Assen: opäť Stoner, Rossi spadol

Streda, 02 júl 2008

Valentina Rossiho postihol teraz na okruhu v holandskom Assene podobný osud ako v posledných pretekoch sezóny 2006, kedy mal titul majstra sveta na dosah. Nevinný pád znamenal, že oň prišiel. Teraz spadol dosť podobne, keď mu v zákrute podkĺzlo zadné koleso už krátko po štarte a stratil priebežné vedenie v seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov.

Casey Stoner Casey Stoner

Deviaty diel seriálu najrýchlejších motocyklov mal na štarte len šestnásť pretekárov, takže Rossi za pomoci traťových komisárov zdvihol motocykel zo zeme a pokračoval v pretekoch ako posledný. Bol si istý, že ak príde do cieľa, pripíše si nejaký ten bodík. Svojim pádom vyradil Randyho de Punieta, takže už bol pätnásty, za čo je jeden bod. Pád mal však aj de Angelis a Anthony West, čo zvyšovalo Rossiho šance na ďalšie body. Na Marca Melandriho strácal Rossi približne dvadsať sekúnd. Bojoval však ako lev a zdolal nielen Melandriho, ale aj Toniho Elliasa, za čo mu v cieli patrilo jedenáste miesto a štyri body.

Do čela sa hneď po štarte dostal Španiel Pedrosa, neodolal však útoku Austráčana Stonera, ktorý si vybudoval slušný náskok a bezpečne zvíťazil pred Pedrosom. Na treťom mieste počas celých pretekov jazdil Američan Hayden, tesne pred cieľom mu však pravdepodobne došiel benzín a tak tretie miesto na stupňoch víťazov patrilo jeho krajanovi Colinovi Edwardsovi. Hayden skončil štvrtý pred silnou štvoricou Dovizioso, Lorenzo, Vermeulen a Nakano, ktorí spolu s Edwardsom zvádzali v pretekoch medzi sebou veľmi napínavé súboje.

Casey Stoner

Rossi sa pádom pripravil o vedenie v seriáli, kam postúpil Dani Pedrosa. Valentino teraz stráca na Španiela štyri body. Stoner je po nevydarenom začiatku tohtoročnej sezóny už priebežne tretí, keď na prvého Pedrosu stráca 29 bodov. Ducati i samotný Austrálčan sú však vo vynikajúcej forme, takže ďalšie preteky seriálu sľubujú veľký boj o tohtoročný titul. Najväčšie šance podľa doterajšieho priebehu majú Rossi, Stoner a Pedrosa. Z nich jeden sa po posledných pretekoch vo Valencii 26. októbra postaví na najvyšší stupienok.

Deviate preteky sú na programe 13. júla na okruhu Sachsenring v Nemecku.

Randy de PunietHonda

Priebežné poradie (po ôsmich pretekoch zo sedemnástich)

Trieda do 250 cm3

Prostrednú triedu vyhral s náskokom vyše štyri a pol sekundy Španiel Alvaro Bautista. O víťazstvo bojoval so Švajčiarom Luthim, s ktorým si párkrát vymenili miesta na čele pretekov. Tretí skončil Talian Simoncelli, ktorý sa tak priblížil vedúcemu jazdcovi priebežného poradia Fínovi Kalliovi na jeden bod. Český jazdec Lukáš Pešek po dobrej kvalifikácii a pozícii na štarte nevyužil ponúkanú šancu a skončil pätnásty. Druhý český jazdec Karel Ahraham mal v tréningu pred pretekmi pád a na preteky nenastúpil.

Trieda do 125 cm3

Preteky najslabšej triedy prerušil dážď po deviatom kole. V tú chvíľu jazdil na čele mladý Brit Bradley Smith, ktorý podobne ako viacero ďalších jazdcov mal v silnejúcom daždi pád. Došiel však do boxov a pri reštarte na päť kôl mu znovu patrilo prvé miesto. Talmácsi bol na deviatom mieste, ale rýchlo sa dostával dopredu a v dramatickom závere minuloročný majster sveta prešiel cieľom ako prvý.

bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5