VC USA v MotoGP: Vyhral Marquez, Rossi tretí

Utorok, 14 apríl 2015

Druhé preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v najsilnejšej triede MotoGP, Veľkú cenu USA na okruhu v texaskom Austine, vyhral Španiel Marc Marquez pred Talianmi Andreom Doviziosom a Valentinom Rossim. Priebežným lídrom po dvoch podujatiach je Rossi, druhá priečka patrí Doviziosovi a tretí je Marquez.

Marc Marquez
Aktuálny majster Marc Marquez si po roku zopakoval víťazstvo na Veľkej cene Ameriky

Kvalifikáciu vyhral Marquz pred Lorenzom, Doviziosom a Rossim. Najlepší štart do pretekov mal však Dovizioso. V pätách mu bol Marquez a tretí najlepší štart mal Rossi. V tomto poradí jazdili v tesnom závese do siedmeho okruhu z celkových dvadsaťjeden. S malým odstupom na štvrtej a piatej pozícii bojovali Brit Smith a Španiel Lorenzo. Potom sa Marquez dostal pred Doviziosa a vedúcu pozíciu si udržal až do cieľa.

O druhé a tretie miesto bojovali Dovizioso a Rossi. Títo dvaja si na trati nič nedarovali a o každý milimeter tvrdo bojovali. Dovizioso bol rýchlejší na rovinkách, Rossi vyhrával v zákrutách. Šesť kôl pred koncom pretekov sa Dovizioso dostal pred Rossiho a skončil druhý, Rossi tretí. Do boja o ďalšie pozície sa k Lorenzovi pridal Talian Iannone, ale Španiel si štvrtú priečku udržal.

Preteky neovplyvnilo ani polhodinové posunutie začiatku kvôli vode na trati, ktorú museli najprv vysať a potom aj vysušiť. Hneď v prvom kole mal kolíziu Španiel Pol Separgaro s až priveľmi ambicióznym Britom Scotom Reddingom, keď Brit v ľavotočivej zákrute neubrzdil svoj stroj a poslal k zemi aj Španiela. Dobre si spočiatku viedol na Aleix Espargaro na Suzuki, značke, ktorá znovu vstúpila do seriálu MotoGP. Napokon bol v cieli ôsmy a druhé Suzuki v sedle s Viňalesom deviate.

V Amerike neštartoval Španiel Dani Pedrosa, ktorý má veľké bolesti v ramene pravej ruky a už na prvých pretekoch v Katare bol zrelí na vhodenie bieleho uteráka. Zaujímavosťou je dvojstý štart amerického jazdca Nickyho Haydena v triede MotoGP a patrí medzi piatich jazdcov, ktorí túto hranicu prekonali. Teraz na domácej trati obsadil Hayden 16. miesto.

Rossi aj keď v USA nevyhral, je po pretekoch v Katare a Amerike priebežným lídrom seriálu. Druhá priečka patrí jeho krajanovi Doviziosovi. ktorý bol dvakrát druhý a na Rossiho stráca len jeden bod. Tretie miesto patrí aktuálnemu majstrovi sveta Marquezovi, ktorý na Rossiho stráca päť bodov.

Ďalším v poradí tretím podujatím seriálu cestných majstrovstiev sveta motocyklov bude Veľká cena Argentíny. Na programe je už najbližší víkend 19. apríla.