Autosalón Paríž 2014: Prehliadka svetových noviniek (+ video)

Štvrtok, 02 október 2014

Dnes ráno o deviatej hodine sa otvorili brány najväčšieho jesenného autosalónu v Paríži. V meste nad Seinou sa počas dvoch úvodných dní stretáva novinárska obec z celého sveta spolu s odborníkmi z automobilového sveta na prehliadke najhorúcejších automobilových noviniek. Po nich potom od soboty 4. do nedele 19. októbra budú priestory parížskeho autosalónu prístupne širokej verejnosti.

Logo AS Paris 2014

Paríž, ktorý je po Ženeve druhým najväčším autosalónom na starom kontinente a ktorý sa strieda s autosalónom v nemeckom Frankfukte, predstavuje tak v týchto dňoch najväčšie svetové novinky z automobilizmu. Po prvý raz sa veľká automobilová show konala ešte v roku 1898. Z rôznych príčin sa po niektoré roky parížsky autosalón nekonal, o čo sa postarali napríklad svetové vojny alebo v roku 1977 svetová kríza.

Od tohto času sa svetová výstava automobilov koná každé dva (párne) roky vždy uprostred Paríža v Porte de Versailles. Nevýhodou Paríža oproti Ženeve je, že výstavné priestory sú rozložené v menších či väčších halách na pomerne veľkom priestore, kým v Ženeve je to všetko na jednom mieste v hale Palexpo.

Ak ešte donedávna boli automobilky navyknuté prekvapovať na autosalónoch svojimi novinkami a do poslednej chvíle ich utajovať, v súčasnosti je trend takmer opačný. Už dlhšie pred začiatkom autosalónu výrobcovia ukazujú a predstavujú svoje nové modely či riešenia minimálne tlačovými správami pre médiá a na fotografiách. Či už ide o úplne nové modely, nové technické alebo ekologické riešenia, prípadne len inovované modely.

Autosalón, či v Paríži, Ženeve, Tokiu, Detroite, alebo kdekoľvek inde na svete, je vždy veľká udalosť. Súčasný autosalón v Paríži je najväčšou motoristickou udalosťou tejto jesene. Bohatý na svetové premiéry nových modelov, konceptov, nových technológií. Je na čo sa pozerať.

Pre tých motoristických nadšencov, ktorých neuspokoja články a fotografie z autosalónu, majú možnosť vidieť novinky parížskeho autosalónu na vlastné oči. Pre nich sa autosalón otvára v sobotu 4. októbra a potrvá do nedele 19. októbra. Autosalón má otvorené od 10:00 hod do 20:00 hod, vo štvrtok a piatok do 22:00 hod. Vstupné pre dospelých je 14 eur, deti do 10 rokov majú vstup zadarmo, študenti od 10 do 25 rokov zaplatia 8 eur. Skupina 15 a viac ľudí – 12 eur.

Video player is loading, please wait...

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.