GP Valencie: Rossi nedosiahol na vicemajstra

Nedeľa, 04 november 2007

Španiel Pedrosa vylúštil tajničku a stal sa vicemajstrom sveta v najsilnejšej triede MotoGP.

GP Valencie

Rossi so zlomeninami zápästia po páde v kvalifikácii síce do pretekov nastúpil, ale ich nedokončil. A tak možno iba konštatovať, že ani záver sezóny Talianovi nevyšiel. Mnohonásobný majster sveta v pretekoch cestných motocyklov skončil v celkovom hodnotení v tohtoročnej sezóne najhoršie od roku 1996, kedy vstúpil do kolotoča majstrovstiev sveta cestných motocyklov a už rok na to získal prvý titul majstra sveta.

Pred poslednými pretekmi sezóny v Španielskej Valencii mal druhý Rossi pre tretím Pedrosom náskok 19 bodov. Rossimu stačilo umiestniť sa do pätnásteho miesta a Pedrosa ho ani v prípade víťazstva nemohol predstihnúť. To by musel byť v tom čert, aby si Talian druhé miesto neudržal, alebo by sa musel stať zázrak. Osud však namiešal iný recept. V kvalifikácii Rossi spadol a zlomil si na troch miestach zápästie pravej ruky, práve tej, ktorou sa ovláda plyn i brzda. Záchranou na udržanie druhej priečky pre Rossiho mohol byť aj Austrálčan Stoner, ktorý v tomto roku vyhrával jednu veľkú cenu za druhou. Ak by vyhral aj vo Valencii, Rossi nemusel vôbec štartovať a Pedrosa ho v takomto prípade nemohol predstihnúť.

GP Valencie GP Valencie

Kalkulácie jednoznačne nahrávali Talianovi, ktorý o titul vicemajstra mohol len ťažko prísť. Napriek tomu Rossi vzal svoj osud do vlastných rúk a na štart sa postavil. Zo 17. miesta sa len pomaly dostával dopredu, v 14. kole bol už na bodovanom 15. mieste, o dve kolá neskôr už 14. Nie Rossi, ale jeho stroj nevydržal záťaž a v 20. kole musel z pretekov odstúpiť a dianie na trati sledoval len z boxov. Pedrosa nakoniec s prehľadol vyhral, keď Stoner napriek skvelému začiatku nestačil neskôr tempu malého Španiela.

Víťazstvo Pedrosu znamenalo zisk titulu vicemajstra. Bolo to jeho druhé tohtoročné víťazstvo, ale určite najcennejšie. Tretí po skvelom výkone skončil Američan Hopkins. Tvrdý boj o ďalšie miesta vyhral nakoniec Melandri pred Capirossim a Vermeulenom. Vynikajúci výkon podal 37ročný Brazílčan Alex Barros, skončil siedmy, keď sa krátko pred cieľom dostal aj pred Nickyho Haydena. Boli to posledné Barrosove preteky v jeho bohatej športovej kariére, ktorú odštartoval v polovici osemdesiatych rokov.

GP Valencie

V triede do 250 cm3 už dávnejšie istý majster sveta Španiel Lorenzo, ktorý od budúcej sezóny bude jazdiť v tíme Fiat Yamaha s Valentinom Rossim, sa spočiatku držal na čele, ale potom akoby stratil motiváciu a do cieľa prišiel až ako siedmy. Vyhral Fín Kallio po veľmi dramatickom boji s De Angelisom, Debom a Doviziosom.

Maďar Talmácsi alebo Španiel Faubel? Bližšie k titulu v najslabšej objemovej triede mal maďarský jazdec. Pred Faubelom mal náskok desať bodov a teda veľkú šancu stať sa majstrom sveta. Na trati to vyzeralo tak, akoby na nej bojovali len oni dvaja. Doslova bratovražedný boj o každý centimeter zvádzali až po cieľovú pásku, ktorú ako prvý pomyselne preťal Španiel, ale titul patrí Talmácsimu. Český jazdec Lukáš Pešek mal teoretickú šancu skončiť celkovo tretí, predstihnúť Japonca Koyamu sa mu však nepodarilo. Koyama je v šampionáte tretí, Pešek štvrtý.