Paríž 2012: brány autosalónu otvorené dokorán

Štvrtok, 27 september 2012

Dnes sa otvorili brány jedného z najväčších svetových autosalónov. V meste na Seine, Paríži, sa koná každý párny rok a je najväčšou automobilov udalosťou jesene. Tento štvrtok a piatok je vyhradený pre novinárov a ostatnú odbornú verejnosť, od soboty 29. septembra do nedele 14. októbra pre ostatnú verejnosť.

Jaguar-F-Type
Svetovú premiéru má v Paríži Jaguar F-Type, dvojmiestny výkonný a rýchly roadster

Ako vždy, aj tentoraz na parížskom autosalóne uvidia návštevníci veľký počet nových modelov, ktoré sa tu predstavia vo svetových či európskych premiérach. Tento rok by sa v Paríži malo podľa niektorých zdrojov predstaviť až sto noviniek. Či ich bude naozaj až toľko, to ukáže samotná prehliadka v deviatich výstavných pavilónoch s rozlohou takmer stotisíc metrov štvorcových.

Takmer sedem mesiacov po jarnom autosalóne v Ženeve sa toho v motoristickom svete nazbieralo dosť a dosť, a tak zvedavosť pred parížskym autosalónom je veľká. Práve tu je návštevnosť jednou z najväčších nielen v Európe, ale aj vo svete. Za viac ako dva týždne trvania parížskeho autosalónu by jeho bránami mohlo v tomto roku prejsť aj vyše milióna a štvrť návštevníkov.

Aj keď vo svete a Európe doslova zúri kríza, na automobilový priemysel akoby ani nedoľahla. Nových modelov pribúda a produkcia vo väčšine automobiliek stúpa. Svetoví výrobcovia oznamujú ďalšie budúce modely, ktorými chcú prekvapiť už na najbližších veľkých autosalónoch. Krásne na tom je, že s tým nerobia takmer žiadne tajnosti a tak prakticky dopredu vieme, čo napríklad v marci v Ženene 2013 uvidíme.

Vráťme sa však do hlavného mesta Francúzska, kde sa práve začal druhý najväčší európsky autosalón. Presný počet noviniek nemáme zrátaný, ale bude ich dosť, možno aj avizovaná stovka. S mnohými sme vás už skôr oboznámili a mohli ste ich vidieť aj presne v tej podobe, v akej budú schádzať z výrobných liniek automobiliek. Z našich stránok už viete ako vyzerajú napríklad novinka automobilka Kia, trojdverová pro_cee'd., Volvo V40 Cross Country, sedan Mazda6, alebo Mazda6 kombi, Dacia Logan a Sandero, veľké SUV Kia Sorento a ďalšie čerstvé novinky predstavované teraz v Paríži.

Ďalšie nové modely z parížskej prehliadky textom i obrazom prinesieme postupne v najbližších dňoch. A tak sa môžete tešiť na to, ako vyzerá Golf siedmej generácie, Škoda Rapid, ktorá bola už skôr predstavená, crossover Suzuki S-Cross, Renault Clio štvrtej generácie, BMW Active Tourer, Citroën C-Elysée alebo DS3 Cabrio, trojdverový Hyundai i30, nasledovník slávneho Jaguara E-Type s označením F-Type v najvýkonnejšej verzii V8 S s päťlitrovým motorom a 495 konskými silami (364 kW), nová Ford Fiesta a Mondeo, Peugeot 301, Range Rover novej generácie, ale aj SEAT Leon a hromada ďalších nových modelov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.