Autosalón Paríž 2014: Prehliadka svetových noviniek (+ video)

Štvrtok, 02 október 2014

Dnes ráno o deviatej hodine sa otvorili brány najväčšieho jesenného autosalónu v Paríži. V meste nad Seinou sa počas dvoch úvodných dní stretáva novinárska obec z celého sveta spolu s odborníkmi z automobilového sveta na prehliadke najhorúcejších automobilových noviniek. Po nich potom od soboty 4. do nedele 19. októbra budú priestory parížskeho autosalónu prístupne širokej verejnosti.

Logo AS Paris 2014

Paríž, ktorý je po Ženeve druhým najväčším autosalónom na starom kontinente a ktorý sa strieda s autosalónom v nemeckom Frankfukte, predstavuje tak v týchto dňoch najväčšie svetové novinky z automobilizmu. Po prvý raz sa veľká automobilová show konala ešte v roku 1898. Z rôznych príčin sa po niektoré roky parížsky autosalón nekonal, o čo sa postarali napríklad svetové vojny alebo v roku 1977 svetová kríza.

Od tohto času sa svetová výstava automobilov koná každé dva (párne) roky vždy uprostred Paríža v Porte de Versailles. Nevýhodou Paríža oproti Ženeve je, že výstavné priestory sú rozložené v menších či väčších halách na pomerne veľkom priestore, kým v Ženeve je to všetko na jednom mieste v hale Palexpo.

Ak ešte donedávna boli automobilky navyknuté prekvapovať na autosalónoch svojimi novinkami a do poslednej chvíle ich utajovať, v súčasnosti je trend takmer opačný. Už dlhšie pred začiatkom autosalónu výrobcovia ukazujú a predstavujú svoje nové modely či riešenia minimálne tlačovými správami pre médiá a na fotografiách. Či už ide o úplne nové modely, nové technické alebo ekologické riešenia, prípadne len inovované modely.

Autosalón, či v Paríži, Ženeve, Tokiu, Detroite, alebo kdekoľvek inde na svete, je vždy veľká udalosť. Súčasný autosalón v Paríži je najväčšou motoristickou udalosťou tejto jesene. Bohatý na svetové premiéry nových modelov, konceptov, nových technológií. Je na čo sa pozerať.

Pre tých motoristických nadšencov, ktorých neuspokoja články a fotografie z autosalónu, majú možnosť vidieť novinky parížskeho autosalónu na vlastné oči. Pre nich sa autosalón otvára v sobotu 4. októbra a potrvá do nedele 19. októbra. Autosalón má otvorené od 10:00 hod do 20:00 hod, vo štvrtok a piatok do 22:00 hod. Vstupné pre dospelých je 14 eur, deti do 10 rokov majú vstup zadarmo, študenti od 10 do 25 rokov zaplatia 8 eur. Skupina 15 a viac ľudí – 12 eur.

Video player is loading, please wait...

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.