Je tu nové BMW radu 4 Coupé

Piatok, 05 jún 2020

Po nedávnej internetovej digitálnej premiére modelov radu BMW radu 5 Sedan a BMW radu 5 Touring mala automobilka BMW ďalšiu digitálnu premiéru, tentoraz to bolo nové BMW radu 4 Coupé.

1-BMW-4-Coupe

Priaznivci značky BMW a luxusných kupé si mohli svetovú premiéru pozerať v pohodlí svojho domova na internete v podvečer 2. júna. Túto formu svetovej premiéry nového modelu zvolila bavorská automobilka vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia po celom svete.

Nové BMW radu 4 Coupé je výraznejšie a športovejšie ako kedykoľvek predtým. Jeho virtuálne uvedenie bolo netradičné práve tak ako netypické pre bavorácke modely sú obrovité ľadvinky predstavenej novinky.

Z rámca zvyklostí vzhľadu modelov BMW sa vymykajú práve ľadvinky ako mriežka chladiča. Práve ony sú najväčším prekvapením modelu, ktorý ako koncept druhej generácie BMW radu 4 Coupé (G22) pre frankfurtský autosalón pripravila mníchovská značka.

Po premiére konceptu minulú jeseň vo Frankfurte sa hovorilo, že automobilka si chcela overiť reakcie verejnosti a odborníkov na nový dizajnový prvok s tým, že finálny produkt má byť iný. Teraz po predstavení sériového modelu s touto kontroverznou časťou novinky je isté, že dizajn s veľkými ľadvinami bol jasný zámer už pri predstavovaní konceptu.

Teraz už možno konštatovať, že prichádzajúce nové BMW radu 4 Coupé je svojim predkom najkontroverznejšie BMW, ale zároveň aj výraznejšie a športovejšie než kedykoľvek predtým. Celková konštrukcia dvojdverového vozidla od proporcií a na mieru vytvorených dizajnových prvkov až po špeciálne naladenie podvozka, to všetko predstavuje jednoznačný záväzok k maximálnemu jazdnému zážitku.

Zameranie na radosť z dynamickej jazdy vytvára jasný rozdiel medzi novým modelom BMW radu 4 Coupé a aktuálnou generáciou BMW radu 3 Sedan, pričom novinka získava výrazne ostrejší charakter ako jeho predchodca.

Nový model BMW radu 4 Coupé vznikal so zámerom nanovo definovať podstatu radosti z jazdy v prémiovom segmente strednej triedy. Aura exkluzivity a atletických schopností nadväzuje na tradíciu značky BMW s vozidlami typu kupé, ktorú už takmer 90 rokov vytvárajú legendárne športové automobily. Vynovenie nového modelového radu BMW radu 4 Coupé odráža dôraz kladený na dynamický potenciál vložený do konštrukcie vozidla.

V čase príchodu na trh, ktorý je naplánovaný na október 2020, bude na špičke ponuky tróniť model BMW M440i xDrive Coupé poháňaný benzínovým radovým 3-litrovým 6-valcovým motorom s výkonom 275 kW (374 k). Spočiatku ho doplní 4-valcový benzínový a 4-valcový naftový motor. Následne sa v marci 2021 ponuka rozšíri o dva 6-valcové radové naftové motory a výkonnejšia z týchto dvoch pohonných jednotiek sa dostane do modelu BMW M.

Dynamický vzhľad a proporcie nového BMW 4 Coupé sú výsledkom väčších rozmerov kupé ako v prípade predchodcu. Dĺžka sa natiahla o 128 milimetrov na 4768 mm, šírka o 27 mm na 1852 mm a rázvor o 41 mm na 2851 mm. Auto je vyššie o 6 mm a má 1383 milimetrov. Oproti predchádzajúcemu modelu narástla aj šírka rozchodu kolies o 28 milimetrov vpredu a o 18 milimetrov vzadu.

Nový model BMW radu 4 Coupé bude schádzať z výrobných liniek závodu BMW v meste Dingolfing. Predávať sa má začať v októbri tohto roku.

1-BMW-4-Coupe 2-BMW-4-Coupe 3-BMW-4-Coupe 4-BMW-4-Coupe 5-BMW-4-Coupe 6-BMW-4-Coupe
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.