V Portugalsku to bol opäť fenomenálny Rossi

Pondelok, 17 september 2007

V Estorile na Veľkej cene Portugalska, štrnástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, sa po dlhšom čase znovu predviedol Valentino Rossi. Už s novým motorom sa on a jeho Yamaha ukázali v tom najlepšom svetle. Jeho víťazstvo sa nerodilo ľahko, Rossi však znovu presvedčil o svojich mimoriadnych jazdeckých kvalitách a predovšetkým im vďačí za estorilský úspech. Tvrdý súboj v záverečných kolách s Danim Pedrosom zvládol v štýle jemu vlastnom a víťazstvom potvrdil, že na vine ostatných nepresvedčivých výkonov nebol "The Doctor", ale motor jeho motocykla.

Veľká cena Portugalska Veľká cena Portugalska

Nečakaným víťazom kvalifikácie triedy MotoGP sa stal po prvý raz v tomto roku minuloročný majster sveta Nicky Hayden. Vedľa neho sa do prvého radu na štarte postavili Casey Stoner a Valentino Rossi. Najlepšie odštartoval Stoner, ale skvelý štart mal aj Dani Pedrosa z druhého radu. Hayden bol po štarte tretí, za nimi potom Marco Melandri a Valentino Rossi. Rossi sa po niekoľkých kolách a výmenách definitívne usadil na štvrtom mieste a hneď zaútočil na tretieho Haydena. Na čele jazdil Stoner, za ním Pedrosa. V šiestom kole sa Pedrosa predral pred Stonera a o kolo neskôr bol pred Stonerom aj Rossi.

Ku koncu pretekov mal Rossi dokonale otestovaného Pedrosu a na brzdách sa mu podarilo dostať sa pred neho. Rossi si udržal vedenie a zvíťazil. Hayden stíhal Stonera, ale dostať sa pred neho sa mu už nepodarilo. Na piatej priečke prešiel cieľom Marco Melandri. V seriáli naďalej vedie s veľkým náskokom Stoner s 287 bodmi. Druhý Rossi ich má 211. Znížil síce náskok Stonera, ale tomu bude na získanie titulu stačiť prichádzať do cieľa tak ako v Portugalsku. Pedrosa je tretí, má 188 bodov, ale na titul už pomýšľať nemôže.

Trieda do 125 cm3 mala jasného favorita Mattia Pasiniho. Približne v polovici pretekov však "prebrzdil" nájazd do šikany a nasledoval pád. A tak veľký boj o pódium zvádzala pätica jazdcov na strojoch Aprilia – Faubel, Talmácsi, Corsi, P. Esperago a J. Olive, ktorá si poradie neustále menila. V tomto poradí aj prešli cieľom. Po vydarenej kvalifikácii sa nedarilo Čechovi Lukášovi Peškovi, ktorý sa na trati dosť trápil, bol dokonca v štrkovej zóne a skončil až na trinástom mieste.

Veľká cena Portugalska

V prostrednej triede do 250 cm3 tentoraz nezvíťazil veľký favorit Jorge Lorenzo, ale Alvaro Bautista, ktorý v druhej polovici pretekov nasadil tempo, ktorým sa prehnal pred všetko, čo jazdilo pred ním. Zachytil sa ho len dovtedy vedúci pretekár Andrea Dovizioso, no víťazstvo Bautistu nedokázal ohroziť. Tretí skončil Lorenzo, štvrtý stále sa lepšiaci Thomas Luthi a na piatom mieste došiel Hector Barbera.

Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte štvoro pretekov. Najbližšie sa uskutočnia v Japonsku na okruhu v Motegi už 23. septembra.