V Katalánsku vyhral Ogier. Je majstrom sveta.

Utorok, 18 október 2016

Víťazom jedenásteho podujatia majstrovstiev sveta automobilových súťaží WRC, Katalánskej rallye, je Francúz Sebastien Ogier na aute VW Polo-R, ktorý tak v predstihu pred dvoma záverečnými súťažami vo Walese a Austrálii získal už štvrtý titul majstra sveta. V sedle spolujazdca mu ako vždy aj doteraz asistoval krajan Julien Ingrassia. Druhý skončil Španiel Dani Sordo a tretí Belgičan Thierry Neuville, obaja na autách Hyundai i20 WRC.

1 Ogier - Ingrassia
Sebastien Ogier (vpravo) a Julian Ingrassia takto oslavovali víťazstvo a svoj štvrtý titul

Francúz Ogier po odchode svojho krajana zo sveta WRC vládne už štyri roky pelotónu automobilových súťaží. V tohtoročnom seriáli vyhral v Španielsku už svoju piatu súťaž a žiadny z jazdcov ho už nemôže ohroziť. Predtým vyhral v Monte Carlo, vo Švédsku, Nemecku a na Korzike. Dvakrát bol druhý, dvakrát tretí, raz šiesty a vo po väčšej havárii vo Fínsku dvadsiaty štvrtý.

Šancu na titul pred Katalánskom mali Nór Mikkelsen a Belgičan Neuville. Nór však v sobotu, v druhý súťažný deň havaroval a vypadol, takže v tej chvíli stačilo Ogierovi získať bod. Vyhral však, získal viac bodov ako potreboval, a tak Belgičan z hry o titul vypadol a Ogier mohol oslavovať.

Tridsaťdvaročný Francúz vyhral v Katalánsku pred Španielom Sordom, keď je Polo-R bolo o 15,6 sekundy rýchlejšie po 19 rýchlostných skúškach od Španielovho Hyundaia i20 a o viac ako minútu od Belgičana Neuvillea. V hre o stupeň víťazov bol aj ďalší Hyundai v sedle s Novozélanďanom Paddonom, ten však už bol pomalší o takmer minútu a pol. Piaty bol Nór Östberg a šiesty Estónec Tänak.

Český jazdec Jan Kopecký so spolujazdcom Dreslerom na Fabii R5 skončili na ôsmom mieste, druhý český jazdec Martin Prokop (spolujazdec Tománek) súťaž nedokončili.

2 Hyundai i20 WRC
Druhí v absolútnom poradí na Katalánskej rallye skončili domáci Sordo-Marti na Hyundai i20 WRC. Podporovalo ich množstvo divákov, ako na futbalovom zápase.

Štrkovitá španielska trať tentoraz Ogierovi sadla, poradil si s ňou a na rozdiel od vlaňajška, kedy havaroval, vyvaroval sa väčších chýb a zvíťazil. Splnil si tak predsavzatie získať titul už v Katalánsku, na čo mu stačilo byť v cieli do tretieho miesta.

Víťazstvom v katalánsku a ziskom štvrtého titulu sa Ogier zaradil medzi takých velikánov automobilových rallye ako boli Fíni Juha Kankkunen a Tommi Mäkinen. Súťažiarskym kráľom, takmer nedostižným, zostáva Ogierov krajan Sebastien Loeb. Francúzska nadvláda v súťažnom automobilovom športe trvá nepretržite už trinásť rokov od roku 2004.

Seriál WC pokračuje od 27. do 30. októbra podujatím Wales Rally Veľkej Británie a ukončí ho Rallye Austrália v dňoch 17. až 20. novembra.