Veľkú cenu Monaka vyhral Rosberg

Pondelok, 26 máj 2014

Po víťazstve v Austrálii si slasť z prvého miesta v Monte Carlo na Veľkej cene Monaka vo formule 1 zopakoval Nemec Nico Rosberg z tímu Mercedes. Zvíťazil pred tímovým partnerom, britským jazdcom Lewisom Hamiltonom a Austrálčanom Danielom Ricciardom. Rosberg sa prebojoval aj do čela priebežného poradia, kde vystriedal práve Hamiltona. Priebežne tretí je Španiel Fernando Alonso z tímu Ferrari.

1 Rosberg - Hamilton
Rosberg pred Hamiltonom – nemenná situácia v uliciach Monte Carla od štartu až po cieľ

Brit Hamilton prehral svoj súboj s Rosbergom už v kvalifikácii, keď bol "až" druhý za svojim partnerom z tímu Mercedes. O tom, či Rosberg vyhral kvalifikáciu férovým spôsobom, alebo šikovným taktickým ťahom, sa v Monte Carlo dlho diskutovalo a ešte aj bude. Či prerušenie druhého rýchleho kvalifikačného kola Rosbergom bolo nezvládnutím monopostu, alebo jazdec to urobil zámerne, zostane možno navždy Rosbergovým tajomstvom. Po ňom totiž začali nad okruhom viať žlté vlajky a prakticky bolo po kvalifikácii, pretože jazdci museli spomaliť.

Najviac to nahnevalo Hamiltona, ktorý mal našliapnuté na pole position, čo v meste kasín znamená takmer isté víťazstvo v pretekoch, keďže v uliciach Monte Carla sa veľmi ťažko predbieha. To, že Hamilton po štyroch predchádzajúcich víťazstvách v rade chcel vyhrať aj po piaty raz, nebolo najmenších pochybností. Viedol v priebežnom poradí pred Rosbergom o tri body, takže víťazstvom by svoj náskok zvýšil minimálne na desať bodov.

Najlepšie postavenie na štarte Rosberg zúročil potom v pretekoch. Ujal sa vedenie pred Hamiltonom a Vettelom. Ich mercedesy boli aj na mestskom okruhu najrýchlejšie, takže bolo jasné, že jeden z nich bude tým, kto po pretekoch preberie najcennejšiu trofej od monackého kniežaťa. Otázkou bolo len to, kto zo zvyšku sveta sa postaví na pomyselný stupne pre víťazov ako tretí. Či to bude Vettel, Räikkönen, Alonso, Ricciardo alebo niekto ďalší. V takomto poradí jazdili až do piateho kola, kedy Vettel po problémoch s motorom po prvý raz zašiel do boxov. V ôsmom kole tam zabočil znovu a preteky v Monte Carlo sa pre Vettela definitívne skončili.

Okruh, ktorý vedie v uliciach Monte Carla, je dlhý 3340 metrov a patrí k najslávnejším pretekom celého seriálu F1. Atraktívny je aj preto, že sa v úzkych mestských uliciach jazdí rýchlosťou až 285 km/h. Rosberg i Hamilton jazdili na okruhu v Monaku v tesnom závese za sebou ako dvojičky. Rosberg je tu doma a chcel zopakovať minuloročné víťazstvo. Navyše chcel by sa stať majstrom sveta. Hamilton má rovnaký cieľ, takže bolo o čo bojovať, aj keď fakty boli viac naklonené na stranu Rosberga, ktorý jazdil na prvej pozícii a sedel v rovnako rýchlom monoposte ako Hamilton.

Hamilton - Rosberg - Ricciardo
Pomyselný stupeň víťazov – zľava Lewis Hamilton, Nico Rosberg a Daniel Ricciardo

Poradie na prvých dvoch miestach sa nezmenilo ani po tom, čo dvakrát vyšiel na trať safety car po haváriách, ani po výmenách pneumatík. Rosberg jazdil isto, pričom sedem kôl pred koncom pretekov si vytvoril náskok takmer šiestich sekúnd na Hamiltona, na ktorého nebezpečne útočil Austrálčan Ricciardo. Hamilton si nakoniec druhú priečku pred Ricciardom obhájil. Štvrtý skončil Alonso.

Nemec Hülkenberg znovu bojoval o popredné priečky a skončil piaty, v cieli mal však o jeden okruh menej ako prví štyria. Šiesty skončil Brit Jenson Button, čo je jeho najlepšie tohtoročné umiestnenie a jeho monopost McLaren sa predviedol už v lepšej kondícii. Felipe Massa štartoval až zo 16. pozície, ale po veľmi dobrom výkone bol v cieli siedmy.

Kimi Räikkönen mal v Monte Carlo zlý deň. Spočiatku jazdil pred Alonsom, krátko bol aj tretí, ale zle naplánovaná zastávka v boxoch a potom kolízia s jedným z pomalších jazdcov ho pripravili o dobrý výsledok.

Seriál formuly 1 bude pokračovať 8. júna siedmim podujatím - Veľkou cenou Kanady.