VC Talianska: Aj Mugello dobyl Marquez

Pondelok, 02 jún 2014

Aj šieste preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v kráľovskej triede MotoGP majú rovnakého víťaza ako predchádzajúcich päť dielov. Veľkú cenu Taliansku na okruhu Mugello vyhral Španiel Marc Marquez pred krajanom Jorge Lorenzom a domácim Valentinom Rossim. Tentoraz však o svojom víťazstve rozhodol až po veľkom boji v závere pretekov, keď takmer počas celých pretekov viedol Lorenzo a statočne odolával Marquezovmu tlaku. Iba o málo pomalší bol Rossi, ktorý svoju 300. veľkú cenu oslávil na domácom okruhu na stupni víťazov.

1 Marquez - Lorenzo
Boj Španielov Marqueza a Lorenza o prvenstvo na Veľkej cene Talianska vyhral Marquez

Víťazstvom v šiestych pretekoch v rade vyrovnal Marc Marquez rekord Valentina Rossiho, ktorému sa v najsilnejšej triede podobný kúsok podaril ešte v roku 2002. Tridsaťpäťročný Rossi aj keď nevyhral, dosiahol úspech, ktorý zdobí jeho dlhú a vynikajúcu kariéru. Potvrdzuje to druhým miestom hneď za Marquezom v priebežnom poradí tohtoročného seriálu.

Aj šiestu kvalifikáciu seriálu vyhral Marc Marquez, takže ani raz v tejto sezóne nenašiel premožiteľa a do pretekov štartoval z prvej priečky. Prekvapujúco druhý v kvalifikácii skončil Talian Iannone, tretí bol Lorenzo, štvrtý Pedrosa a Rossi až desiaty so stratou pol sekundy.

Štart sa najlepšie podaril Iannonemu, avšak už na konci prvého kola sa pred neho dostal Lorenzo, ktorý sa na čele s malým náskokom pred Marquezom držal celých štrnásť kôl z dvadsiatich troch. Tretí s odstupom približne jeden a pol sekundy jazdil Rossi. Španiel Pedrosa sa postupne zo siedmeho miesta prepracoval na piate za Taliana Iannoneho, ktorý sa pomaly prepadával dozadu.

Deväť kôl pred koncom začal na Lorenza útočiť Marquez a ostrý boj medzi týmito dvoma jazdcami trval až po cieľovú čiaru. Striedali sa vo vedení a svojimi výkonmi privádzali divákov do varu. Do posledného kola nebolo jasné, ktorý z nich zvíťazí.

V poslednom kole na najdlhšej rovinke sa však o málo rýchlejšia Marquezova Honda prešupla cez Lorenzovu Yamahu a posledné tri zákruty pred cieľom už Lorenzo nedokázal s tým nič urobiť a Marquez s náskokom 121 tisícin sekundy bol v cieli prv ako Lorenzo. Tretí skončil Rossi s vyše dva a pol sekundovou stratou. Štvrtý Pedrosa strácal vyše 14 sekúnd. Piaty bol Pol Espargaro, šiesty Talian Dovizioso a Iannone doviedol svoju Ducati do cieľa až na siedmom mieste.

Preteky na okruhu Mugello poznačilo aj niekoľko pádov, všetky sa našťastie zaobišli bez vážnejších zranení. Už v prvom kole spadol Brit Bradley Smith, ktorý si po celkom vydarenej kvalifikácii, kde skončil siedmy, robil ambície na dobré umiestnenie. Vo štvrtom kole mali nebezpečne vyzerajúcu kolíziu Brit Crutchlow a Nemec Bradl. Nemec však svoje salto zvládol dobre a z miesta kolízie odkráčal na svojich. Cieľ z iných dôvodov zo svojho motocykla nevideli ani Španiel Barbera a Talian Fabrizio.

Seriál cestných motocyklov bude pokračovať už 15. júna Veľkou cenou Španielska na okruhu Catalunya.