VC San Marina: Vyhral Rossi, Marquez pätnásty

Sobota, 13 september 2014

Talian Valentino Rossi si na Veľkej cene San Marina zaspomínal na staré dobré časy, keď suverénne zvíťazil v 13. pretekoch seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v najsilnejšej triede MotoGP . Druhý skončil jeho tímový partner z Yamahy Jorge Lorenzo a tretí Daniel Pedrosa na Honde. Víťaz doterajších jedenástich pretekov mal ľahký pád a do cieľa prišiel pätnásty.

1 Valentino Rossi
Valentino Rossi si na domácej trati na okruhu Misano neďaleko Rimini splnil sen zvíťaziť

Aj toto Rossiho víťazstvo V San Marine na okruhu Misano, prvé od roku 2013, bolo ako vystrihnuté z predchádzajúcich kapitol kariéry deväťnásobného majstra sveta, kedy nad súpermi jasne vyhrával. Z tretieho miesta na štarte bol už v prvej zákrute na druhej pozícii za Lorenzom a na konci tretieho kola už na prvej.

Cez Lorenza sa potom dostal aj Marc Marquez a začal sa nebezpečne doťahovať na Rossiho. Lenže Rossiho tempo bolo také, že na to, aby sa mladý Španiel dostal za chrbát skúseného Taliana, musel by jazdiť nie na sto, ale aspoň na stopäť percent. Pri svojej stíhacej jazde bol však Marquez v 10. kole (z dvadsiatich siedmich) v pravotočivej zákrute prirýchli, pribrzdil o trošku viac ako mal, predné koleso mu mierne podkĺzlo a Marquez po prvý raz v tejto sezóne ľahko spadol.

2 Rossi - Marquez
Chvíľa pred tým, ako sa Marc Marquez (vzadu) "porúčal" po podkĺznutí svojho stroja k zemi. Pred ním jazdí neskorší víťaz Veľkej ceny San Marina Valentino Rossi.

Kým Marquez svoju Hondu znovu naštartoval, prešlo okolo neho celé štartové pole. Dlho potom jazdil na poslednom, v tej chvíli 20. mieste. Do cieľa sa stihol predrať na 15. miesto, za čo získal aspoň jeden bod.

Na Rossiho a jeho Yamahu včera nemal ani Lorenzo na druhej Yamahe, ani Pedrosa na továrenskej Honde, ktorý pred dvoma týždňami Rossiho vcelku ľahko porazil. Rossi si na okruhu Misano jazdil svoje tempo a pred Lorenzom si udržiaval odstup približne 2,8 sekundy. Ešte väčší mal Lorenzo pred Pedrosom, takže talianski diváci videli v podstate pokojné preteky a triumf ich milovaného Rossiho.

3 Marc Marquez
Po ľahkom páde Marquezovi zhasol motor, ktorý chcel potom takto znovu naštartovať

Skvelý deň mal aj ďalší Talian Andrea Dovizioso na stále sa lepšiacej továrenskej Ducati. Bol vyrovnaným súperom pre Pedrosu a videlo sa, že iba čaká na príhodný okamih, kde by malého Španiela predbehol. Aj keď potom k tomu nedošlo, štvrté miesto je pre Doviziosa, len necelých jeden a pol sekundy za tretím Pedrosom, veľkým úspechom pre tohto sympatického a rýchleho Taliana.

Pozornosť si zasluhuje aj ďalší Talian, Andrea Iannone. V kvalifikácii okrem Lorenza porazil zvyšok sveta a v pretekoch na Ducati súkromného tímu skončil piaty. Smolný víkend mal Nemec Stefan Bradl, ktorého z pretekov v 8. kole vyradil pád.

Valentino Rossi si víťazstvom v San Marino polepšil a v priebežnom poradí, keď znížil náskok druhého Pedrosu na jeden bod. Marquez vedie naďalej – pred druhým Pedrosom má náskok 74 bodov a o bod viac pred Rossim. Štvrtý Lorenzo stráca na prvého Marqueza až 102 bodov. Do konca seriálu chýba odjazdiť ešte päť pretekov a v hre je pre víťaza ešte 125 bodov. Marqueza však už ťažko niekto ohrozí.

4 Rossi - Pedrosa
Skúmavý pohľad víťazného Valentina Rossiho a trošku prikyslí tretieho Daniho Padrosu

O dva týždne, 28. septembra, sa bude jazdiť v Španielsku VC Aragónska. Po nej sa tímy presťahujú do zámoria, kde sa pôjdu štyri posledné preteky v poradí Japonsko, Malajzia, Austrália a 9. novembra sa vrátia na posledné preteky späť do Európy, do španielskej Valencie.

Rossi svojim víťazstvom na okruhu v Misane zlomil historický rekord v počte získaných bodov v kariére, keď pokoril hranicu 5000 (slovom päťtisíc) bodov.

Triedu Moto2 vyhral vedúci jazdec priebežného poradia Španiel Esteve Rabat pred Fínom Mikom Kalliom a Francúzom Johannom Zarcom. Objemovo i výkonovo najslabšia trieda Moto3 sa stala korisťou Španiela Alexa Rinsa. Druhý skončil mladší z bratov Marquezovcov Alex a tretí líder priebežného poradia Austrálčan Jack Miller.