V krajine klokanov najďalej doskákal Hirvonen

Utorok, 08 september 2009

Aktéri desiateho podujatia majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach sa sťahovali do vzdialenej Austrálie, na opačnú zemskú pologuľu. Vyhrať sa tu chystali dvaja najvážnejší kandidáti na titul tohtoročného majstra sveta. Kalkuloval s ním päťnásobný majster Francúz Sebastien Loeb na Citroëne, ale aj Fín Mikko Hirvonen, ktorý majstrom sveta ešte nebol.

Mikko Hirvonen
Hirvonen v Austrálii vyhral a posilnil si vedúce postavenie v seriáli majstrovstiev sveta

Loeb mal v tohtoročnom seriáli veľmi dobrý úvod a vyhrával jednu súťaž za druhou. Už to vyzeralo tak, že vyhrá každé tohtoročné podujatie, čo by sa zapísalo zlatým písmom do histórie rallye športu. Jazdil v takej forme, že vari len zázrak alebo veľká smola by ho mohli pripraviť o ďalšie víťazstvá. V pätách mal však vždy Fína Hirvonena, ktorý sa tak len s malým bodovým mankom držal v priebežnom poradí na druhom mieste.

Loeb vyhral prvých päť súťaží, v ďalšej na Sardínii skončil až štvrtý a Hirvonen bol druhý. Na Akropolis rallye v Grécku, v Poľsku i doma vo Fínsku však vyhral Hirvonen a dostal sa do čela priebežného hodnotenia. Aj preto teraz v Austrálii chcel Loeb vyhrať a priblížiť sa tak k titulu majstra sveta po šiesty raz. Aby to bolo reálne, veľmi potreboval zvíťaziť u protinožcov. Rovnaký cieľ mal však aj Hirvonen.

Na šotolinovej trati dlhej 1734 kilometrov s 35 rýchlostnými skúškami v okolí mestečka Kingscliff sa aj veľa taktizovalo, na druhej strane Loeb i Hirvonen zvádzali medzi sebou neľúty boj. Aj keď v úvode dominoval iný Francúz, Ogier, neskôr Hirvonenov tímový kolega Fordu Latvala, v závere po víťazstve siahali predsa len Loeb a Hirvonen.

V cieli bol Loeb prvý s náskokom 12,5 sekundy pre Hirvonenom, ale odlišnosť na bezpečnostnej klietke automobilov C4 Citroën WRC oproti fotografiám zaslaným na homologizáciu boli dôvodom na udelenie minútových penalizácií pre Loeba, Sorda i Ogiera. Loeb tak prišiel o víťazstvo, ktoré pripadlo Hirvonenovi. Francúz tak skončil druhý a druhý pilot Citroënu Sordo tretí. Štvrtý bol Latvala, piaty Ogier a šiesty Brit Wilson. Posledné dve bodované miesta patrili Nórovi H. Solbergovi a Argentínčanovi Vilagrovi.

Dve záverečné súťaže – Rally RACC v dňoch 2. až 4. októbra a Rally Wales 23. až 25. októbra – rozhodnú o tom, kto bude majstrom sveta pre rok 2009. Aj v prípade, že Loeb obe vyhrá a Hirvonen by skončil druhý, majstrom nebude Francúz, ale Fín. Takže to bude ešte veľmi napínavé a máme sa na čo tešiť.

bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5