Dakar 2015, 7. etapa: Víťazmi Terranova a Loprais

Nedeľa, 11 január 2015

Siedma etapa Rallye Dakar bola len pre kategórie áut a kamiónov prvá z dvoch tohtoročných maratónskych etáp, počas ktorých sa museli zaobísť bez svojho sprievodného servisu. Motocyklisti a štvorkolkári mali voľný deň.

1 Nani Roma
Španiel Nani Roma po minuloročnom víťazstve už na nové môže zabudnúť. Aj keď jazdí na čelných pozíciách, porucha v prvej etape ho odsunula s veľkým meškaním dozadu.

Štart etapy bol v čílskom Iquique a cieľ v Uyuni v Bolívii. Meraný úsek pre autá meral 321 kilometrov, pre kamióny 335 kilometrov. V kategórii áut zvládol trať 321 kilometrov meraného úseku najrýchlejšie Argentínčan Orlando Terranova na Mini, druhý skončil Alrajhí (Toyota) zo Saudskej Arábie a tretí Holanďan Ten Brinke (Toyota).

V autách naďalej bez prekvapení

Poliak Holowczyc jazdí už viac etáp na špičke štartového pola, včera bol v cieli štvrtý a to ho vynieslo aj v priebežnom poradí na štvrtú priečku. Minuloročný víťaz Španiel Roma po katastrofálnom úvode zavinenom poruchou svojho Mini jazdí teraz vyrovnane a v cieli bol piaty.

Ašpirant na celkové víťazstvo Juhoafričan De Villiers (Toyota) bol šiesty. Líder priebežného poradia Katarčan Al-Attiyah (Mini) nič neriskoval, stráži si svoju pozíciu a skončil siedmy. Hneď za ním prišiel do cieľa Francúz Peterhansel (Peugeot), ktorý si pred štartom brúsil zuby na dvanásty dakarský triumf. Dobre sa drží Američan Robby Gordon (Gordini), keď vo včerajšej etape bol deviaty, podobne aj Rus Vasiliev, víťaz piatej etapy, ktorý bol desiaty.

2 Yazeed Alrajhí
Alrajhí zo Saudskej Arábie je priebežne tretí a môže zaútočiť aj na celkové prvenstvo

Kamióny

Po prvý raz v tomto ročníku vyhral etapu v kategórii kamiónov Čech Aleš Loprais (MAN) a vďaka víťazstvu sa posunul v priebežnom poradí zo šiesteho miesta na piate. Druhý v cieli bol Holanďan de Rooy (Iveco) a tretí Rus Karginov (Kamaz). Aj na ďalších dvoch miestach boli Rusi, tentoraz Sotnikov a Mardejev. Vedie Mardejev pred Karginovom, tretí je Sotnikov. Slovák Miškolci v zostave českej posádky s vodičom Vrátným (Tatra) bol v cieli etapy 21. a Kasák ako vodič ďalšej českej Tatry na 30. mieste.

Priebežne na prvých štcroch miestach sú samé Kamazy.Vedie Mardejev pred minuloročným víťazom Karginovom. Tretí je Sotnikov, štvrtý Nikolajev a na piatej priučke český jazdec Loprais. Česko-slovenská posádka Vrátný-Lohán-Miškolci je 11. a slovensko-česká Kasák-Kolář na 29. mieste.