Hamilton - víťaz VC Kanady

Pondelok, 14 jún 2010

Brit Lewis Hamilton na McLarene triumfoval na Veľkej cene Kanady, v poradí ôsmom podujatí seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 a zopakoval tak svoje víťazstvo spred dvoch týždňov v Istanbule. Druhý skončil jeho tímový kolega a krajan Jenson Button, čím monoposty McLaren potvrdili svoju dobrú výkonnosť a spoľahlivosť. Tretí v cieli bol jazdec stajne Ferrari, Španiel Fernando Alonso. Víťazstvom, trinástym v kariére, sa bývalý majster sveta dostal na čelo priebežného hodnotenia seriálu.

VC Kanady
Lewis Hamilton zopakoval na VC Kanady svoj úspech z roku 2007 a znovu zvíťazil

Formula 1 sa počas posledného víkendu presunula na severoamerický kontinent na okruh v Montreale, kde sa konala Veľká cena Kanady. Po ročnej prestávke zavinenej nedoplatkami pre Bernie Ecclestona sa tak preteky F1 vrátili znovu do Kanady na okruh Gillesa Villeneuva.

Na kanadskú Veľkú cenu určite najradšej spomína sedemnásobný majster sveta Michael Schumacher, ktorý tu sedemkrát vyhral. Po prvý raz v roku 1994 a naposledy v roku 2004. Posledným víťazom v roku 2008 bol Poliak Kubica, rok predtým tu zvíťazil Brit Hamilton. Po výhre spred dvoch týždňov v Istanbule chcel bývalý majster sveta tento úspech zopakovať aj v Kanade.

V Kanade nechýbal ani Michael Schumacher, ktorý sa po troch rokoch vrátil na svetové okruhy. Na ďalšie víťazstvo však ťažko mohol pomýšľať, pretože strieborné monoposty nie sú zatiaľ víťazne naladené, skôr možno povedať, že sú dosť pomalé. Michaelovi tentoraz nevyšla ani kvalifikácia, keď na štartovom rošte mu patrila až 13. priečka. Ani v samotných pretekoch nebol úspešnejší a v cieli ho klasifikovali až na nebodovom 11. mieste, keď ešte krátko pred cieľom jazdil na ôsmej pozícii.

Reparát z Turecka chcel zložiť v Kanade tím Red Bull, ktorý v Istanbule prišiel o jasné dvojité víťazstvo. Tam jeho piloti Vettel a Webber mali vzájomnú kolíziu, po ktorej Vettel odstúpil a Webber síce pokračoval, ale v cieli bol až tretí. Jazdci prišli o body do priebežného hodnotenia o titul majstra sveta a Red Bull až o 28 bodov do Pohára konštruktérov.

Kvalifikáciu vyhral Hamilton pred Webberom, Vettelom, Alonsom, Buttonom, Liuzzim, Massom a Kubicom. Veľkým prekvapením kvalifikácie bolo šieste miesto Liuzziho na monoposte Force India, sklamaním zasa desiate a trináste miesto Rosberga a Schumachera.

Víťaz kvalifikácie Hamilton práve v Kanade v roku 2007 zvíťazil – po prvý raz v kariére v F1.

Mladý jazdec McLarenu si chcel zaspomínať na svoj prvý životný triumf a tak už od štartu jazdil tak, aby si predsavzatie zvíťaziť splnil. Ako sa potom Hamilton po pretekoch vyjadril, rýchla trať mu vyhovovala, nedopustil sa na ťažkej trati žiadnej chyby a cieľ zvíťaziť si splnil. Button , tímový spolujazdec Hamiltona, bol cieli druhý a tak po Turecku slávil tím McLaren druhé double v rade. Tretí Alonso zachraňoval česť značky Ferrari. Vettel a Webber nestačili na McLareny ani na Alonsov Ferrari a do cieľa prišli na štvrtom a piatom mieste.

Na tohtoročnú Kanadu nebude spomínať v dobrom Brazílčan Massa, druhý jazdec Ferrari, ktorý mal v prvom kole kolíziu, potom dostal 20sekundovú penalizáciu (v pitlane mu namerali prekročenie rýchlosti), a aby toho nebolo dosť, po náraze zozadu do pomalšieho Schumachera si poškodil predné krídlo a v cieli ho klasifikovali až na 15. mieste.

Najbližším podujatím seriálu formuly 1 bude Veľká cena Európy 27. júna v španielskej Valencii.