Autosalón Paríž 2014: Prehliadka svetových noviniek (+ video)

Štvrtok, 02 október 2014

Dnes ráno o deviatej hodine sa otvorili brány najväčšieho jesenného autosalónu v Paríži. V meste nad Seinou sa počas dvoch úvodných dní stretáva novinárska obec z celého sveta spolu s odborníkmi z automobilového sveta na prehliadke najhorúcejších automobilových noviniek. Po nich potom od soboty 4. do nedele 19. októbra budú priestory parížskeho autosalónu prístupne širokej verejnosti.

Logo AS Paris 2014

Paríž, ktorý je po Ženeve druhým najväčším autosalónom na starom kontinente a ktorý sa strieda s autosalónom v nemeckom Frankfukte, predstavuje tak v týchto dňoch najväčšie svetové novinky z automobilizmu. Po prvý raz sa veľká automobilová show konala ešte v roku 1898. Z rôznych príčin sa po niektoré roky parížsky autosalón nekonal, o čo sa postarali napríklad svetové vojny alebo v roku 1977 svetová kríza.

Od tohto času sa svetová výstava automobilov koná každé dva (párne) roky vždy uprostred Paríža v Porte de Versailles. Nevýhodou Paríža oproti Ženeve je, že výstavné priestory sú rozložené v menších či väčších halách na pomerne veľkom priestore, kým v Ženeve je to všetko na jednom mieste v hale Palexpo.

Ak ešte donedávna boli automobilky navyknuté prekvapovať na autosalónoch svojimi novinkami a do poslednej chvíle ich utajovať, v súčasnosti je trend takmer opačný. Už dlhšie pred začiatkom autosalónu výrobcovia ukazujú a predstavujú svoje nové modely či riešenia minimálne tlačovými správami pre médiá a na fotografiách. Či už ide o úplne nové modely, nové technické alebo ekologické riešenia, prípadne len inovované modely.

Autosalón, či v Paríži, Ženeve, Tokiu, Detroite, alebo kdekoľvek inde na svete, je vždy veľká udalosť. Súčasný autosalón v Paríži je najväčšou motoristickou udalosťou tejto jesene. Bohatý na svetové premiéry nových modelov, konceptov, nových technológií. Je na čo sa pozerať.

Pre tých motoristických nadšencov, ktorých neuspokoja články a fotografie z autosalónu, majú možnosť vidieť novinky parížskeho autosalónu na vlastné oči. Pre nich sa autosalón otvára v sobotu 4. októbra a potrvá do nedele 19. októbra. Autosalón má otvorené od 10:00 hod do 20:00 hod, vo štvrtok a piatok do 22:00 hod. Vstupné pre dospelých je 14 eur, deti do 10 rokov majú vstup zadarmo, študenti od 10 do 25 rokov zaplatia 8 eur. Skupina 15 a viac ľudí – 12 eur.

Video player is loading, please wait...

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.