Rallye Fínska vyhral Jari-Matti Latvala

Nedeľa, 02 august 2015

Jari-Matti Latvala vyhral ôsme podujatie seriálu majstrovstiev sveta rallye WRC, fínsku Neste Oil Rally. Po napínavom súboji zdolal aktuálneho majstra sveta a lídra seriálu Sebastiena Ogiera, svojho partnera z tímu Volkswagen. Fín zopakoval minuloročné víťazstvo s VW PoloR a po 320 kilometroch rýchlostných skúšok porazil svojho tímového kolegu Ogiera o 13,7 sekundy. Tretí skončil Nór Mats Östberg na Citroëne DS3.

Martin Prokop - Rallye Fínska 2015
Martin Prokop so spolujazdcom Janom Tománkom pri skoku na jednom z horizontov. Vo Fínsku skončili na siedmom mieste a v priebežnom poradí sa držia v prvej desiatke.

Záverečnú divácku Power Stage v živom televíznom vysielaní vyhral Ogier pred Latvalom (0,4 s) a tretím jazdcom Volkswagenu Britom Krisom Meekeom (+4,2 s). Ani to však nič nezmenilo na tom, že Latvala sa na domácej pôde stal celkovým víťazom fínskej rallye a porazil úradujúceho majstra sveta Ogiera.

Víťazstvo vynieslo Fína Latvalu na priebežné druhé miesto v šampionáte. Lídrom je naďalej Ogier s obrovským náskokom 87 bodov. Nór Östberg sa po treťom mieste vo Fínsku už po tretí raz v tejto sezóne postavil na stupeň víťazov a tretí je aj v priebežnom poradí.

Na šotolinových cestách v strednom Fínsku čakalo na jazdcov spolu dvadsať rýchlostných skúšok vrátane záverečnej diváckej Pover Stage. O suverenite Latvalu a Ogiera hovorí skutočnosť, že Fín vyhral desať a Francúz deväť z 20 rýchlostných skúšok. Náskok Latvalu pred tretím Nórom Östbergom je viac ako jeden a pol minúty a štvrtý Belgičan Neuville zaostal o takmer štyri minúty. Približne pol minúty za Belgičanom na piatom mieste prišiel do cieľa Estónčan Ott Tanak.

Fín Hänninen, ktorý predtým jazdil so Škodou Fabia S2000, bol teraz vo Fínsku s Fordom Fiesta šiesty. Znovu si veľmi dobre viedol český jazdec Martin Prokop so spolôujazdcom Janom Tománkom na Forde Fiesta, ktorí skončili na siedmej pozícii.

Na ôsmom a deviatom mieste v absolútnom poradí prišli do cieľa dve nové Škody Fabia R5, ktoré mali v sedle Fínov Lappiho a Tidemanda. Škodovky suverénne vyhrali kategóriu WRC2.

Vo Fínsku štartovala aj slovenská posádka Martin Koči/Lukáš Kostka na automobile Peugeot 208. Medzi 57 posádkami, ktoré súťaž dokončili, sme ich mená nenašli. Podľa agentúrnej správy zo súťaže odstúpili už v sobotu.

Ďalším podujatím seriálu majstrovstiev sveta WRC bude Rallye Nemecka. Jazdiť sa bude od 20. do 23. augusta.