GP USA: Rossi porazil Stonera

Štvrtok, 24 júl 2008

Veľký favorit Veľkej ceny USA v cestných pretekoch motocyklov v triede MotoGP nezvíťazil. Zato vo veľkom štýle jazdiaci Rossi bol tentoraz k neprekonaniu a po chybe a páde Stonera, ktorý jazdil v závese za ním, sa predviedol v úžasnej forme a vyhral.

Valentino Rossi

To čo predvádzali Rossi a Stoner (pri absencii Španiela Daniela Pedrosu, ktorému po páde na Sachsenringu lekári neodporučili štartovať) na okruhu Laguna Seca sa len tak nevidí. Bol to historický súboj dvoch v súčasnosti najlepších jazdcov sveta. Stoner bol veľkým favoritom v poradí jedenástych pretekov seriálu majstrovstiev sveta. Už v kvalifikácii naznačil svoju silu a vždy, keď vyšiel na trať, zlepšil svoj predchádzajúci čas. Na jeden okruh bol od druhého najrýchlejšieho jazdca kvalifikácie lepší až o pol sekundy. Jazdil ako vždy isto, má najrýchlejší motocykel, a tak každý veril, že po troch predchádzajúcich víťazných pretekoch v Anglicku, Holandsku a Nemecku vyhrá aj Veľkú cenu USA v Laguna Seca.

Casey Stoner

Rossi je však bojovník a nikdy nevzdáva boj o najvyššie priečky. Keď sa po štarte dostal do čela Stoner a Rossi bol až tretí za domácim jazdcom Haydenom, videlo sa, že Stoner od nich odskočí a Rossi s ním stratí kontakt na priamy súboj. Nestalo sa, Rossi , ako je to pre neho typické, v technickej časti efektne podbehol Američana a veľmi rýchlo sa zavesil za úradujúceho majstra sveta. V technických pasážach Rossi zaúradoval a bolo z toho prvé miesto. Najmenej dvakrát sa Stoner na krátko dostal do čela, ale Rossi na to hneď odpovedal úspešným útokom. Ešte párkrát sa snažil Stoner vrátiť do čela, no Rossi jazdil tak pozorne, ostražito, rýchlo a precízne, že Stoner nemal ani najmenšiu šancu dostať.

Tom Cruise

Talian jazdil v ideálnej stope a Stonerovi tak nedával žiadnu šancu dostať sa pred neho. Pri jednom pokuse Stoner neskoro brzdil, "prepálil" zákrutu a pokus mu nevyšiel. Pri ďalšom - osem kôl pred koncom - bol Stoner znovu pridlhý, nedobrzdil, vyšiel mimo trať, našťastie v pomalej rýchlosti, podkĺzlo mu predné koleso a spadol. Hneď však vstal, nasadol na motocykel a pustil sa znovu za Rossim. Strata približne 16 sekúnd sa však už dohnať nedala a Rossi si už víťazstvo nenechal ujsť. Stoner prešiel cieľom na druhom a jeho austrálsky krajan Vermeulen na treťom mieste. Domáci jazdec Nicky Hayden skončil až piaty, keď štvrté miesto mu vyfúkol nováčik triedy MotoGP Andrea Dovizioso.Preteky znovu nevyšli Jorge Lorenzovi. Mladý ambiciózny Španiel mal už v prvom kole pomerne ťažký pád a preteky nedokončil. Naopak, s divokou kartou jazdiaci domáci pretekár Ben Spies zajazdil veľmi dobré preteky a skončil ôsmy za šiestym v cieli Francúzom Randy de Punietom a Španielom Tonim Eliasom. Nováčikom v štartovom poli MotoGP bol aj ďalší Američan Jamie Hacking, ktorý obsadil konečné jedenáste miesto. Horšie z domácich jazdcov obstál Colin Edwards, keď prišiel do cieľa až na 14. mieste. Ešte horšie Anthony West, ktorý podobne ako Edwards, si vyskúšal aj jazdu na štrku vo výbehovej zóne.

Triedy do 125 a 250 cm³ sa v USA nejazdili. Seriál pokračuje 17.augusta Veľkou cenou Českej republiky v Brne.