Autosalón v Bratislave bez mnohých veľkých hráčov

Utorok, 13 apríl 2010

Značne ochudobnený v poradí už dvadsiaty bratislavský autosalón otvoril svoje brány v utorok 13. apríla pre novinárov a odbornú verejnosť. Od dnes až do nedele 18. apríla budú výstavné exponáty v areáli Incheby prístupné verejnosti. Na výstavnej ploche 38 000 m² sa predstaví neúplná ponuka slovenského trhu s novými osobnými automobilmi. Škoda, že nie kompletná, keďže mnohé značky sa autosalónu nezúčastňujú.

Peugeot RCZ

Na bratislavskom autosalóne sa v tomto roku nezúčastňujú takí silní hráči ako BMW, Mercedes, Fiat, Alfa Romeo, Ford, Opel, Toyota, Lexus, Honda, Nissan, Mitsubishi, Lancia a ďalšie. Niečo môžeme pripísať na vrub krízy, ale určite aj na stále omieľanú tému - či dva autosalóny, jarný bratislavský a jesenný nitriansky, nie sú pre malé Slovensko priveľká záťaž pre vystavovateľov. V priestoroch Incheby sa teraz prezentuje 127 vystavovateľov, ale chýbajú tí veľkí. No je tu v plnej sile zastúpený koncern Volkswagen so značkami Audi, VW, Škoda a Seat, ďalej Renault, Dacia, Kia, Citroën, Peugeot, Volvo, Jaguar, Land Rover, Suzuki, Subaru, dokonca aj čínsky zástupca Gonow, dovedna 31 značiek z Českej republiky, Francúzska, Poľska, Rakúska a Slovenska.

Vystavovatelia sa v Inchebe prezentujú 62 výstavnými novinkami. Nie všetky sú síce absolútnymi novinkami, nájdu sa však aj tie. Spomeňme napríklad Volvo S60, Jaguar XJ, Renault Wind, Peugeot BB1, Suzuki Alto, VW Tuareg, Citroen C-Zero, Citroen GTbyCitroen, Dacia Duster, Seat Ibiza ST, Škoda Fabia RS, Fabia a Fabia Combi facelift, Škoda Roomster facelift, Audi A5 Sportback, no za premiéry sa vydávajú na druhej strane aj novinky, ktoré sa už nejaký čas bežne predávajú. Tak napríklad Kia Venga, Kia Sorento či Hyundai iX35 a ďalšie. Predaj ďalších sa začne v najbližších týždňoch či mesiacoch. Každopádne je prospešné, ak si motoristická verejnosť môže na autosalóne vytvoriť obraz o aktuálnej ponuke, pripomeňme však znova, že oklieštenej a neúplnej.

Otvárací deň je vždy plný očakávaní. Inak tomu nebolo ani teraz. Novučičké koberce čakajú na kontakt s prvými návštevníkmi, pod plachtami zahalené novinky zasa na svoje odhalenie. Atmosféru expozícií dekoruje popri naleštených krásavcoch množstvo mladých hostesiek, jedna krajšia od druhej. Vystavovatelia sa pripravujú na tlačové konferencie a predstavenia svojich horúcich noviniek. Takže z tohto pohľadu žije autosalón svojim životom bez ohľadu na počet zúčastnených či chýbajúcich vystavovateľov.

Na bratislavský autosalón vás náš internetový portál pozýva pozrieť si vystavované exponáty prostredníctvom fotografií, ktoré sme pre vás pripravili.

Peugeot RCZ Peugeot RCZ Citroen GT by Citroen Citroen DS3 Citroen C5 Tourer Citroen C-Zero Citroen C3 Škoda Fabia S2000 Škoda Fabia RS Škoda Fabia facelift Škoda Yeti Škoda Fabia Combi facelift Seat Ibiza ST Seat Leon FR Kia Sorento Kia Venga Kia Soul Volvo S60 Jaguar XJ Jaguar XJ Lotus Evora 2+2 Wiesmann GT Suzuki Alto Suzuki Grand Vitara a Jimny Renault Megane RS Renault Wind Renault Megane Renault Clio Grandtour Dacia Duster Audi A8 Audi A5 Sportback VW Touareg Hybrid Hyundai iX-35 Peugeot 308 CC Nissan GT-R Peugeot BB1 Chevrolet Corvette ZR1 Chevrolet Spark Chevrolet Cruze Subaru Legacy Subaru Outback Subaru Forester Velor X-Trike Attack K1 Artega GT Spyker C8 Spyder Ford Mustang Shelby GT500
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.