MotoGP: Marquez víťazí aj vo Francúzsku

Pondelok, 19 máj 2014

Mladý Španiel Marc Marquez na Honde vyhral na okruhu v Le Mans kvalifikáciu triedy MotoGP, piateho podujatia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, preteky odštartoval z prvej priečky, krátko po štarte urobil dve jazdecké chyby a prepadol sa na desiate miesto, napokon však Veľkú cenu Francúzska s celkom slušným náskokom vyhral. To hovorí jasnou rečou hovorí o tom, aký skvelý jazdec je 21ročný Marquez a ako tí ostatní na neho strácajú. Druhý v cieli na legendárnom francúzskom okruhu skončil Talian Valentino Rossi na stroji Yamaha a tretí ďalší Španiel Dani Pedrosa na rovnakej továrenskej Honde na akej jazdí aj Marquez.

V. Rossi - M. Marquez
Valentino Rossi a víťaz Marc Marquez pri vyhlasovaní výsledkov kráľovskej triedy MotoGP

Po štarte sa vytvorilo poradie Dovizioso, Bradl, Rossi, Pol Espargaro, Smith, Yannone, Bautista, Lorenzo, Pedrosa, Marquez, Crutchlow a ďalší. Španiel Pol Espargaro, Nemec Bradl i Talian Dovizioso ťažili v úvode pretekov z výsledkov kvalifikácie, kde Španiel bol druhý, Talian tretí a Nemec štvrtý. Piaty v kvalifikácii bol Rossi a šiesty Lorenzo, vyhral ju Marquez s veľkým náskokom takmer 0,7 sekundy.

Bolo jasné, že Dovizioso ani Bradl sa na čele dlho neudržia. Už v treťom kole odsunul oboch z čela pretekov Rossi a Marquez sa postupne prebíjal dopredu. Trvalo deväť kôl a Marquez už bol tretí za Rossim a Polom Espargarom. Marquez sa už v nasledujúcom kole dostal pred Pola Espargara a o ďalšie dve kolá po malej Rossiho chybe aj pred Taliana na vedúcu pozíciu, ktorú si udržal až do cieľa. Víťazstvo v Le Mans je Marquezovo piate v rade v tohtoročnom seriáli v kráľovskej triede MotoGP, pričom ani raz nenašiel premožiteľa! Druhý skončil Rossi, tretí Bautista a štvrtý Pol Espargaro.

Veľkým sklamaním bol výsledok kvalifikácie pre Lorenza i Pedrosu. Jediní zo štartového pola by podľa predpovedí mohli byť vážnymi súpermi Marqueza v boji o titul, keďže s Rossim sa už akosi nepočíta. Lorenzo štartoval zo šiesteho miesta a Pedrosa až z deviateho. Padrosa sa nakoniec prepracoval na piate miesto v cieli, Lorenzo skončil šiesty. Na siedmom a ôsmom mieste sa umiestnili Bradl a Dovizioso. V prvej desiatke ešte skončili Aleix Espargaro a Bradley Smith.

Pekne sa v továrenskom tíme Yamaha rozjazdil Valentino Rossi, ktorý už v druhých pretekoch skončil druhý hneď za víťazným Marquezom. Rossi si začal viac veriť, zžil sa s Yamahou a svojimi výkonmi dominuje nad Lorenzom, druhým a mladším jazdcom tímu Yamaha. V priebežnom poradí tohtoročného seriálu sa sedemnásobný majster sveta Rossi dotiahol na druhého Pedrosu, na ktorého stráca len dva body. Ak mu to pôjde ďalej tak dobre ako doteraz, môže byť práve Rossi tým, kto bude preháňať Marqueza a šliapať mu na päty.

Lídrom seriálu je Marc Marquez, ktorý má pred druhým Pedrosom náskok 42 bodov a pred Rossim ešte o dva body viac. Štvrtý Dovizioso stráca na Marqueza 72 bodov, piaty Lorenzo, minuloročný vicemajster, má stratu 80 bodov a šiesty Bradl má od Marqueza až o 86 bodov menej. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte trinásť pretekov, takže boj o titul majstra sveta môže byť ešte veľmi zaujímavý. V prípade ďalšieho kraľovania Marqueza však aj nudný.

V dvoch slabších triedach videli diváci v Le Mans tiež zaujímavé preteky. Kategóriu Moto2 vyhral Fín Mika Kallio pred Talianom Simone Corsim a Španielom Esteve Rabatom. Triedu Moto3 s veľmi tesným náskokom 95 tisícin sekundy vyhral Austrálčan Jack Miller pred Španielmi Alexom Rinsom a Issacom Viňalesom.

Najbližšie preteky seriálu, Veľká cena Talianska, sa pôjdu 1. júna na okruhu Mugello. Práve tu na domácej veľkej cene a pred domácim publikom by sa Valentino Rossi mohol dočkať víťazstva a po prvý raz poraziť Marca Marqueza. Máme sa teda na čo tešiť!