MotoGP: tretie víťazstvo v rade pre Marqueza

Pondelok, 28 apríl 2014

Španiel Marc Marquez na Honde zvíťazil na Veľkej cene Argentíny v triede MotoGP a ani v treťom podujatí seriálu motocyklových majstrovstiev sveta neprepustil miesto na najvyššom stupienku na pódiu pre víťazov. Aj v tretích pretekoch seriálu sa na chrbát úradujúceho majstra sveta museli z druhého a tretieho miesta v cieli pozerať jeho krajania Dani Pedrosa na motocykli Honda a Jorge Lorenzo na Yamahe, ale aj Talian Valentino Rossi, tiež na Yamahe.

1 Marc Marquez
Marc Marquez triumfoval aj na treťom podujatí seriálu, na Veľkej cene Argentíny

V priebehu pretekov to vyzeralo inak, pretože dlho jazdil na čele Lorenzo. Desať kôl pred záverom pretekov sa však dostala pred neho Honda Marca Marqueza, Španiel si potom vytvoril dostatočný náskok a bezpečne zvíťazil. Aj druhá Honda v sedle Danim Pedrosom si pomerne hravo poradila s Lorenzom, čo iba dokazuje, aké rýchle sú Hondy, keď Yamaha v sedle s dvojnásobným majstrom sveta Jorge Lorenzom nedokázala odraziť ich útok.

Víťazstvo Marqueza dokazuje, akým obrovským talentom disponuje tento mladý 21-ročný Španiel, ktorý len pred rokom vstúpil do triedy MotoGP a hneď získal titul v tejto kráľovskej triede. Je síce pravda, že tak on ako aj Pedrosa majú najrýchlejšie motocykle, ale to, čo Marquez dokazuje na každých pretekoch v sedle motocykla, si odmeny v podobe víťazstiev zasluhuje. Veď jeho krajan Pedrosa na rovnakom motocykli ho nedokáže porážať a tak Pedrosova každoročná túžba o zisk titulu sa aj v tejto sezóne vzďaľuje.

2 Marquezova a Lorenzo
Radosť Marca Marqueza. Po víťazstve mu prišiel zablahoželať jeho veľký súper Lorenzo.

Bude zaujímavé sledovať aj v ďalších podujatiach seriálu boje Marqueza, Lorenza, Pedrosu, ale aj stále rýchleho a ambiciózneho sedemnásobného majstra sveta Rossiho. Ak však Marquez bude aj naďalej pokračovať v doterajších výkonoch a nič nepredvídané sa neudeje, potom Marquez bude asi len ťažko k porazeniu. Zvrat do väčšej vyrovnanosti najmä medzi Hondou a Yamahou by mohli priniesť technické vylepšenia u Yamahy, na ktorom táto japonská značkami intenzívne pracuje.

Za prvou štvoricou, na ktorú ostatní jazdci 23-člerného štartového pola nemali, si najlepšie počínal Nemec Stefan Bradl, ktorú prišiel do cieľa na piatom mieste a Talian Andrea Iannone, ktorý bol šiesty. Španiel Alvaro Bautista, ktorý mohol konkurovať najlepším, vypadol už v prvom kole a Brit Call Crutchlow neštartoval pre zranenie z predchádzajúcich pretekov. Tentoraz sa nedarilo ani Talianovi Doviziosovi, ktorý skončil deviaty, rovnako ani Američanovi Haydenovi, ktorý bol v cieli jedenásty. Ich Ducati sa naďalej trápia najmä s jazdnými vlastnosťami, aj keď im výkon ani rýchlosť nechýba.

3 Jorge Lorenzo
Lorenzo sa zatiaľ nedokáže presadiť a po troch pretekoch je až na siedmom mieste

Tried Moto2 vyhral Španiel Rabat pred Belgičanom Simeonom a ďalším Španielom Salom. Rabat je na čele aj priebežného poradia.

Najslabšiu triedu Moto3 vyhral Talian Fenati pred mladším z bratov Marquezovcov a Austrálčanom Millerom. Austrálčan je aj čele priebežnej klasifikácie.

Seriál motocyklových majstrovstiev sveta bude pokračovať 4. mája Veľkou cenou Španielska na okruhu v Jereze.

bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5