GP Portugalska: Lorenzov premiérový triumf

Nedeľa, 13 apríl 2008

Španiel Jorge Lorenzo triumfoval v portugalskom Estorile na Veľkej cene Portugalska v triede MotoGP. V tretích pretekoch vo svojej kariére v tejto triede vyhral pred Danielom Pedrosom a Valentinom Rossim.

Jorge Lorenzo Dani Pedrosa

Mladý Španiel Jorge Lorenzo, dvojnásobný majster sveta v triede do 250 cm³, najlepšie zvládol trať Veľkej ceny Portugalska motocyklov v kráľovskej triede MotoGP. Vyhral pomerne suverénnym spôsobom, keď po tom, ako sa dostal do čela pretekov, jazdil s menším náskokom pred Danielom Pedrosom i Valentinom Rossim a táto trojica aj v takomto poradí prešla cieľom. Prekvapením je až šieste miesto minuloročného suveréna a majstra sveta Austrálčana Stonera, ktorého motocykel stratil suverenitu, ktorú mal v minuloročnej sezóne. Príliš sa nedarilo ani ambicióznemu Britovi Jamesovi Toselandovi, minuloročnému majstrovi sveta v triede Superbike, ktorý skončil siedmy. Naopak, milým prekvapením pretekov v Estorile boli Američania Colin Edwards a Johny Hopkins na štvrtom a piatom mieste.

Valentino Rossi

Španiel Lorenzo sa prekvapujúco po troch pretekoch prebojoval do čela priebežného hodnotenia seriálu majstrovstiev sveta. Má na svojom konte 61 bodov, rovnako ako jeho krajan Pedrosa. So stratou 14 bodov za nimi zaostáva Talian Valentino Rossi, ktorý v Estoril spočiatku aj viedol, ale jemu alebo jeho motocyklu chýba väčšia výdrž.

10. N. Hayden USA/Honda 19

Suverénnym víťazom triedy do 250 cm³ sa spôsobom štart-cieľ stal Španiel Alvaro Bautista. Veľký boj do posledných ani nie metrov, ale centimetrov sa odohrával medzi Talianom Marcom Simoncellim a Fínom Mikom Kalliom, ktorí prešli cieľom na druhom a treťom mieste. Fín vďaka tomuto umiestneniu sa dostal na čelo priebežného poradia seriálu pred Taliana Mattiu Pasiniho, ktorý v priebehu týchto pretekov dvakrát spadol. Najmä jeho druhý pád vyzeral veľmi škaredo, našťastie nič vážne sa mu nestalo.

10. A. Espargaro Špan./Aprilia 19

V Estoril, podobne ako pred dvoma týždňami v Španielsku, zvíťazil v triede do 125 cm³ Talian Simone Corsi. Ani tentoraz sa nedarilo minuloročnému majstrovi sveta Maďarovi Talmácsimu, keď skončil až šiesty a v priebežnom hodnotení nie je ani v prvej desiatke. Za Corsim skončili na druhom a treťom mieste Španieli Joan Olive a Nicolas Terol. Talian Corsi si týmto tretím víťazstvom v kariére upevnil prvé miesto v priebežnom poradí seriáli majstrovstiev sveta v najslabšej triede.