V Brazílii vyhral Vettel, o titule rozhodne Abú Zabí

Pondelok, 08 november 2010

Víťazom predposlednej Veľkej ceny Brazílie na okruhu Interlagos sa stal Sebastian Vettel na monoposte Red Bull. Druhý skončil druhý pilot Red Bullu Mark Webber. Až tretí v cieli bol líder predbežného poradia Fernando Alonso na červenom monoposte Ferrari. V boji o titul sa v Brazílii nerozhodlo a konečné riešenie prinesie tak až posledné tohtoročné podujatie v Abú Zabí, ktoré sa pôjde o necelý týždeň. V Brazílii sa však predsa len rozhodlo o jednom celkovom víťazovi, keď Pohár konštruktérov už definitívne patrí rakúskej stajni Red Bull.

Sebastian Vettel
Sebastian Vettel vyhral v Brazílii a je to už jeho štvrté tohtoročné víťazstvo vo formule 1

Kvalifikáciu vyhral síce nečakane nováčik v tohtoročnom seriáli F1, nemecký jazdec Hülkenberg, ale ďalšie dva posty na štartovom rošte patrili jazdcom Red Bullu Vettelovi a Webberovi, ktorí dominovali aj vo voľných tréningoch. Štvrté miesto obsadil Hamilton a až piate patrilo aktuálnemu lídrovi Alonsovi. Poslední štyria menovaní boli aj najhorúcejšími kandidátmi na titul majstra sveta spolu s Buttonom, ktorý mal len malé šance a ktorému sa v kvalifikácii príliš nedarilo a do prvej desiatky sa nedostal.

Hneď po štarte sa rozpútal tuhý boj o čelo pretekárskeho pola. Vettel sa už v prvej zákrute dostal na čelo pelotónu pred Hülkenberga. Tretí jazdil Webber, štvrtý Hamilton a až piaty bol Alonso. Po niekoľkých kolách a jazdeckých chybách Hülkenberga a Hamiltona sa Alonso dostal na tretiu priečku a nové poradie na čele bolo: Vettel, Webber, Alonso, Hamilton, Hülkenberg a šiesty Schumacher. Massa, ktorý mal pomáhať Alonsovi a oberať o body súperov, sa prepadol dozadu a s jeho podporou Alonso rátať nemohol.

Nádej na zmenu poradia bola minimálna. Chýbal čo len náznak, že by napríklad Vettel prepustil vedenie tímovému kolegovi Webberovi, ktorý by si tak v prípade víťazstva vytvoril lepšiu východiskovú pozíciu v boji o titul pred Alonsom pre poslednými pretekmi. V strede pola jazdil piaty kandidát na titul Button. Ale kým Massa mal problémy pri výmene kolies a v priebehu dvoch kôl musel dvakrát do boxov, Brit Button sa dostal na postupne prebojoval na piatu priečku za vedúcu štvoricu Vettel Webber, Alonso a Hamilton. V takomto poradí prešli potom aj cieľom. Na ďalších dvoch miestach skončili jazdci mercedesu Rosberg a Schumacher. Ôsmy v cieli bol víťaz kvalifikácie Hülkenberg, deviaty Poliak Kubica a desiaty Japonec Kobayashi.

Dvojité víťazstvo Red Bullu prinieslo tomuto rakúskemu tímu triumf v podobe predčasného zisku Pohára konštruktérov. Čo však Red Bull teší menej je to, že v priebežnej klasifikácii sú Webber i Vettel stále za Alonsom.

Na čele priebežného poradia jazdcov sa v podstate nič nezmenilo, iné sú len bodové rozdiely medzi trojicou najvážnejších kandidátov na titul, kde vedie Alonso, druhý je Webber (- 8 bodov na Alonsa) a tretí Vettel (- 15 bodov). Ak by sa majstrom sveta mal stať Webber, musel by v Abu Dabí vyhrať a Alonso by musel byť horší ako druhý. Ak by vyhral Vettel a Webber by bol druhý, mali by zhodný počet bodov, ale Alonsovi by na titul stačilo ešte aj piate miesto v cieli.

Stať sa môže všeličo, ale s istotou možno už teraz povedať, že posledné preteky budú určite dramatické a zaujímavé, že až v nich sa rozhodne o novom majstrovi sveta, a že najväčšie šance získať titul má, ak sa nič mimoriadne nestane, Alonso. Druhé najväčšie šance má Webber a až potom Vettel. Šance Hamiltona sú iba teoretické, Buttona žiadne. Rozuzlenie prinesú však až samotné preteky v Abú Zabí 14. novembra.

Veľká cena Brazílie (Interlagos, 71 kôl, 305,909 km)

1. Sebastian VettelNem./Red Bull1:33:11,803 h