Vo Francúzsku vyhral Lorenzo a vedie

Utorok, 19 máj 2009

Dve víťazstvá a jedno tretie miesto. Taká je bilancia mladého a ambiciózneho Španiela Jorge Lorenza po prvých štyroch veľkých cenách majstrovstiev sveta cestných motocyklov v triede Moto GP. V Katare bol tretí, v Japonsku vyhral a víťazstvo si odniesol aj z Veľkej ceny Francúzska z okruhu Le Mans, ktorá sa išla počas tohto víkendu. Nedarilo sa, naopak, Valentinovi Rossimu, ktorý po páde na mokrom povrchu na začiatku pretekov a po penalizácii za rýchlu jazdu pri výjazde z boxov skončil až na nebodovanom 16. mieste.

Jorge Lorenzo
Od konca prvého kola až po cieľ viedol v pretekoch nádejný mladý Španiel Lorenzo

Kvalifikáciu vyhral iný Španiel, Dani Pedrosa, pred Lorenzom, Stonerom, Rossim a Dovoziosom. Už v tréningu si zlomil po páde kľúčnu kosť "navrátilec" Španiel Gibernau a do kvalifikácie už nenastúpil. Dvojnásobná zlomenina ho vyradí na dlhšie zo seriálu majstrovstiev sveta, ak nie úplne, čo však bude závisieť od samotného jazdca po doliečení zranenia. V kvalifikácia sa nedarilo ani bývalému majstrovi sveta v triede Moto GP Nickymu Haydenovi a skončil až na 13. mieste. Zato Marco Melandri štartujúci za súkromný tím na staršom Kawasaki obsadil deviate miesto a opäť naznačil, že s návratom medzi najlepších to myslí vážne.

Ani vo Francúzsku, ako už viackrát v tomto roku, neprialo pretekom počasie. Najmä v slabších triedach do 125 a 250 cm³ bolo vinou dažďa a mokrej trati pomerne veľa pádov. Dážď priamo neohrozoval preteky najsilnejšej triedy Moto GP, ale mokrá a pomaly vysýchajúca trať spôsobila, že jazdci museli kvôli pneumatikám počas pretekov meniť motocykle, čo spôsobovalo spočiatku neprehľadnú situáciu o poradí jazdcov. Jasné bolo však postavenie Lorenza na čele pretekov, ktorý krátko po štarte začal unikať ostatným. Vybudoval si slušný náskok a až potom zašiel do depa vymeniť si motocykel s mokrými pneumatikami za stroj s pneumatikami na suchú trať.

Novým lídrom seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov je Jorge Lorenzo

Rossi stratil na štarte dve miesta, ale aj tak sa pomerne rýchlo prepracoval na druhú priečku s odhodlaním dotiahnuť sa na vedúceho Lorenza, s ktorým patrí do jedného tímu Fiat Yamaha. Pedrosa, ktorý mal najrýchlejší štart, sa prepadol viac dozadu. Stoner mal problémy s motocyklom a klesol až na siedme miesto, a naopak, Marco Melandri, ktorý jazdil v skvelej forme a pohode, sa prebil už vo štvrtom kole na štvrté miesto. Na trati bola v tom čase už vyjazdená suchá stopa a tak prví pretekári zachádzali do boxov po "suché" stroje už v 6. kole.

Medzi tými, čo menili "mokré" motocykle za "suché", bol aj Valentino Rossi, čo bola chyba, pretože krátko po výjazde z boxov sa jeho zadné koleso dostalo do šmyku. Bol z toho pád, po ktorom musel znovu do boxov na výmenu motocykla. Tu však za prekročenie rýchlosti na výjazde z pitlane dostal penalizáciu a bolo po nádeji získať 99. víťazstvo v seriáli majstrovstiev sveta, ale aj hocaké dobré umiestnenie.

Daniel Pedrosa
Dani Pedrosovi sa nedarí tak ako by si to predstavoval, vo Francúzsku skončil tretí

Lorenzo menil až oveľa neskôr, až v 12. kole, dovtedy si vybojoval taký náskok, že aj po návrate z boxov si udržal prvé miesto. Prekvapením bolo, že hneď za neho sa na druhé miesto zaradil Melandri a na tretie Dovizioso. V takomto poradí jazdili takmer až do konca pretekov. Dovizioso však pred koncom pretekov neodolal silnému útoku štvrtého Pedrosu. Vyhral Lorenzo pred Malandrim, Pedrosom, Doviziosom a Stonerom, ktorého motocykel v druhej časti pretekov nabral nový dych.

Najbližšie preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov budú 31. mája na okruhu Mugello ako Veľká cena Talianska.