Frankfurt 2015: pomenej noviniek

Štvrtok, 17 september 2015

Po dvoch novinárskych dňoch je štvrtok 17. septembra prvým výstavným dňom na 66. ročníku autosalónu IAA Frankfurt 2015. Ak prvý deň pre ľudí z mediálneho prostredia bol nabitý predstavovaním noviniek a množstvom tlačových konferencií, druhý bol už pokojnejší, takže novinári mali viac času a priestoru podrobnejšie si frankfurtské novinky prezrieť. Niektoré z nich si teraz pozrite.

1 Lamborghini Huracan Spyder
Lamborghini Huracan Spyder Rodster dokončili tesne pred Frankfurtom. Výkony: 449 kW/610 k, maximálna rýchlosť 335 km/h. Má elektrohydraulicky ovládanú plátennú strechu v odtieni čierna, hnedá alebo červená.

Doba pokročila, s ňou sa mení aj myslenie šéfov veľkých značiek. Automobilky, ktoré doteraz ani nepomysleli na iné než tradičné modely, prišli do Frankfurtu s nečakanými novinkami. Príkladom môžu byť britské značky Bentley a Jaguar, ktoré sme ešte donedávna známkovali ako konzervatívne.

Bentley zamieril do segmentu, ktorý ešte nedávno bol pre túto automobilku tabu a vo Frankfurte predviedol model Bentayga s dvanásťvalcovým motorom a priviedol na svet najrýchlejšie SUV na svete.

2 Bentley Bentayga
Bentley Bentayga vsádza na luxus, eleganciu a výkon

S obdobným a vzhľadovo veľmi pekným SUV sa predstavil aj Jaguar a dal mu meno F-Pace, ktorý aj keď nebude tak rýchly ako Bentayga, už podľa mena bude udávať tempo na aké sú prívrženci tejto značky zvyknutý.

3 Jaguar F-Pace
Jaguar F-Pace na cesty i do terénu

Pozadu nechcel zostať ani Mercedes a vo Frankfurte vyrukoval s konceptom IAA, ktorý má inteligentnú aerodynamiku so schopnosťou čiastočne meniť svoj tvar a dosiahnuť koeficient odporu vzduchu len 0,19.

4 Mercedes-Benz Concept IAA
Mercedes-Benz Concept IAA s inteligentnou aerodynamikou

V expozícii Porsche zaujal štvormiestny luxusný elektrický Mission E s výkonom 600 koní schopný prejsť na jedno nabitie až 500 kilometrov. Zaujímavý je taiwanský elektromobil Thunder Power, ktorý môže zaujať výkonom 435 koní, ale najmä luxusným interiérom.

5 Porsche Mission E
Elektrický Porsche Mission E, štvormiestny , plne elektrický

Z kategórie rýchlych superšportov určite obliehaným stánkom bude Ferrari a jeho model 488 Spider, ktorý vo svojich útrobách chová dvakrát preplňovaný osemvalec s objemom 3,9 litra a s výkonom 670 koní. Viete si predstaviť, čo je to za zážitok jazdiť s ním len s modrou oblohou nad hlavou?

6 Ferrari 488 Spider
Ferrari 488 Spider - jedovato rýchly roadster

Z modelov bežne dostupných na trhu spomeňme Suzuki Baleno, ktoré mieri na pragmatických zákazníkov. Baleno je oproti modelu Swift o málo väčšie, ale stále ide len veľkosť ako je väčšina hatchbackov segmentu B. Baleno i Vitara, ktorá je už pár mesiacov na trhu aj na Slovensku, dostanú nové úsporné motory Boosterjet.

7 Suzuki Baleno
Suzuki Baleno pre pragmaticky mysliacich užívateľov

Pozornosť vo Frankfurte vzbudzuje Nissan Gripz, ktorý by mohol byť nástupcom modelu Juke, na ktorého vzhľade sa dizajnéri Nissanu dochuti vyšantili. Ale tak ako sa páči Juke, iste iný osud nečaká ani Gripz, ktorý navyše má kombinovať praktickosť crossovera a výkony športového auta. Údajne by mohol nahradiť aj športový Nissan 370Z.

8 Nissan Gripz Concept
Nissan Gripz – koncept s extrémnym dizajnom

Citroën priviezol do Frankfurtu dva varianty modelu DS4 zo svojej luxusnej divízie. Už prvý štandardný pridal na luxuse, druhý pomenovaný Crossback je viac oplastovaný, takže si môže trúfnuť aj do ľahšieho terénu.

9 Citroen Cactus M Concept
Citroën DS4 pripravil dve verzie: luxusnú a vhodnú aj do terénu

Noviniek vo Frankfurte bolo, samozrejme, o dosť viac. K tým zaujímavým sa postupne vrátime.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.