V Austrálii vyhral Lorenzo, Marqueza diskvalifikovali

Pondelok, 21 október 2013

Korunovácia Marqueza za majstra sveta v triede MotoGP sa odkladá. V Austrálii zvíťazil Lorenzo, Marqueza diskvalifikovali a do priebežného hodnotenia nezískal ani bod. Jeho náskok pred druhým Lorenzom sa zo 43 bodov zmenšil na 18, takže rozhodovať o novom majstrovi sa bude až v niektorom z dvoch posledných pretekoch seriálu - v Japonsku alebo až vo Valencii.

Lorenzo 99 - Marquez 93 - Pedrosa 26
Lorenzo, Marquez, Pedrosa - poradie v prvej polovici pretekov. Neskôr Marqueza vylúčili po tom, čo na výmenu motocykla do depa prišiel o jedno kolo neskôr ako bolo stanovené.

Pretekársky okruh na ostrove Phillip Island dostal nový asfaltový povrch, na ktorom sa pneumatiky viac opotrebovávajú, a tak po prvýkrát v histórii MotoGP museli jazdci po desiatich absolvovaných okruhoch zájsť povinne do depa na výmenu motocyklov. Okrem toho kvôli bezpečnosti a pre obavy z vyššieho opotrebovania hlavne zadnej pneumatiky skrátili preteky z 27 na 19 okruhov.

Prví jazdci zachádza do depa už po absolvovaní ôsmich okruhov, väčšina však až po deviatom okruhu. Jediný kto zostal na trati ďalej bol líder priebežného poradia Španiel Marquez, čo malo v týchto pretekoch pre historicky najmladšieho ašpiranta na titul majstra sveta v triede MotoGP nepríjemné dôsledky. V rukách traťového maršala sa totiž hneď nato objavila čierna vlajka s číslom 93. To znamenalo, že Marquez v týchto pretekoch po diskvalifikácii končí.

Tesne pred jeho vylúčením z pretekov sa stal práve Marquezovi nepríjemný incident v momente keď vychádzal na trať okruhu po výmene motocykla a nebral do úvahy to, že práve v tej chvíli sa hnali po trati v plnej rýchlosti ďalší jazdci. Lorenzo, ktorý bol na čele pred Pedrosom sa však prehnal okolo Marqueza, došlo ku kontaktu ich motocyklov, našťastie ani jeden z jazdcov nespadol. Na konci tohto kola už čakal Marqueza signál, že v pretekoch končí.

To čo v prvej časti navrávalo, že nebude dlho trvať a Marquez sa z druhej pozície dostane do čela pred vedúceho Lorenza, sa tak v druhej polovici pretekov nestalo. Marquez premárnil veľkú šancu! Po jeho diskvalifikácii bolo takmer isté, že Lorenzo si s Pedrosom, ktorý jazdil na druhej pozícii, poradí a víťazstvo si nenechá ujsť. Svoj náskok si potom ešte zvýšil a v cieli bol takmer o sedem sekúnd skôr ako Pedrosa.

Po vylúčení Marqueza zvádzali veľký boj o tretie až piate miesto Talian Rossi, Brit Crutchlow a Španiel Bautista. V cieli bol z nich najrýchlejší Rosii a vybojoval si pódium, britský jazdec si poradil so Španielom a obsadil štvrtú priečku pred stále lepšiacim sa a veľmi ambicióznym Španielom.

Pred dvomi poslednými podujatiami v Japonsku a Valencii má líder priebežného poradia Marc Marquez už len 18 bodovú výhodu pred Jorge Lorenzom a 34 bodovú pred Danim Pedrosom. Pokiaľ sa nič mimoriadne nestane, Marquez by sa mal stať novým majstrom, ale v prípade, že by v Japonsku vyhral a Lorenzo bol druhý, rozhodovať sa bude až vo Valencii.

Takže nás čaká dramatický víkend, keďže Veľká cena Japonska sa jazdí už 27. októbra. Valencia potom 10. novembra.