MotoGP: Marquez víťazí desiaty raz v rade

Utorok, 12 august 2014

Veľkú cenu Indianopolis, desiate preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, vyhral v najsilnejšej triede MotoGP Španiel Marc Marquez, druhý bol jeho krajan Jorge Lorenzo a tretí Talian Valentino Rossi. Marquez tak znovu potvrdil svoju suverenity a talent, keď z desiatich podujatí vyhral všetky a ani raz v nich nenašiel premožiteľa.

1 Marc Marquez a Jorge Lorenzo
Španiel Marc Marquez zvíťazil desiaty raz v tohtoročnom seriáli v triede MotoGP

Ani desiate podujatie tohtoročného seriálu cestných motocyklových pretekov v triede MotoGP nemá iného víťaza než Španiela Marca Marqueza. Aktuálny majster sveta vyhral všetkých desať veľkých cien a suverénne vedie aj v pribežnom poradí s náskokom 89 bodov pred krajanom Danim Pedrosom a pred tretím Talianom Rossim o 93 bodov.

Marquez i Pedrosa jazdia na továrenských strojoch Honda, ktoré výkonmi i rýchlosťou prevyšujú ostatné stroje a výsledky hovoria o prevahe týchto japonských motocyklov. Výkonom sa obom jazdcom približuje len Talian Rossi a v poslednom čase aj Španiel Lorenzo. Práve Lorenzo a Rossi boli v Indianopolise tými, ktorí mohli Marqueza ohroziť. Lorenzovi chýbali k tomu len dve sekundy a Rossi bol v cieli pomalší o vyše šesť a pol sekundy.

Aj keď Marquez ako zvyčajne vyhral kvalifikáciu a štartoval z prvej pozície, už v prvej zákrute bol pred ním Talian Dovizioso, ale v ďalšej už legenda Rossi. Na konci prvého kola bol prvý Rossi, druhý Dovizioso a tretí ďalší Talian Iannone. Na ďalších miestach potom Marquez, Lorenzo a Pedrosa. Škoda, že potom v ďalšom priebehu pretekov sa dostali do kontaktu Rossi s Doviziosom, čo uľahčilo Marquezovi prebojovať sa do čela, podobne aj Lorenzovi dostať sa na druhú priečku.

2 Valentino Rossi
Valentino Rossi po návrate k Yamahe patrí znovu k svetovej špičke v triede MotoGP

V ďalšom priebehu a po chybe Marqueza prešiel do vedenia opäť Rossi, ale Marquez zaútočil a znovu sa dostal pred yamahy Rossiho i Lorenza, vedenie si už ustrážil a zvíťazil. Štvrtý v cieli bol Dani Pedrosa, piaty Španiel Pol Espargaro a šiesty britský jazdec Bradley Smith. Český pretekár Karel Abraham skončil na jedenástom mieste.

"S tretím miestom som spokojný. Viedol som dvakrát, bojoval som s Marcom i Jorgom, ale dnes na dvoch či troch miestach boli silnejší ako ja. Ale i tak som si preteky užíval. Vrátil som sa na pódium a to je dobré" zhodnotil svoje účinkovanie v amerických pretekoch Valentino Rossi.

Najbližším podujatím seriálu cestných motocyklových majstrovstiev sveta bude už 17. augusta Veľká cena Českej republiky na Masarykovom okruhu v Brne. Brno Rossimu sedí, takže by mohol po dlhšom čase aj vyhrať. Uvidíme, už o necelý týždeň.