Autosalón Paríž 2014: Prehliadka svetových noviniek (+ video)

Štvrtok, 02 október 2014

Dnes ráno o deviatej hodine sa otvorili brány najväčšieho jesenného autosalónu v Paríži. V meste nad Seinou sa počas dvoch úvodných dní stretáva novinárska obec z celého sveta spolu s odborníkmi z automobilového sveta na prehliadke najhorúcejších automobilových noviniek. Po nich potom od soboty 4. do nedele 19. októbra budú priestory parížskeho autosalónu prístupne širokej verejnosti.

Logo AS Paris 2014

Paríž, ktorý je po Ženeve druhým najväčším autosalónom na starom kontinente a ktorý sa strieda s autosalónom v nemeckom Frankfukte, predstavuje tak v týchto dňoch najväčšie svetové novinky z automobilizmu. Po prvý raz sa veľká automobilová show konala ešte v roku 1898. Z rôznych príčin sa po niektoré roky parížsky autosalón nekonal, o čo sa postarali napríklad svetové vojny alebo v roku 1977 svetová kríza.

Od tohto času sa svetová výstava automobilov koná každé dva (párne) roky vždy uprostred Paríža v Porte de Versailles. Nevýhodou Paríža oproti Ženeve je, že výstavné priestory sú rozložené v menších či väčších halách na pomerne veľkom priestore, kým v Ženeve je to všetko na jednom mieste v hale Palexpo.

Ak ešte donedávna boli automobilky navyknuté prekvapovať na autosalónoch svojimi novinkami a do poslednej chvíle ich utajovať, v súčasnosti je trend takmer opačný. Už dlhšie pred začiatkom autosalónu výrobcovia ukazujú a predstavujú svoje nové modely či riešenia minimálne tlačovými správami pre médiá a na fotografiách. Či už ide o úplne nové modely, nové technické alebo ekologické riešenia, prípadne len inovované modely.

Autosalón, či v Paríži, Ženeve, Tokiu, Detroite, alebo kdekoľvek inde na svete, je vždy veľká udalosť. Súčasný autosalón v Paríži je najväčšou motoristickou udalosťou tejto jesene. Bohatý na svetové premiéry nových modelov, konceptov, nových technológií. Je na čo sa pozerať.

Pre tých motoristických nadšencov, ktorých neuspokoja články a fotografie z autosalónu, majú možnosť vidieť novinky parížskeho autosalónu na vlastné oči. Pre nich sa autosalón otvára v sobotu 4. októbra a potrvá do nedele 19. októbra. Autosalón má otvorené od 10:00 hod do 20:00 hod, vo štvrtok a piatok do 22:00 hod. Vstupné pre dospelých je 14 eur, deti do 10 rokov majú vstup zadarmo, študenti od 10 do 25 rokov zaplatia 8 eur. Skupina 15 a viac ľudí – 12 eur.

Video player is loading, please wait...

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.