VC Austrálie: Button zopakoval vlaňajšok

Pondelok, 29 marec 2010

Úradujúci majster sveta formuly 1 si zopakoval úspech spred roka a v Austrálii znovu vyhral. Dopomohol mu k tomu aj trošku riskantný krok s výmenou prechodných pneumatík za suché už vtedy, keď dráha bola na väčšine trate ešte mokrá a hrozilo, že znovu začne pršať. Ak tento ťah McLarenu a Buttona považovali mnohí za koniec na dobré umiestnenie pre britského jazdca, pravdou nakoniec bolo to, že práve jemu vďačil Button za to, že do cieľa prišiel so značným náskokom ako víťaz VC Austrálie a zopakoval minuloročný úspech, vtedy však na inom monoposte - Brawn GP.

Jenson Button

Po Bahrajne bola Austrália druhým podujatím tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta formuly 1, pred rokom to bolo naopak. Končiace austrálske leto, najmä však počasie, dosť skomplikovalo preteky. Krátko pred ich začiatkom sa spustil dážď, a aj keď čoskoro prestalo pršať, štartovalo sa na prechodných pneumatikách. Trať bola ešte mokrá a podľa meteorológov hrozil nový dážď.

Aj tu, podobne ako pred dvoma týždňami v Bahrajne, mal najlepšiu pozíciu na štarte Nemec Vettel. Hneď vedľa neho stál druhý Red Bull v sedle s domácim Webberom. Pre Austrálčana to bola dobrá pozícia, pretože doma ešte doteraz nikdy nevyhral, a tak teraz na to bola zdanlivo veľká príležitosť. Vyhrať však chcel aj Vettel, ktorému Bahrajn pre problémy s technikou nedoprial lepšie ako štvrté miesto.

Vettel aj najlepšie odštartoval, dobrý štart mal však aj Brazílčan Massa. Webber sa mierne prepadol dozadu a kolízia Buttona s Alonsom už v prvej zákrute postihla aj Michaela Schumachera, ktorý musel do boxov na výmenu poškodeného predného krídla. Hamilton sa kolízii vyhol tak, že prešiel na trávnatý pás a tak stratil len veľmi málo. Bola tu však aj ďalšia havária. Najhoršie dopadol Japonec Kobayashi, ktorý svoj monopost doslova roztrieskal. Iba o voľačo lepšie dopadol Nemec Hülkenberg (Williams), ale aj pre neho, podobne ako aj pre Švajčiara Buemiho (Toro Rosso) sa preteky skončili. Pre technické problémy odstúpil aj Trulli, ktorého motor nenaskočil ani vtedy, keď ostatní už opustili štartové boxy.

Spomaľovacie vozidlo, ktoré vyšlo na trať, potom znovu zoradilo monoposty. Aj keď trať bola stále mokrá, do boxov zamieril Button a vymenil prechodné pneumatiky za hladké. Ostatní prezúvali až v ďalších kolách, čo Brit, v tom čase vďaka "suchým" pneumatikám najrýchlejší jazdec, dokonale využil. Jazdil na druhom mieste len s malou stratou za Vettelom. Za ním potom Kubica, Rosberg, Massa, Webber, Hamilton, Barrichello, de la Rossa a Alonso.

Na rozdiel od Bahrajnu v Austrálii nebola núdza o dramatické momenty a nechýbalo ani korenie pretekov v podobe predbiehacích manévrov. Rozlúštenie austrálskej tajničky prišlo približne v polovici pretekov, keď technické problémy vedúceho Vettela na ľavom prednom kolese s brzdami spôsobili v jednej zo zákrut, že jeho monopost sa stal neovládateľným, vošiel do štrkovej zóny a preteky sa pre neho skončili.

Do čela sa dostal Button, za ktorým sa vytvorilo poradie Kubica, Massa, Alonso, Hamilton, Webber a Rosberg. Vzájomný boj tesne pred záverom pretekov spôsobil, že pri útoku Hamiltona a Webbera na Alonsa Webber mierne narazil zozadu do Hamiltona a obaja vyleteli mimo trať. V tom čase viedol Button pred Kubicom a Massom. Štvrtý jazdil Alonso a piaty Rosberg, Hamilton klesol o jednu priečku na šieste miesto. Na siedme postúpil Liuzzi a na ôsme Barrichello. Webber klesol zo šiesteho miesta na deviate a desiate miesto patrilo smoliarovi Schumacherovi. V takomto poradí prešli pretekári aj cieľom.

Pokračovanie seriálu je na programe už počas najbližšieho víkendu 2. – 4. apríla, kedy sa bude jazdiť Veľká cena Malajzie v Kuala Lumpur.

11. R. Barrichello5

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5