Argentínska rallye: dážď, blato a hmla

Utorok, 01 apríl 2008

Loeb to za volantom svojho citroëna vie, ale tentoraz mal aj šťastie. V Argentíne štvornásobný majster sveta zvíťazil, už štvrtý raz vo svojej kariére. Víťazstvo na juhoamerickom kontinente je už jeho tretím v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta.

Sebastian Loeb

Svoju zbierku rozšíril tak štvornásobný majster sveta automobilových súťaží na 39. víťazstiev. Začiatok štvrtej tohtoročnej rallye nemal francúzsky pilot najlepší, skôr veľmi zlý, a na víťazstvo to rozhodne nevyzeralo. Hneď v prvej rýchlostnej skúške dlhej takmer 19 kilometrov "schytal" od vedúceho jazdca priebežného poradia Fína Mikko Hirvonena neuveriteľných takmer 51 sekúnd. Ani Hirvonenov tímový kolega a krajan Latvala však nevyšiel z tejto RS s oveľa väčšou cťou, keď na Hirvonena stratil 48 sekúnd. Hneď v ďalšej skúške však Latvala na ťažkej štrkovitej, mokrej a rozbahnenej trati vyšiel z cesty, urobil kotrmelec, stratil deväť minút a Loeb poskočil na druhú priečku. Malý "výlet" mimo trať v RS5 urobil aj Hirvonen, poškodil o kameň podvozok svojho auta a odstúpil.

Loeb bol už na koni a argentínskej rallye kraľoval do posledného 21. rýchlostného testu trojdňovej rallye. Jazdcom, ktorý takmer až do konca šliapal úradujúcemu majstrovi sveta na päty, bol nórsky pilot Petter Solberg. Majster sveta z roku 2003 už v Argentíne rok predtým vyhral a repete po piatich rokoch pri prípadnej chybe Francúza alebo poruche jeho Citroëna C4 by mu po dlhom pôste určite prišlo vhod. Porucha motora však v 19. RS urobila koniec nádejam na druhé miesto, na ktorom práve jazdil. Skvele ho však zastúpil v tíme Subaru jeho kolega Austrálčan Atkinson, ktorý po odstúpení P. Solberga prišiel do cieľa za Loebom na druhom mieste. Pre mladého Austrálčana je to druhé "striebro" v tohtoročnom seriáli a tretie na stupňoch víťazov.

O Sebastienovi Loebovi je známe, že rád jazdí náročné súťaže, o argentínskej však povedal, že podmienky na tejto súťaži boli pričinením neustáleho dažďa, blata a hmly najtvrdšie aké kedy zažil. Po tomto víťazstve sa Loeb vyšvihol na prvú priečku priebežného poradia s 30 bodmi pred doteraz vedúceho Hirvonena, ktorý sa po oprave svojho Fordu Focus vrátil do súťaže, skončil piaty a má spolu 25 bodov. Tretí celkovo je Atkinson, štvrtý Latvala a piaty skvelý taliansky veterán "Gigi" Galli.

Najbližšie pokračuje seriál majstrovstiev sveta v Jordánsku v dňoch 24.-27. apríla.

bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5