Estónec Tänak v predstihu majstrom sveta v rallye

Pondelok, 28 október 2019

Rallye Katalánska, predposledn, v poradí trinástu automobilovú súťaž seriálu WRC vyhral Belgičan Thierry Neuville pred estónskym pilotom Ott Tänakom a Španielom Dany Sordom.

Hyunday-Neuville
Thierry Neuville a jeho Hyundai i20 WRC v akcii

Tänak si druhým miestom v predstihu pred poslednou tohtoročnou rallye zaistil titul majstra sveta pre rok 2019. Ohroziť ho už nemôže žiadny z pilotov a tak v Austrálii by si, cyklisticky povedané, mohol obliecť žlté tričko vedúceho jazdca.

Bývalý súťažný jazdec automobilov Subaru, Ford a Peugeot Märtin, ktorý vo svojej kariére zaznamenal päť víťazstiev v rallye WRC, je Tänakovým manažérom a sprevádza ho počas celej jeho búrlivej kariére, v ktorej Tänaka dvakrát vyradili zo stajne M-Sport. Teraz titul získal s japonskou Toyotou Yaris.

Märtin manažoval Tänaka aj teraz v Španielsku. Dvojica uvažovala o tom, či zaútočiť na nedeľnú záverečnú etapu, aby Tänak získal dostatok bodov, alebo sa uspokojiť s tretím miestom a zamieriť tak v boji o titul v Austrálii už s dosahom na trofej.

Tänak v záverečný deň rallye silno útočil, vyhral spolu päť rýchlostných skúšok, vrátane záverečnej 20,8 kilometrov dlhej powerstage, k tomu bonusové body a útok na titul bol dokonaný už v Španielsku. Takže do Austrálie na poslednú súťaž už cestuje s titulom majstra sveta vo vrecku.

Obhajca titulu Francúz Ogier skončil v Katalánsku až ôsmy a už sem cestoval s tým, že titul neobháji. Nádej mal však Belgičan Neuville, ale napriek víťazstvu v Katalánsku to na Tänaka nestačilo. Čo Tänakovi nevyšlo pred rokom, keď bol k titulu blízko, podarilo sa teraz a stal sa prvým estónskym šampiónom WRC.

Po piaty raz v tejto sezóne štartoval v seriáli WRC aj deväťnásobný majster sveta Sebastien Loeb. Vo WRC jazdí doplnkovo, vracia sa k tomu, čo mal vždy najradšej. Aj teraz bojoval so svetovou špičkou úspešne. Zo 17 RS vyhral až tri, viac len Tänak (5) a Nueville (4). Obsadil prekrásne štvrté miesto, z piatich rallye nazbieral spolu 51 bodov a v priebežnom poradí po 13 podujatiach mu patrí jedenáste miesto (!!!).

Záverečným podujatím seriálu WRC bude Rallye Austrália v dňoch od 14. do 17. novembra.