Po Kórei novým lídrom Alonso

Pondelok, 25 október 2010

Fernando Alonso na Ferrari sa stal víťazom Veľkej ceny Kórejskej republiky. Druhý skončil Hamilton na McLarene a tretí Felipe Massa na druhom Ferrari. Alonso sa stal prvým historickým víťazom pretekov formuly 1 na kórejskom polostrove a dve podujatia pred koncom seriálu aj novým lídrom šampionátu.

Fernando Alonso
Fernando Alonso na Ferrari je po Veľkej cene Kórey novým lídrom seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 a vďaka víťazstvu aj najväčším kandidátom na titul majstra sveta

Mark Weber na monoposte Red Bull, doterajší líder priebežného poradia seriálu formuly 1 a jeden z najvážnejších kandidátov na titul majstra sveta havaroval už v druhom kole po obnovenom ostrom štarte, Sebastian Vettel, druhý jazdec tímu Red Bull a ďalší veľký kandidát na titul odstúpil z pretekov pre poruchu motora z prvého miesta deväť kôl pred koncom. Pozíciu lídra pretekov potom prevzal ďalší potenciálny kandidát na titul, Lewis Hamilton z tímu McLaren, ale ani jemu nebolo súdené v Kórei vyhrať. Po jazdeckej chybe sa dostal pred neho Alonso a vedúcu pozíciu si udržal až do cieľa.

Na premiérovej Veľkej cene Kórejskej republiky na novučičkom okruhu Jeongam miešalo karty počasie. Štart sedemnásteho podujatia seriálu F1 najprv pre hustý dážď a vodu na dráhe odložili o desať minút, potom sa za bezpečnostným vozidlom odjazdili tri kolá. Preteky potom prerušili na celú hodinu. Keď ani potom neprestalo pršať a trať nebola spôsobilá na ostrý štart, prišlo na rad znovu bezpečnostné vozidlo, za ktorým monoposty jazdili až do osemnásteho kola. Keď Safety Car opustil trať, začal sa veľký boj nielen o to, kto sa ako prvý zapíše ako víťaz novej veľkej ceny seriálu majstrovstiev sveta formuly 1, ale najmä o rozhodujúce body do hodnotenia o majstra sveta pre rok 2010.

Keď Safety Car opustil trať, na čele jazdil Vettel, za ním Webber, tretí bol Alonso a štvrtý Hamilton, pred ktorého sa potom dostal jazdec Mercedesu Nico Rosberg. Piaty bol Massa a šiesty Schumacher. Keď Webber začal strácať na Vettela, zrýchlil a to sa mu stalo osudným. Najprv sa dostal do mierneho šmyku, potom stratil kontrolu nad svojim monopostom a narazil do bariéry, ktorá ho vrátila späť na trať. Alonso sa Webberovmu monopostu ešte stihol vyhnúť, ale Rosberg už nie a preteky sa pre oboch skončili.

Hustý dážď a voda na trati vytvárali nebezpečné situácie. Viackrát musel na trať Safety Car. Tých, čo preteky nedokončili, bolo dosť. Buď havarovali po jazdeckej chybe, alebo po vzájomných kolíziách. Napríklad Rus Petrov vo vysokej rýchlosti vyletel z trate a narazil kolmo do bariéry. Monopost bol na mraky, ale jazdcovi sa našťastie nič nestalo a z miesta nehody odkráčal po svojich. Po kolízii, ktorú zavinil pri brzdení Sutil, trafil Buemiho a obaja skončili mimo trať a preteky vzdali. Nedarilo sa ani úradujúcemu majstrovi sveta Britovi Buttonovi, ktorý skončil až dvanásty.

Vydarené preteky absolvoval sedemnásobný majster sveta Michael Schumacher, ktorý po návrate do kolotoča F1 získal najlepšie umiestnenie, keď skončil štvrtý. Pre Kubicu to nevyzeralo dobre, nakoniec však prišiel do cieľa na výbornom piatom mieste. Barrichello na Williamse jazdil dlho za Schumacherom (Mercedes) ako piaty, malá chyba ho však pred koncom pretekov odsunula na siedmu priečku. Pred ním skončil na šiestom mieste Liuzzi. Aj tentoraz bodoval Japonec Kobayashi na Sauberi – skončil ôsmy a jeho tímový kolega Heidfeld hneď za ním ako deviaty. Posledné bodované miesto a ďalší bod do seriálu získal Hülkenberg na druhom Williamse.

Novým lídrom a najbližšie k titulu majstra sveta má Alonso. Vďaka víťazstvu v Kórei a tomu, že Webber ani Vettel nebodovali, má teraz pred druhým Webberom náskok 11 bodov a pred tretím Hamiltonom 21 bodov. Štvrtý Vettel stráca na Alonsa 25 bodov a piaty Button už 42 bodov a má skôr iba teoretickú nádej na titul. Tú však nemá Felipe Massa, ktorý stráca na Alonsa 88 bodov, môže však svojho tímového spolujazdca podporiť tým, že bude brať body Alonsovým súperom.

Formula 1 sa teraz presunie na opačný koniec zemegule – do Brazílie. Tu sa 7. novembra na okruhu v Sao Paulo pôjde predposledné podujatie seriálu. Posledné je na programe 14. novembra v Abu Dhabí. Tu najneskôr budeme poznať aj nového majstra sveta pre rok 2010.