VC Bahrajnu: tretie víťazstvo Buttona

Nedeľa, 03 máj 2009

Honda, minuloročný outsider vo formule 1, stajňa na odpis, je v novej sezóne po odkúpení jej bývalým športovým manažérom Rossom Brawnom na výslní. Jenson Button, jazdec novovytvorenej stajne Brawn GP, si z prvých troch tohtoročných pretekov odniesol dve víťazstvá a jedno tretie miesto. A tak pred Bahrajnom visela vo vzduchu otázka: bude úspešný aj naďalej?

Jenson Button

Kvalifikácia na Veľkú cenu Bahrajnu formuly 1 nedopadla pre Brawn GP najlepšie. Zato plná spokojnosť vládla u Toyoty, keď jej jazdci Trulli a Glock obsadili prvý rad na štartovom rošte, pričom Trulli si vyjazdil už štvrtú pole position v kariére. V druhom rade stáli Vettel, víťaz predchádzajúcich pretekov v Číne, a Button, víťaz prvých dvoch pretekov. Hamilton a McLaren sa čiastočne rehabilitovali, keď minuloročný majster sveta si to polepšil a štartoval z tretieho radu spolu s Barrichellom. V prvej desiatke sa ešte umiestnili oba Ferrari s Räikkönenom a Massom, ale aj Alonso a Rosberg.

Štart pretekov sa najlepšie vydaril Glockovi, za ním jazdili Trulli, Button, Hamilton, Vettel, Barrichello a Räikkönen. Do boxov však museli po tlačenici v prvej zákrute Kubica, Nakajima a Massa. Najmä Massa stratil takto šancu bojovať o body. Glock na čele sa postupne odpútaval od ostatných a získal malý náskok. Zastávky v boxoch však dosť zamiešali poradím. Skvelou taktikou a prácou mechanikov sa prezentoval tím Brawn GP a Button sa prebojoval na čelo. Keď potom pred druhými zastávkami mieril Button do boxov, mal už náskok dvanástich sekúnd a jeho víťazstvo naberalo jasnejšie kontúry.

VC Bahrajnu

O druhé miesto bojovali Vettel a Trulli. Talian, aj keď veľmi chcel, nenašiel recept ako sa dostať pred Vettela. Hamilton v pozadí iba sledoval, či sa mu nenaskytne možnosť zaútočiť na stupeň víťazov. A keďže nikto z jazdcov pred ním nevyrobil žiadnu hrúbku, poradie na prvých štyroch postoch sa nezmenilo. Zvíťazil Button, po Austrálii a Malajzii už tretí raz. Druhý bol Vettel, tretí Trulli a štvrtý Hamilton. Piaty prešiel cieľom druhý jazdec tímu Brawn GP Barrichello. Mal na viac, ale taktika na tri zastávky mu prakticky znemožnila umiestniť sa lepšie. Šiesta priečka Räikkönena priniesla prvé tri body v sezóne pre Ferrari. Glock skončil až siedmy a jeden bod z Bahrajnu odnášal pre Renault bývalý majster sveta Alonso.