyšiel mimo trať.

Razantná jazda Verstappena však ubrala dosť z dezénu jeho pneumatík a tak ku koncu pretekov ho dostihol jazdec Ferrari Vettel. Verstappen však aj tentoraz použil svoje "obranné" manévre a Vettela nepostil pred seba ani vtedy, keď si nedovolene skrátil trať, za čo ho nakoniec športoví komisári, ako sme už spomenuli, potrestali päťsekundovou penalizáciou. Aj keď bol v cieli tretí, pripočítaním 5 sekúnd klesol na piate miesto. Neskôr sa výsledky znovu menili, Vettel dostal penalizáciu 10 sekúnd, klesol na piate miesto, Ricciardo poskočil na tretie a štvrtý bol Verstappen.

Hamilton si do historických tabuliek zapísal už 51. víťazstvo a má presne toľko čo Francúz Alan Prost. Michael Schumacher ich má 91. V boji o tohtoročný titul stráca Hamilton v priebežnom poradí na Rosberga 19 bodov. Ak by zostávajúce preteky v Brazílii a Abú Dhabí vyhral opäť Hamilton a Rosberg skončil vždy druhý, majstrom by bol Rosberg. V iných prípadoch sa mení matematika. Isté však je, že majstrom sveta pre rok 2016 môže byť len jeden z nich.

Seriál formuly 1 pokračuje 13. novembra Veľkou cenou Brazílie. Bodku za ním urobia posledné preteky 27. novembra v Abú Dhabí v Spojených arabských emirátoch.