GP Austrálie: doma prvý Stoner, druhý Rossi

Pondelok, 06 október 2008

Aj tentoraz, aj keď nezvíťazil a prišiel do cieľa druhý za Stonerom, hral hlavnú rolu v triede MotoGP Talian Valentino Rossi, už v predstihu nový majster sveta v cestných pretekoch motocyklov pre tento rok. V závere kvalifikácie totiž Rossi spadol, nedokončil ju a štartoval až z dvanástej pozície.

Casey STONER Valentino ROSSI

Už pred Veľkou cenou Austrálie mal Rossi titul majstra sveta v kráľovskej triede MotoGP v rukáva, otázkou bolo len poradie na ďalších miestach. Najlepšie na tom pred týmito pretekmi bol aktuálny majster sveta Austrálčan Stoner, keď pred Španielom Pedrosom viedol o jedenásť bodov. Ešte aj ďalší, Španiel Jorge Lorenzo, štvrtý v priebežnom poradí seriálu majstrovstiev sveta, mohol teoreticky pomýšľať na titul vicemajstra.

V tomto duchu sa niesla aj kvalifikácia, v ktorej každá pozícia na štarte bližšia k pole position bola zlatom. A tak sa tuho bojovalo. Výhodu domáceho okruhu využil Stoner a kvalifikáciu vyhral pred Lorenzom a stále sa lepšiacim Američanom Haydenom. Pedrosa skončil až šiesty, ale Rossi ešte horšie – po páde dvanásty.

Jorge LORENZO

Do pretekov najlepšie odštartoval domáci Stoner, za ním ako tieň sa vozil Hayden. Potom si Stoner vytvoril bezpečný náskok a zvíťazil. Veľký boj sa na okruhu Phillip Island odohrával hneď po štarte o ďalšie pozície medzi Pedrosom, Lorenzom a Angličanom Toselandom, ku ktorým sa neskôr pridali Talian Dovizioso, Japonec Nakano a Američan Edwards. Pedrosa však spadol už v prvom kole a z pretekov odstúpil. Z dvanásteho miesta sa predieral dopredu Rossi a bolo len otázkou času, kedy začne The Doctor ukazovať chrbát aj tým najlepším.

V jedenástom kole bol Rossi už tretí, ale Stoner mal vtedy náskok vyše osem sekúnd. Pred nájazdom do posledného kola sa Rossi dotiahol na Haydena a na konci dlhej rovinky sa majstrovsky dostal pred neho. Na útok na Stonera však už bolo neskoro a tak prešiel cieľom ako druhý, Hayden tretí. Štvrtý skončil Lorenzo, piaty prekvapujúco Nakano a až šiesty veľký bojovník Toseland.