V Maďarsku sa z víťazstva radoval Ricciardo

Pondelok, 28 júl 2014

Volá sa Daniel Ricciardo, pochádza z Austrálie, jazdí formulu 1 za Red Bull kam prišiel z Toro Rosso. Teraz vyhral vo veľmi dramatických pretekoch Veľkú cenu Maďarska na Hungaroringu, predtým aj Veľkú cenu Kanady. Na dráhe vyhral aj prvé preteky tohtoročného seriálu doma v Austrálii, kde ho však nie za jeho chybu po pretekoch diskvalifikovali.

Daniel Ricciardo
Daniel Ricciardo z Red Bullu sa teší po triumfe na Veľkej cene Maďarska na Hungaroringu

Približne takto by mohla vyzerať vizitka víťaza včerajších jedenástych pretekov seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 na maďarskom Hungaroringu.

Väčšinu pretekov jazdil okolo piateho-šiesteho miesta, bol však od 40 do 55 kola (z celkových 70) aj na čele. Potom si zašiel do boxov po čerstvé pneumatiky so stredne tvrdou zmesou a položil tak základ pre svoje víťazstvo. Hamiltonove i Alonsove pneumatiky mali v tej chvíli za sebou už 15 odjazdených okruhov, takže Ricciardo mal oproti obom súperom obrovskú výhodu.

Päť kôl pred koncom pretekov bol Ricciardo ešte tretí za Alonsom a Hamiltonom, ale na čerstvých pneumatikách a po razantných útokoch sa štyri kolá pred koncom pretekov dostal najprv pred Hamiltona a krátko na to aj pred Alonsa. Hamiltonove a Alonsove pneumatiky mali v tej chvíli za sebou už 25, resp. 26 absolvovaných okruhov. Vtedy už bolo isté, že Ricciardo zvíťazí, otázkou bolo, či si Alonso na opotrebovanejších pneumatikách dokáže udržať druhú pozíciu. Španiel však na Hungaroringu mal skvelý deň a Britovi nedal absolútne žiadnu šancu. Za Ricciardom tak skončil druhý Alonso a tretí Hamilton.

Druhým miestom urobil Fernando Alonso dobrú náladu v stajni Ferrari, hlavne preto, že jazdí na menej konkurencieschopnom monoposte. Zvolil skvelú stratégiu a vydržal s pneumatikami až do cieľa bez poslednej naplánovanej výmeny. Získal pre Ferrari v tomto roku druhé pódium. Uznanie si zasluhuje aj Hamilton, ktorý po štarte z boxov, teda prakticky z posledného miesta, skončil nakoniec tretí.

Víťazom mohol byť však niekto úplne iný ako Ricciardo. Kvalifikáciu vyhral totiž s viac ako pol sekundovým náskokom Nemec Rosberg, líder seriálu. Druhý bol aktuálny majster Nemec Vettel, v druhom rade štarte stáli Fín Bottas a Ricciardo. Hamiltonovi sa v kvalifikácii vznietil monopost, nedokončil ju a štartoval z boxov, podobne ako Magnussen, ktorý havaroval a rozbil svoj monopost.

Na mokrej trati Rosberg aj najlepšie odštartoval a vytvoril si viac ako desaťsekundový náskok. V 9. kole havaroval Švéd Ericsson, na trať vyšiel Safety Car a pretekári zachádzali do boxov vymeniť si prechodné pneumatiky za suché. Rosberg a niektorí ďalší to však nestihli medzi prvými a dopredu išli iní, do čela Ricciardo. Potom však v 23. kole havaroval Perez a na trať znovu vyšlo spomaľovacie auto, zasiahlo znovu do vývinu pretekov a poradie vpredu sa opäť menilo. Dozadu sa znovu prepadol aj Rosberg – aj pre problémy s brzdami.

Trinásť kôl pred koncom menil Rosberg pneumatiky za nové s mäkkou zmesou a zo siedmeho miesta sa vydal na stíhaciu jazdu. Na kolo získaval na ostatných časy od 2,5 do 3 sekúnd (!!!), v poslednom kole sa dotiahol na tretieho Hamiltona, ale dostať sa pred neho sa mu už nepodarilo a skončil štvrtý. Priebežné vedenie v seriáli si však udržal. Pred druhým Hamiltonom má náskok 11 bodov a pred tretím Ricciardom 71 bodov.

Marcus EricssonŠvéd./Caterham

Priebežné poradie jazdcov (po 11 z 19 podujatí)