VC Číny: Vettel, double pre Red Bull

Štvrtok, 23 apríl 2009

Na ruby postavený doterajší priebeh seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 má svoje pokračovanie. Po tom, čo v prvých dvoch pretekoch tohtoročného seriálu dominovali bývalí jazdci Hondy, teraz stajne Brawn GP, v tretej Veľkej cene Číny to bol tím Red Bull.

VC Číny

Piloty tímu Red Bull získali nielen prvé historické víťazstvo pre značku, ale hneď aj double, keď za suverénom a víťazom pretekov Sebastianom Vettelom skončil na druhom mieste jeho tímoví spolujazdec Mark Webber. Tretí v cieli bol víťaz prvých dvoch veľkých cien a vedúci pretekár priebežného poradia Jenson Button. Naďalej sa nedarí tímu Ferrari, keď v troch úvodných pretekoch sezóny jeho jazdci nebodovali ani raz. Iba o málo úspešnejší je McLaren, ktorý po dvoch pretekoch mal len jeden bod a svoju bilanciu si trošku vylepšil teraz v Číne, keď Kovaleinen prešiel cieľom ako piaty a úradujúci majster sveta Hamilton šiesty.

Aj v Číne, podobne ako pred dvomi týždňami v Malajzii, úradovalo počasie a silný dážď. Už pred pretekmi bolo jasné, že hromadný štart nebude a že preteky odštartujú za asistencie spomaľovacieho vozidla. Vettel teda o výhodu najrýchlejšieho jazdca z kvalifikácie čiastočne prišiel. Podobne Alonso, ktorý mal po kvalifikácii v nádrži najmenej paliva, ale pozíciu na štarte hneď vedľa Vettela. Webber a Barrichello stáli hneď za nimi a víťaz dvoch predchádzajúcich pretekov Button spolu s Trullim obsadili tretí rad. Vo štvrtom stáli Rosberg a Räikkönen a desiatku najlepších uzatvárali Hamilton a švajčiarsky nováčik Buemi. Ferrari ani McLaren nemajú rýchlosť ani spoľahlivosť, čo potvrdili aj Massa i Kovalainen umiestnením v druhej desiatke, ale ani BMW Sauber, keď vlani tak úspešný Kubica štartoval iba z boxov.

Keď po dlhých úvodných kolách Safety Car opustil trať, najrýchlejším s výhodou dobrého výhľadu bol vedúci jazdec Vettel, kým ostatní mali viditeľnosť veľmi zlú. Vettel si pred druhým Webberom a tretím Barrichellom vybudoval slušný náskok. Buttom jazdil štvrtý, Trulli piaty, Hamiltom šiesty. V tretine pretekov bolo poradie Button, Barrichello, Vettel, Buemi, Massa, Webber, Hamilton a ôsmy Räikkönen. Prvých dvoch však čakali zastávky v boxoch. Massa sa neskôr prebojoval na tretie miesto, ale o radosť z prvého možného úspechu v sezónu ho pripravila pravdepodobne elektronika jeho monopostu.

VC Číny

Po sérii menších kolízií vyšiel na trať znovu Safety Car. Približne desať kôl pred koncom pretekov viedol Vettel pred Webberom, Buttonom, Buemim, Barrichelom a Hamiltonom. Prví traja si udržali svoje postavenie až do cieľa, Barrichello postúpil na štvrtú priečku, na piatu a šiestu Kovalainen a Hamilton. Dve posledné bodované miesta obsadili Glock a Buemi, ktorý si ako nováčik pripísal vo formule 1 svoj prvý bod.