Grönholm na Novom Zélande opäť víťazne

Pondelok, 03 september 2007

Fínsky súťažný jazdec Marcus Grönholm obhájil na Novom Zélande svoje vlaňajšie prvenstvo a celkove tu zvíťazil už piaty raz. Tentoraz najtesnejším rozdielom v histórii. Znovu dokázal, že na "šotoline" je najrýchlejším jazdcom na svete.

Rallye Nový Zéland Rallye Nový Zéland

Po 18. rýchlostných skúškach, po 354 km a takmer štyroch hodinách jazdy rýchlostných testov mal na druhého Francúza Sebastiana Loeba v cieli náskok len tri desatiny sekundy. Tento "mikrorozdiel" by na hypotetickej cieľovej páske – vzhľadom na rýchlosti, ktoré jazdci na trati dosahujú – dokázala zachytiť možno iba cieľová kamera a bol by približne dve tisíciny kilometra.

Svojho najväčšieho rivala a suveréna ostatných dvoch ročníkov seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží a úradujúceho majstra sveta Francúza Sebastiana Loeba Fín znovu zdolal. Svoj náskok v priebežnom hodnotení seriálu tak zvýšil na desať bodov a priblížil sa k svojmu cieľu stať sa znovu najlepším súťažným automobilovým pretekárom.

Grönholmovi vyšiel úvodný deň a získal na Loeba náskok 13 sekúnd. Tretí Fín Hirvonen strácal na neho už takmer 50 sekúnd a štvrtý Austrálčan Atkinson viac ako minútu a dvadsať sekúnd. V tesnom závese boli na ďalších miestach Fín Latvala a Španiel Sordo. Druhý deň Loeb zrýchlil, zlikvidoval Grönholmov náskok a ujal sa vedenia o 1,7 sekundy. Záverečný deň patril znovu Fínovi. Pred posledným rýchlostným testom mal na Loeba k dobru 0,7 sekundy. Francúz bol v tomto teste síce rýchlejší od Fína, ale len o 0,4 sekundy a to znamenalo pre Grönholma víťazstvo a desať bodov do celkového hodnotenia.

Hirvonen si s prehľadom udržal tretiu pozíciu pred Atkinsonom a stále sa lepšiacim Fínom Latvalom. Sordo sa tentoraz vyvaroval chýb z predchádzajúcich súťaží a výsledkom je šieste miesto a lepšie postavenie v celkovom hodnotení. Zlepšuje sa aj exmajster sveta Peter Solberg, vlastne skôr jeho Subaru, ale na fordy a citroëny je to stále málo.

Český jazdec Kopecký Nový Zélend vynechal, podobne aj slovenský jazdec Béreš. Český rallye šport tu však napriek tomu mal svoje zastúpenie Štěpánom Vojtechom. Hneď prvý deň sa mu nevydaril, mal problémy s autom. Ani v ďalšom priebehu sa mu príliš nedarilo a skončil s veľkou stratou až na 55. mieste.

Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte päť súťaží. Najbližšia bude Rallye Katalánska v Španielsku 5. – 7. októbra.

bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5