Paríž 2012: brány autosalónu otvorené dokorán

Štvrtok, 27 september 2012

Dnes sa otvorili brány jedného z najväčších svetových autosalónov. V meste na Seine, Paríži, sa koná každý párny rok a je najväčšou automobilov udalosťou jesene. Tento štvrtok a piatok je vyhradený pre novinárov a ostatnú odbornú verejnosť, od soboty 29. septembra do nedele 14. októbra pre ostatnú verejnosť.

Jaguar-F-Type
Svetovú premiéru má v Paríži Jaguar F-Type, dvojmiestny výkonný a rýchly roadster

Ako vždy, aj tentoraz na parížskom autosalóne uvidia návštevníci veľký počet nových modelov, ktoré sa tu predstavia vo svetových či európskych premiérach. Tento rok by sa v Paríži malo podľa niektorých zdrojov predstaviť až sto noviniek. Či ich bude naozaj až toľko, to ukáže samotná prehliadka v deviatich výstavných pavilónoch s rozlohou takmer stotisíc metrov štvorcových.

Takmer sedem mesiacov po jarnom autosalóne v Ženeve sa toho v motoristickom svete nazbieralo dosť a dosť, a tak zvedavosť pred parížskym autosalónom je veľká. Práve tu je návštevnosť jednou z najväčších nielen v Európe, ale aj vo svete. Za viac ako dva týždne trvania parížskeho autosalónu by jeho bránami mohlo v tomto roku prejsť aj vyše milióna a štvrť návštevníkov.

Aj keď vo svete a Európe doslova zúri kríza, na automobilový priemysel akoby ani nedoľahla. Nových modelov pribúda a produkcia vo väčšine automobiliek stúpa. Svetoví výrobcovia oznamujú ďalšie budúce modely, ktorými chcú prekvapiť už na najbližších veľkých autosalónoch. Krásne na tom je, že s tým nerobia takmer žiadne tajnosti a tak prakticky dopredu vieme, čo napríklad v marci v Ženene 2013 uvidíme.

Vráťme sa však do hlavného mesta Francúzska, kde sa práve začal druhý najväčší európsky autosalón. Presný počet noviniek nemáme zrátaný, ale bude ich dosť, možno aj avizovaná stovka. S mnohými sme vás už skôr oboznámili a mohli ste ich vidieť aj presne v tej podobe, v akej budú schádzať z výrobných liniek automobiliek. Z našich stránok už viete ako vyzerajú napríklad novinka automobilka Kia, trojdverová pro_cee'd., Volvo V40 Cross Country, sedan Mazda6, alebo Mazda6 kombi, Dacia Logan a Sandero, veľké SUV Kia Sorento a ďalšie čerstvé novinky predstavované teraz v Paríži.

Ďalšie nové modely z parížskej prehliadky textom i obrazom prinesieme postupne v najbližších dňoch. A tak sa môžete tešiť na to, ako vyzerá Golf siedmej generácie, Škoda Rapid, ktorá bola už skôr predstavená, crossover Suzuki S-Cross, Renault Clio štvrtej generácie, BMW Active Tourer, Citroën C-Elysée alebo DS3 Cabrio, trojdverový Hyundai i30, nasledovník slávneho Jaguara E-Type s označením F-Type v najvýkonnejšej verzii V8 S s päťlitrovým motorom a 495 konskými silami (364 kW), nová Ford Fiesta a Mondeo, Peugeot 301, Range Rover novej generácie, ale aj SEAT Leon a hromada ďalších nových modelov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.