Indianopolis: Rossi opäť valcoval súperov

Streda, 17 september 2008

Valentino Rossi túži po dvojročnej pauze stať sa opäť majstrom sveta v najsilnejšej triede Moto GP. Potvrdil to skvelým víťazstvom v premiérovej Veľkej cene Red Bull v Indianopolise. Zvíťazil nielen nad svojimi súpermi, ale aj nad vytrvalým dažďom a silným vetrom. Flexibilný Rossi získal už 69. víťazstvo a stal sa najúspešnejším jazdcom v histórii majstrovstiev sveta v kráľovskej triede.

Valentino Rossi Casey Stoner a Andrea Dovizioso

Talianska motocyklová stálica Valentino Rossi vyhral veľmi tesne kvalifikáciu pred Austrálčanom Stonerom a bol aj veľkým favoritom pretekov po prvý raz v americkom Indianopolise. Ďalší jazdci už mali v kvalifikácii na prvých dvoch väčšie časové straty. Prevaha dvoch najlepších jazdcov seriálu majstrovstiev sveta sa očakávala aj v samotných pretekoch. Výdatný dážď a vietor však mohli urobiť svoje.

Najsilnejšiu triedu odštartovali za dažďa. Rossi sa po štarte prepadol na štvrté miesto. Najlepší štart ako zvyčajne mal Stoner, ale ešte v prvom kole sa pred neho dostal Dovizioso. Tretí jazdil domáci Nicky Hayden. Pred Rossiho sa medzitým dostal druhý jazdec Yamahy Jorge Lorenzo. Rošády na prvých štyroch postoch miešali poradím, ktoré sa každú chvíľu menilo. "Doctor" (Rossi) si otestoval trať a postupne sa dostal pred Stonera, potom Lorenza i Doviziosa. A testoval ďalej. Už nie trať, ale na prvej priečke jazdiaceho Haydena. V siedmom kole sa mu priblížil tak, že si začal vyberať miesto, kde by sa dostal pred neho. Ten okamih nastal pätnásť kôl pred koncom pretekov. Profesorským štýlom "a la Rossi" zdolal aj poslednú prekážku a začal sa Haydenovi vzďaľovať.

Casey Stoner

Hustnúci dážď a silnejúci vietor však boli proti dokončeniu pretekov, takže červené zástavy sedem kôl pred koncom znamenali najprv prerušenie pretekov. Čakalo sa na rozhodnutie, či sa bude v pretekoch pokračovať, alebo sa skončia. Verdikt, že preteky pokračovať nebudú, znamenal víťazstvo Valentina Rossiho, ktorý v čase prerušenia mal už takmer šesťsekundový náskok. Hayden skončil druhý a Rossiho tímový kolega Lorenzo tretí. Stoner bral body za štvrté miesto, Dovizioso bol v cieli piaty a Američan Spies, ktorý štartoval na divokú kartu, obsadil šiestu priečku.

Trieda do 250 cm³

Preteky triedy do 250 cm³ pre dážď a silný vietor vôbec neodštartovali.