BMW XM už krášli Autosalón v Inchebe

Štvrtok, 20 apríl 2023

Len málokedy sa stáva, aby sa horúca novinka prémiovej automobilovej značky tak rýchlo po svojom uvedení dostala na verejný plac. Neplatí to o unikátnom BMW XM, ktorý už oslňuje návštevníkov bratislavského autosalónu.

1-bmw-xm

BMW XM, vrcholný model bavorskej značky, zamieril dnes ráno na výstavisko autosalónu v bratislavskej Inchebe. Stal sa tak najpríťažlivejším výstavným exponátom dnes otvoreného autosalónu.

Model XM je prvým produktom športovej divízie BMW M, ktorý je kombináciou pohonu spaľovacieho motora (výkon 360 kW/489 k) a elektromotora (145 kW/197 k).

Tento krížnik ciest kompletne vytvorili v divízii BMW M. Ešte približne pred týždňom bol model XM s celkovým výkonom 653 koní do uvedenia modelu BMW XM Label Red (748 k) najvýkonnejším modelom značky.

Obdivovať na vysokovýkonnom modeli SUV (podľa BMW SAV) môžeme precízne vypracované prvky vonkajšieho dizajnu, interiér, výbavu vozidla i systémy pre vodiča. Tiež prirovnávať k legendárnemu športovému BMW M1 s motorom v strede.

Zopakujme si, že divízia BMW M prináša v modeli XM ako svoj úplne prvý vysokovýkonný automobil s elektrifikovaným pohonom. Plug-in hybridný systém pozostávajúci z benzínového motora V8 a výnimočne silného elektromotora zaručuje, že model BMW XM sa vyznačuje podmanivou dynamikou.

O parametroch uvedieme: kombinovaná priemerná spotreba benzínu je 1,6 až 1,7 l/100 km, kombinovaná priemerná spotreba elektriny 33,0 až 34,5 kWh/100 km a kombinované priemerné emisie CO2 35 až 39 g/km podľa cyklu WLTP.

Nový BMW XM sa vyrába v závode BMW v meste Spartanburg v USA od decembra 2022 a k predajcom po celom svete dorazí na jar tohto roku. Na Slovensku je už prvý kus, a to na Autosalóne Incheba.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.