Austrálčan Stoner opäť valcoval

Pondelok, 03 september 2007

Po štrnástich rokoch sa Veľká cena San Marina znovu vrátila na okruh v talianskom Misane. Trináste preteky seriálu majstrovstiev sveta mohli byť rehabilitáciou domáceho miláčika Valentina Rossiho za posledné neúspechy a na oživenie nádeje na zisk titulu majstra sveta v triede MotoGP. Proti však boli líder triedy Casey Stoner a Rossiho Yamaha.

Veľká cena San Marina

Český jazdec Lukáš Pešek si v kvalifikácii vytvoril ziskom pol position dobrú východiskovú pozíciu v najslabšej triede do 125 cm³ na skvelý výsledok. Hneď úvod mu však nevyšiel podľa predstáv, ale držal sa v prvej päťke, kde sa zvádzali dramatické boje až do cieľa. Po viacerých ostrých súbojoch došlo nie len ku kontaktom jazdcov, ale aj k pádom. Mali ho aj Pešek s Corsim, ale obaja ho ustáli a pokračovali ďalej. Pešek možno z toho znervóznel a pár kôl na to mu podkĺzlo zadné koleso, spadol, znovu nasadol na motocykel, ale v cieli bol až dvadsiaty a nezískal ani bod. Preteky najlepšie zvládol Pasini a zvíťazil pred Talmácsim a Kojamom.

Veľká cena San Marina Veľká cena San Marina

Suverén triedy do 250 cm³ Španiel Lorenzo vyhral kvalifikáciu, potom aj preteky a dal signál jazdcom MotoGP, že je pripravený nastúpiť do ich vlaku. Vyhral jednoznačne, aj keď spočiatku to tak nevyzeralo. Od začiatku viedol Talian Dovizioso pred Lorenzom a Bautistom. Bautista neskôr havaroval. Dovisiozo prenechal vedenie rýchlejšiemu Lorenzovi a osem kôl pred koncom mu jeho motocykel vypovedal službu a z pretekov odstúpil, takže z druhého miesta sa v cieli tešil Japonec Hiroshi Aojama na KTM. Aj tretí mohol byť jazdec na KTM Mika Kallio, ale po jeho páde sa šance chytili Barbera, Luthi a de Angelis. V takomto poradí prešli aj cieľom.

Veľký boj sa čakal medzi lídrom triedy MotoGP Austrálčanom Stonerom a domácim Rossim, ktorý si mohol prípadným úspechom uchovať šancu na tohtoročný titul. Pol position získal síce Stoner, ale Rossi stál na štarte hneď vedľa neho s druhým najrýchlejším časom. Austrálčan však vyrazil so svojou Ducati na trať ako raketa. Rossi klesol na piatu priečku za Hopkinsa, Vermeulena i Capirossiho. V piatom kole Rossimu "odišiel" motor jeho Yamahy a exmajster sveta vypadol nielen z pretekov, ale zrejme aj z bola o titul. Stonerovi stačí napríklad jedno tretie miesto z piatich zostávajúcich pretekov na to, aby sa stal majstrom. Suverénnou jazdou dokázal aj v Misane zvíťaziť pred dobiedzajúcim Vermeulenom a Hopkinsom a pripísal si v tejto sezóne už ôsme prvenstvo. Smolu mal Dani Pedrosa, pre ktorého sa po kolízii zavinenej Francúzom Randy de Punietom preteky skončili. Na kolíziu doplatil aj druhý jazdec Hondy Repsol, vlaňajší majster sveta Hayden, ktorý sa síce pádu vyhol, ale vybehol z trate a kým sa na ňu znovu vrátil, stratil akúkoľvek šancu na dobré umiestnenie.