Nico Rosberg víťazom VC Nemecka

Pondelok, 21 júl 2014

Aj na Veľkej cene Nemecka formuly 1 zvíťazil monopost mercedes. Tentoraz v sedle s domácim pilotom Nicom Rosbergom. Svoj triumf dosiahol systémom štart/cieľ. Druhý v cieli bol Fín Valteri Bottas na Williamse, tretie miesto patrilo tiež mercedesu v sedle s Britom Hamiltonom, ktorý napriek havárii v kvalifikácii a štartu až z 20. miesta si vybojoval miesto na stupni víťazov.

1 Kolízia Massa - Magnussen
Kolízia Massa – Magnussen sa pre Brazílčana skončila zle – musel z pretekov odstúpiť

Nico Rosberg si na štarte Veľkej ceny Nemecka obhájil najlepšie postavenie na štarte a celkom suverénne si držal prvú pozíciu pred Fínom Bottasom, ktorý štartoval rovnako z prvého radu. Na tretie miesto postúpil Nemec Vettel a na štvrté Španiel Alonso. Boj o ďalšie priečky sa nevyhol kolízii, na ktorú najviac doplatil tretí z kvalifikácie Brazílčan Massa na Williamse.

Felipe Massa mal aj tentoraz obrovskú smolu, keď po kolízii s Dánom Magnussenom jeho monopost urobil kotrmelec cez "strechu" a z pretekov musel odstúpiť, zatiaľ čo Magnussen v pretekoch pokračoval. Stalo sa to už pred prvou zákrutou, iba o voľačo skôr ako na predchádzajúcich pretekoch vo Veľkej Británii, kde Massu vyradil Fín Räikkönen.

2 Dosberg - Niki Lauda
Radosť z víťazstva Rosberga mal aj Niki Lauda, výkonný šéf Mercedes AMG Petronas

Hamilton sa z 20. miesta postupne predieral dopredu a päť kôl po štarte už bol trinásty a v 27. kole z celkových 67 už ôsmy. Rosberg si pritom suverénne držal vedúcu pozíciu, keď pred druhým Bottasom mal po dvoch tretinách odjazdených kôl náskok 17 sekúnd. Alonso sa držal na treťom mieste, postupne sa však pred neho dostali Hamilton, Vettel a štyri kolá pred koncom pretekov aj Ricciardo. Hneď na to si však Alonso vzal piatu priečku od Ricciarda po peknom súboji späť.

Ku koncu pretekov mal Rosberg komfortný náskok dvadsiatich sekúnd a pokojne mieril do cieľa. Hamilton z tretieho miesta tlačil na druhého Bottasa, ten si však svoju pozíciu bez väčších problémov obhájil. Bottas skončil druhý a Hamiltom tretí. Vettel sa na stupne víťazov nedostal a skončil štvrtý, Alonso piaty a Ricciardo šiesty. Fín získal v Nemecku už tretie pódiové umiestnenie a zopakoval svoje druhé miesto zo Silverstonu. Predtým bol v Rakúsku tretí.

3 Alonso - Ricciardo
Alonso a Ricciardo zvádzali v závere pretekov zaujímavý a ostrý súboj o piate miesto

Veľké boje zvádzali jazdci aj o umiestnenie do prvej desiatky, o body do priebežného hodnotenia. Nemec Hülkenberg z tímu Force India za siedme miesto si aj tentoraz pripísal cenné body. Pomaly pribúdajú aj Britovi Buttonovi z McLarenu, ktorý skončil ôsmy. Magnussen aj napriek kolízii s Massom preteky dokončil na deviatom mieste, Mexičan Perez z druhým monopostom Force India bol desiaty.

Jedenáste podujatie seriálu formuly 1 sa pôjde už 27. júla v Maďarsku na Hungaroringu.