VC Kanady: triumf Vettela, Alonso druhý

Pondelok, 10 jún 2013

Úradujúci majster sveta Nemec Sebastian Vettel vyhral Veľkú cenu Kanady na okruhu Gillesa Vllleneuva v Montreale, siedme podujatie seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 a získal tak pre seba prvé víťazstvo v kariére na týchto pretekoch, podobne aj pre tím Red Bull. Druhý skončil Španiel Fernando Alonso na Ferrari a tretí v cieli bol Brit Lewis Hamilton na monoposte Mercedes. Vettel si víťazstvo upevnil vedúce postavenie v hodnotení seriálu pred Alonsom a Räikkönenom.

Alonso-Guilllaume Rocquelin-Vettel-Hamilton
Stupeň víťazov (zľava): F. Alonso, Guilllaume Rocquelin-Red Bull, S. Vettel a L. Hamilton

Sebastian Vettel si v tohtoročnom seriáli pripísal už tretie víťazstvo. Zvíťazil spôsobom štart – cieľ, keď vyhral aj kvalifikáciu a do pretekov štartoval z prvej pozície. Druhý z kvalifikácie, Lewis Hamilton, jazdil za ním. Prekvapenie kvalifikácie, Fín Valtteri Bottas na Sauberi, sa na menej rýchlom monoposte prepadol už v prvom kole na piatu priečku, keď sa pred neho dostali Rosberg, Webber i Alonso.

Vettel svoj náskok pred Hamiltonom postupne zvyšoval a prakticky nikdy nebol pod 15 sekúnd. Pozorne si kontroloval vedenie a bolo jasné, že speje k víťazstvu. Alonso sa "vozil" na piatom mieste za Rosbergom a Webberom až do 42. kola (z celkových 70), kedy sa dostal pred oboch a pomaly začal sťahovať náskok druhého Hamiltona. V 53. kole bol už za Hamiltonom len 4,5 sekundy, ale v 59. ho už mal tesne pred sebou a na ostrel. V 62. kole sa Alonso po prvý raz pokúsil predbehnúť Hamiltona, ale podarilo sa mu to až o kolo neskôr.

Vettel mal v tom čase už takmer dvadsať sekundový náskok, takže stíhať ho sedem kôl pred koncom pretekov už nemalo zmysel. Vettel bol už v tej chvíli takmer jasným víťazom. Alonso napriek tomu držal nohu na plyne a v cieli bol od Vettela pomalší len o štrnásť a pol sekundy. Hamilton aj keď mal snahu dostať sa späť na druhú priečku, Alonso mu to nedovolil. Štvrtý v cieli bol Webber, piaty Rosberg a šiesty Francúz Vergne, ktorý si pozíciu držal prakticky od začiatku pretekov.

Dve krízové situácie počas pretekov mohli Vettelovi zabrániť vyhrať v Kanady. Prvá bola hneď na začiatku pretekov, keď sa ľahko oprel o "múr majstrov", ale zostalo to bez následkov. Po druhý raz na konci pretekov, keď v jednej zo zákrut bol príliš rýchly a vyšiel z trate. Mal však veľký náskok a tak mu to neublížilo a šikanu prešiel v pokoji a rovno.

Preteky opäť nevyšli druhému pilotovi Ferrari, Massovi, ktorý podobne ako na predchádzajúcich pretekoch v Španielsku pred pretekmi havaroval a štartoval zo zadných pozícií. Nakoniec v cieli bol ôsmy. Nevydarené preteky mal aj veľmi vážny kandidát na titul, Fín Kimi Räikkönen. Dlho sa držal na šiestej pozícii, pri druhej zastávke v boxoch však pre nešpecifikovaný problém pri výmene pravého zadného kolesa, sa dlhšie zdržal a prepadol sa až na 13. priečku. V cieli bol nakoniec deviaty a tak pán boh zaplať aj za dva body.

Po nevydarenej kvalifikácii boj o body nevyšiel Jensonovi Buttonovi, ktorý svoj McLaren doviedol do cieľa až na dvanástom meste a nebodoval. Podobne sa viedlo aj druhému pilotovi McLarenu Sergiovi Perezovi, ktorý bol jedenásty. Prekvapenie kvalifikácie, Valtteri Bottas, bol pätnásty, takže sľub, že ak úspešne skončí v pretekoch, skočí do mora, plniť nemusel.

Najbližšie ďalšie preteky seriálu F1 sú na programe 30. júna v britskom Silverstone.