VC Japonska: Pedrosa vypálil rybník Lorenzovi

Nedeľa, 11 október 2015

V Japonsku, na pätnástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, sa diali veci! Španiel Jorge Lorenzo mal víťazstvo na dosah. Nezvládol však koncovku pretekov a pozíciu lídra prenechal krajanovi Pedrosovi a potom druhú priečku aj Talianovi Rossimu. Pedrosa potom pohodlne zvíťazil pred Rossim a Lorenzo skončil až tretí.

1 vítaz Dani Pedrosa
Španiel Dani Pedrosa vyhral Veľkú cenu Japonsku prekvapujúco, ale suverénne

Lorenzo, najrýchlejší muž kvalifikácie, si hneď po štarte vypracoval na mokrej dráhe po hustom daždi náskok takmer štyroch sekúnd. Španiel, ktorý od štartu šliapal naplno, začal mať v polovici pretekov problémy s opotrebovanými pneumatikami, najmä tou na prednom kolese. Musel značne zmierniť a Pedrosa, ktorý ešte 14 kôl pred koncom bol štvrtý, sa dostal najprv pred tretieho Taliana Doviziosa, potom pred Rossiho, a sedem kôl pred koncom pretekov aj pred lídra pretekov Lorenza.

Pedrosa jazdil potom neohrozene ako vedúci jazdec. K druhému Lorenzovi sa rýchlo približoval Rossi. Keď Lorenzo urobil v jednej zo zákrut chybu, Rossi sa ľahko a bez problémov dostal pred neho na druhé miesto. Marc Marquez jazdil so zranenou rukou na piatej priečke za Doviziosom, keď však ten urobil chybu, Marquez ju využil a poskočil na štvrté miesto za Lorenza. Piatu priečku si až do cieľa udržal Dovizioso a šiesty skončil Brit Call Crutchlow po tuhom boji s krajanom Bradley Smithom.

Pedrosa zvíťazil po päťdesiaty raz v pretekoch seriálu majstrovstiev sveta a 27. raz v triede MotoGP, teraz na domácej pôde Hondy, ktorú sedlá. V priebehu tohtoročnej sezóny si Španiel po operácii liečil zranené rameno, síce jazdil, ale bez lepších výsledkov. Až pred dvoma týždňami si na domácej španielskej pôde v Aragónsku napravil trošku chuť, keď skončil druhý za Lorenzom. Teraz v Japonsku si po dlhom čase pripísal víťazstvo, keď posledné bolo v polovici roku 2014 v Brne.

2 preteky motogp
Takto tvrdo sa na pretekoch seriálu majstrovstiev sveta bojuje

Preteky na Veľkej cene Japonska v Motegi poznačilo na morej trati aj množstvo pádov. Spadol Talian Petrucci, ktorý je veľmi dobrý práve na mokrej trati. Z výhodnej pozície spadol aj Pol Espargaro, pád mali aj Austrálčan Miller, Španiel Viňales a Francúz Baz, ale aj Talian Yannone.

Ťažkú ​​haváriu mal v záverečnom tréningu pred kvalifikáciou jazdec San Marina Alex de Angelis. Previezli ho vrtuľníkom do nemocnice v Dokkyo Mibu na vyšetrenie. Má ťažké zranenia, ale jeho život nie je ohrozený.

Pre Rossiho sa preteky spočiatku nevyvíjali priaznivo. Ak by bol vyhral Lorenzo, bol by znovu znížil jeho už beztak okyptený náskok. Tým, že vyhral Pedrosa a Lorenzo bol až tretí za Rossim, Valentino si polepšil natoľko, že terajší náskok 18 bodov pred Lorenzom mu dáva reálnu šancu na zisk vytúženého desiateho titulu.

3 pády motogp
... a dosť často takto aj padá

Rossi má 283 bodov, Lorenzo 265 a tretí Marc Mrquez len 197 bodov, takže tri podujatia pred skončením seriálu môže získať titul len niekto z dvojice Rossi alebo Lorenzo. Štvrtý je Yannone a piaty Pedrosa.

Seriál pokračuje už o týždeň 18. októbra Veľkou cenou Austrálie na okruhu Phillip Island.