Víťaz Valencie: bradatý Barrichello

Pondelok, 24 august 2009

Rubens Barrichello po piatich rokoch znovu vyhral preteky formuly 1 a ukázal svetu, že aj vo veku blízko štyridsiatky (37 r.) je jazdcom par excellence. Vo Valencii na okruhu prístavného mesta výbornou jazdou a cieľavedomým výkonom bez najmenšej chybičky porazil hneď dvoch majstrov sveta – Hamiltona i Räikkönnena, ktorí sa mu v cieli pozerali na chrbát. Z Barrichella so zmeneným faceliftom – briadkou, vyžarovala v cieli spokojnosť a nesmierne šťastie.

Rubens Barrichello

Barrichello si v Španielsku veril a jediným cieľom tohto pilota tímu Brawn GP bolo vo Valencii vyhrať. Nijako sa ním netajil a verejne o tom hovoril. Túžil naplniť svoje tohtoročné želanie a postaviť sa na najvyšší stupienok. Už v kvalifikácii urobil pre to prvý krôčik. Aj keď si nevybojoval najlepšie postavenie na štarte, pozícia za monopostami McLarenu Hamiltona a Kovalainena bola nádejná.

Keď potom Barrichellovi vyšiel aj štart, začal ešte viac veriť vo svoje víťazstvo. Prvé zastávky v boxoch, po ktorých predstihol Kovalainena, zvýšili jeho nádej a keď pri druhej zastávke mechanici pri výmene pneumatík na monoposte Hamiltona zazmätkovali, Barrichellovi sa víťazstvo priblížilo na dosah. Náskok vyše štyroch sekúnd, ktoré takto získal, ešte zvýšil na viac ako šesť a pol sekundy a potom už len čakal na odmávnutie v cieli. Španielske víťazstvo je jeho desiatym v kariére, ale aspoň tak cenné ako prvé dosiahnuté vo formule 1.

Hamilton po strate drahocenných sekúnd pri druhej zastávke v boxoch stratil nádej na víťazstvo, ale aj s druhým miestom bol celkom spokojný. Kovalainen si tretie miesto pred Räikkönenom neustrážil a Fín na Ferrari skončil tretí, Kovalainen štvrtý. Úspech neslávili vo Valencii piloty tímu Red Bull. Vettel i Webber, obaja ešte stále ašpiranti na titul majstra sveta, nemali dobrý deň. Vettel po nádejnej kvalifikácie, kde skončil štvrtý, mal problém s motorom a preteky nedokončil, a ani Webber nebodoval. Šťastný víkend vo Valencii nemal ani vedúci jazdec priebežného poradia, Brit Button. O piatu pozíciu z kvalifikácie prišiel hneď po štarte a cieľom prešiel ako siedmy pred Kubicom. Pred ním skončili Rosberg i Alonso.

Veľký návrat sedemnásobného majstra sveta Michaela Schumachera sa pre pretrvávajúce bolesti krku po páde z motocykla nekonal, a tak zraneného Massu nahradil testovací taliansky jazdec Luca Badoer. Ukázalo sa však, že roky absencie v pretekoch formuly 1 nenahradia testovacie jazdy. Luca Badoer zajazdil vo Valencii veľmi slabo a skončil na 17. mieste, predposledný spomedzi tých čo dojazdili. O voľačo lepšie si viedol nový pilot v kokpite Renault Romain Grosjean, ktorý nastúpil za vyhodeného Nelsona Piqueta – skončil na 15. mieste.

Barrichello si pripísaním desiatich bodov polepšil v priebežnom hodnotení – je druhý s 18bodovou stratou na vedúceho Buttona. Tretí Webber stráca na prvého Buttona 20,5 boda, štvrtý Vettel 25, piaty Rosberg už 42,5, šiesty Hamilton 45 a siedmy Räikkönen 48 bodov. Taký je stav po 11 pretekoch a do konca seriálu majstrovstiev sveta F1 zostáva odjazdiť ešte šesť veľkých cien. O tom, kto bude majstrom sveta pre rok 2009, sa bude rozhodovať práve v týchto šiestich pretekoch. Najbližšie je na programe Veľká cena Belgicka na okruhu Spa-Francorchamps 30.