Autosalón v Bratislave bez mnohých veľkých hráčov

Utorok, 13 apríl 2010

Značne ochudobnený v poradí už dvadsiaty bratislavský autosalón otvoril svoje brány v utorok 13. apríla pre novinárov a odbornú verejnosť. Od dnes až do nedele 18. apríla budú výstavné exponáty v areáli Incheby prístupné verejnosti. Na výstavnej ploche 38 000 m² sa predstaví neúplná ponuka slovenského trhu s novými osobnými automobilmi. Škoda, že nie kompletná, keďže mnohé značky sa autosalónu nezúčastňujú.

Peugeot RCZ

Na bratislavskom autosalóne sa v tomto roku nezúčastňujú takí silní hráči ako BMW, Mercedes, Fiat, Alfa Romeo, Ford, Opel, Toyota, Lexus, Honda, Nissan, Mitsubishi, Lancia a ďalšie. Niečo môžeme pripísať na vrub krízy, ale určite aj na stále omieľanú tému - či dva autosalóny, jarný bratislavský a jesenný nitriansky, nie sú pre malé Slovensko priveľká záťaž pre vystavovateľov. V priestoroch Incheby sa teraz prezentuje 127 vystavovateľov, ale chýbajú tí veľkí. No je tu v plnej sile zastúpený koncern Volkswagen so značkami Audi, VW, Škoda a Seat, ďalej Renault, Dacia, Kia, Citroën, Peugeot, Volvo, Jaguar, Land Rover, Suzuki, Subaru, dokonca aj čínsky zástupca Gonow, dovedna 31 značiek z Českej republiky, Francúzska, Poľska, Rakúska a Slovenska.

Vystavovatelia sa v Inchebe prezentujú 62 výstavnými novinkami. Nie všetky sú síce absolútnymi novinkami, nájdu sa však aj tie. Spomeňme napríklad Volvo S60, Jaguar XJ, Renault Wind, Peugeot BB1, Suzuki Alto, VW Tuareg, Citroen C-Zero, Citroen GTbyCitroen, Dacia Duster, Seat Ibiza ST, Škoda Fabia RS, Fabia a Fabia Combi facelift, Škoda Roomster facelift, Audi A5 Sportback, no za premiéry sa vydávajú na druhej strane aj novinky, ktoré sa už nejaký čas bežne predávajú. Tak napríklad Kia Venga, Kia Sorento či Hyundai iX35 a ďalšie. Predaj ďalších sa začne v najbližších týždňoch či mesiacoch. Každopádne je prospešné, ak si motoristická verejnosť môže na autosalóne vytvoriť obraz o aktuálnej ponuke, pripomeňme však znova, že oklieštenej a neúplnej.

Otvárací deň je vždy plný očakávaní. Inak tomu nebolo ani teraz. Novučičké koberce čakajú na kontakt s prvými návštevníkmi, pod plachtami zahalené novinky zasa na svoje odhalenie. Atmosféru expozícií dekoruje popri naleštených krásavcoch množstvo mladých hostesiek, jedna krajšia od druhej. Vystavovatelia sa pripravujú na tlačové konferencie a predstavenia svojich horúcich noviniek. Takže z tohto pohľadu žije autosalón svojim životom bez ohľadu na počet zúčastnených či chýbajúcich vystavovateľov.

Na bratislavský autosalón vás náš internetový portál pozýva pozrieť si vystavované exponáty prostredníctvom fotografií, ktoré sme pre vás pripravili.

Peugeot RCZ Peugeot RCZ Citroen GT by Citroen Citroen DS3 Citroen C5 Tourer Citroen C-Zero Citroen C3 Škoda Fabia S2000 Škoda Fabia RS Škoda Fabia facelift Škoda Yeti Škoda Fabia Combi facelift Seat Ibiza ST Seat Leon FR Kia Sorento Kia Venga Kia Soul Volvo S60 Jaguar XJ Jaguar XJ Lotus Evora 2+2 Wiesmann GT Suzuki Alto Suzuki Grand Vitara a Jimny Renault Megane RS Renault Wind Renault Megane Renault Clio Grandtour Dacia Duster Audi A8 Audi A5 Sportback VW Touareg Hybrid Hyundai iX-35 Peugeot 308 CC Nissan GT-R Peugeot BB1 Chevrolet Corvette ZR1 Chevrolet Spark Chevrolet Cruze Subaru Legacy Subaru Outback Subaru Forester Velor X-Trike Attack K1 Artega GT Spyker C8 Spyder Ford Mustang Shelby GT500
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.