Frankfurt 2015: pomenej noviniek

Štvrtok, 17 september 2015

Po dvoch novinárskych dňoch je štvrtok 17. septembra prvým výstavným dňom na 66. ročníku autosalónu IAA Frankfurt 2015. Ak prvý deň pre ľudí z mediálneho prostredia bol nabitý predstavovaním noviniek a množstvom tlačových konferencií, druhý bol už pokojnejší, takže novinári mali viac času a priestoru podrobnejšie si frankfurtské novinky prezrieť. Niektoré z nich si teraz pozrite.

1 Lamborghini Huracan Spyder
Lamborghini Huracan Spyder Rodster dokončili tesne pred Frankfurtom. Výkony: 449 kW/610 k, maximálna rýchlosť 335 km/h. Má elektrohydraulicky ovládanú plátennú strechu v odtieni čierna, hnedá alebo červená.

Doba pokročila, s ňou sa mení aj myslenie šéfov veľkých značiek. Automobilky, ktoré doteraz ani nepomysleli na iné než tradičné modely, prišli do Frankfurtu s nečakanými novinkami. Príkladom môžu byť britské značky Bentley a Jaguar, ktoré sme ešte donedávna známkovali ako konzervatívne.

Bentley zamieril do segmentu, ktorý ešte nedávno bol pre túto automobilku tabu a vo Frankfurte predviedol model Bentayga s dvanásťvalcovým motorom a priviedol na svet najrýchlejšie SUV na svete.

2 Bentley Bentayga
Bentley Bentayga vsádza na luxus, eleganciu a výkon

S obdobným a vzhľadovo veľmi pekným SUV sa predstavil aj Jaguar a dal mu meno F-Pace, ktorý aj keď nebude tak rýchly ako Bentayga, už podľa mena bude udávať tempo na aké sú prívrženci tejto značky zvyknutý.

3 Jaguar F-Pace
Jaguar F-Pace na cesty i do terénu

Pozadu nechcel zostať ani Mercedes a vo Frankfurte vyrukoval s konceptom IAA, ktorý má inteligentnú aerodynamiku so schopnosťou čiastočne meniť svoj tvar a dosiahnuť koeficient odporu vzduchu len 0,19.

4 Mercedes-Benz Concept IAA
Mercedes-Benz Concept IAA s inteligentnou aerodynamikou

V expozícii Porsche zaujal štvormiestny luxusný elektrický Mission E s výkonom 600 koní schopný prejsť na jedno nabitie až 500 kilometrov. Zaujímavý je taiwanský elektromobil Thunder Power, ktorý môže zaujať výkonom 435 koní, ale najmä luxusným interiérom.

5 Porsche Mission E
Elektrický Porsche Mission E, štvormiestny , plne elektrický

Z kategórie rýchlych superšportov určite obliehaným stánkom bude Ferrari a jeho model 488 Spider, ktorý vo svojich útrobách chová dvakrát preplňovaný osemvalec s objemom 3,9 litra a s výkonom 670 koní. Viete si predstaviť, čo je to za zážitok jazdiť s ním len s modrou oblohou nad hlavou?

6 Ferrari 488 Spider
Ferrari 488 Spider - jedovato rýchly roadster

Z modelov bežne dostupných na trhu spomeňme Suzuki Baleno, ktoré mieri na pragmatických zákazníkov. Baleno je oproti modelu Swift o málo väčšie, ale stále ide len veľkosť ako je väčšina hatchbackov segmentu B. Baleno i Vitara, ktorá je už pár mesiacov na trhu aj na Slovensku, dostanú nové úsporné motory Boosterjet.

7 Suzuki Baleno
Suzuki Baleno pre pragmaticky mysliacich užívateľov

Pozornosť vo Frankfurte vzbudzuje Nissan Gripz, ktorý by mohol byť nástupcom modelu Juke, na ktorého vzhľade sa dizajnéri Nissanu dochuti vyšantili. Ale tak ako sa páči Juke, iste iný osud nečaká ani Gripz, ktorý navyše má kombinovať praktickosť crossovera a výkony športového auta. Údajne by mohol nahradiť aj športový Nissan 370Z.

8 Nissan Gripz Concept
Nissan Gripz – koncept s extrémnym dizajnom

Citroën priviezol do Frankfurtu dva varianty modelu DS4 zo svojej luxusnej divízie. Už prvý štandardný pridal na luxuse, druhý pomenovaný Crossback je viac oplastovaný, takže si môže trúfnuť aj do ľahšieho terénu.

9 Citroen Cactus M Concept
Citroën DS4 pripravil dve verzie: luxusnú a vhodnú aj do terénu

Noviniek vo Frankfurte bolo, samozrejme, o dosť viac. K tým zaujímavým sa postupne vrátime.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.