GP Španielska: kráľ dekoroval kráľov

Nedeľa, 30 marec 2008

Španielsky kráľ Juan Carlos dekoroval víťazov motocyklovej Veľkej ceny Španielska. Medzi nimi aj svojho krajana Daniho Pedrosu, víťaza kráľovskej triedy Moto GP. Ale aj minulého kráľa Valentina Rossiho, ktorému sa znovu začína dariť.

Dani Pedrosa Dani Pedrosa

Dvadsaťdvaročný Pedrosa vyrazil ako raketa hneď po štarte druhých pretekov seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov na okruhu v Jereze a zastavila ho až v cieli šachovnicová zástavka. Získal približne štvorsekundový náskok, ktorý si udržiaval až do konca pretekov. Zvíťazil a urobil tak radosť nielen svojmu kráľovi a sebe, ale aj tisíckam španielskym fanúšikov na tribúnach okruhu v Jereze. Na svojej Honde predvádzal jazdu snov, a nech sa zvyšok sveta snažil ako najviac vedel, na Daniho jednoducho tentoraz nikto nemal. Druhý skončil Valentino Rossi, ktorý o svoje ťažko vybojované druhé miesto takmer prišiel, keď pri prejazde predposledného kola si myslel, že je v cieli a spomalil. Na šťastie pre neho na to včas prišiel a druhú priečku obhájil pred tímovým kolegom a nováčikom v triede Moto GP Jorgem Lorenzom.

Svoj deň nemal minuloročný majster sveta Austrálčan Casey Stoner, ktorý dvakrát skončil v štrkovej zóne a v cieli bol až jedenásty. Lepšie si neviedol ani jeho partner Marco Melandri z tímu Ducati, ktorý bol v cieli o jednu priečku za ním. Nedarilo sa ani tretiemu z kvalifikácie Američanovi Edwardsovi, keď už v štvrtom kole skončil v štrkovej zóne a stratil šancu na výraznejší úspech. Naopak, úspešný v novom tíme Rizla Suzuki bol Loris Capirossi, po minulej sezóne odpisovaný v tíme Ducati, keď po napínavom boji obsadil piate miesto a dal zabudnúť na minuloročné nevýrazné výkony.

V prostrednej triede do 250 cm³ sa až do posledného kola rozhodovalo o víťazovi medzi Španielom Bautistom a Talianom Simoncellim, ktorí mali už značný náskok pred ostatnými. Talian najprv úplne bezdôvodne pustil pred seba Španiela, aby potom po tvrdom ataku zozadu na neho zaútočil a obaja po páde skončili mimo trať. Z víťazstva sa tešil Fín Kallio. Veľké preteky absolvoval víťaz predchádzajúcich pretekov v Katare Talian Pasini, keď z 15. miesta sa predral až na druhú priečku v cieli a vedie v priebežnom poradí. Český jazdec Abraham urobil jazdeckú chybu a skončil 13., Pešek bol v cieli desiaty.

V najslabšej triede do 125cm³ sa z víťazstva v dramatických pretekoch tešil Simone Corsi, ktorý sa vďaka tomuto víťazstvu prebojoval aj do vedenie priebežného poradia. Vyhral s náskokom troch sekúnd pred Nikolasom Terolom a Bradleyom Smithom. Smolu mal minuloročný majster sveta Gábor Talmácsim, keď pre poruchu motora krátko po začiatku pretekov musel odstúpiť. Cieľ nevidel ani víťaz prvých tohtoročných pretekov v Katare Sergio Dadea.

Najbližšie preteky cestných majstrovstiev sveta motocyklov sú na programe 13. apríla na okruhu Estoril v Portugalsku.