Autosalón v Bratislave bez mnohých veľkých hráčov

Utorok, 13 apríl 2010

Značne ochudobnený v poradí už dvadsiaty bratislavský autosalón otvoril svoje brány v utorok 13. apríla pre novinárov a odbornú verejnosť. Od dnes až do nedele 18. apríla budú výstavné exponáty v areáli Incheby prístupné verejnosti. Na výstavnej ploche 38 000 m² sa predstaví neúplná ponuka slovenského trhu s novými osobnými automobilmi. Škoda, že nie kompletná, keďže mnohé značky sa autosalónu nezúčastňujú.

Peugeot RCZ

Na bratislavskom autosalóne sa v tomto roku nezúčastňujú takí silní hráči ako BMW, Mercedes, Fiat, Alfa Romeo, Ford, Opel, Toyota, Lexus, Honda, Nissan, Mitsubishi, Lancia a ďalšie. Niečo môžeme pripísať na vrub krízy, ale určite aj na stále omieľanú tému - či dva autosalóny, jarný bratislavský a jesenný nitriansky, nie sú pre malé Slovensko priveľká záťaž pre vystavovateľov. V priestoroch Incheby sa teraz prezentuje 127 vystavovateľov, ale chýbajú tí veľkí. No je tu v plnej sile zastúpený koncern Volkswagen so značkami Audi, VW, Škoda a Seat, ďalej Renault, Dacia, Kia, Citroën, Peugeot, Volvo, Jaguar, Land Rover, Suzuki, Subaru, dokonca aj čínsky zástupca Gonow, dovedna 31 značiek z Českej republiky, Francúzska, Poľska, Rakúska a Slovenska.

Vystavovatelia sa v Inchebe prezentujú 62 výstavnými novinkami. Nie všetky sú síce absolútnymi novinkami, nájdu sa však aj tie. Spomeňme napríklad Volvo S60, Jaguar XJ, Renault Wind, Peugeot BB1, Suzuki Alto, VW Tuareg, Citroen C-Zero, Citroen GTbyCitroen, Dacia Duster, Seat Ibiza ST, Škoda Fabia RS, Fabia a Fabia Combi facelift, Škoda Roomster facelift, Audi A5 Sportback, no za premiéry sa vydávajú na druhej strane aj novinky, ktoré sa už nejaký čas bežne predávajú. Tak napríklad Kia Venga, Kia Sorento či Hyundai iX35 a ďalšie. Predaj ďalších sa začne v najbližších týždňoch či mesiacoch. Každopádne je prospešné, ak si motoristická verejnosť môže na autosalóne vytvoriť obraz o aktuálnej ponuke, pripomeňme však znova, že oklieštenej a neúplnej.

Otvárací deň je vždy plný očakávaní. Inak tomu nebolo ani teraz. Novučičké koberce čakajú na kontakt s prvými návštevníkmi, pod plachtami zahalené novinky zasa na svoje odhalenie. Atmosféru expozícií dekoruje popri naleštených krásavcoch množstvo mladých hostesiek, jedna krajšia od druhej. Vystavovatelia sa pripravujú na tlačové konferencie a predstavenia svojich horúcich noviniek. Takže z tohto pohľadu žije autosalón svojim životom bez ohľadu na počet zúčastnených či chýbajúcich vystavovateľov.

Na bratislavský autosalón vás náš internetový portál pozýva pozrieť si vystavované exponáty prostredníctvom fotografií, ktoré sme pre vás pripravili.

Peugeot RCZ Peugeot RCZ Citroen GT by Citroen Citroen DS3 Citroen C5 Tourer Citroen C-Zero Citroen C3 Škoda Fabia S2000 Škoda Fabia RS Škoda Fabia facelift Škoda Yeti Škoda Fabia Combi facelift Seat Ibiza ST Seat Leon FR Kia Sorento Kia Venga Kia Soul Volvo S60 Jaguar XJ Jaguar XJ Lotus Evora 2+2 Wiesmann GT Suzuki Alto Suzuki Grand Vitara a Jimny Renault Megane RS Renault Wind Renault Megane Renault Clio Grandtour Dacia Duster Audi A8 Audi A5 Sportback VW Touareg Hybrid Hyundai iX-35 Peugeot 308 CC Nissan GT-R Peugeot BB1 Chevrolet Corvette ZR1 Chevrolet Spark Chevrolet Cruze Subaru Legacy Subaru Outback Subaru Forester Velor X-Trike Attack K1 Artega GT Spyker C8 Spyder Ford Mustang Shelby GT500
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.