Ženeva 2009: napriek kríze megasalón

Štvrtok, 05 marec 2009

Motoristická Európa sa schádza v Ženeve, kde na výstavisku Palexpo od štvrtka 5. marca do nedele 15. marca sa bude konať najvýznamnejšia prehliadka automobilov a automobilovej techniky roku 2009.

Ženeva 2009

Napriek značnej stagnácii trhu s novými automobilmi vo svete a poklesu ich výroby záujem vystavovateľov o prezentáciu svojich výrobkov na 79. ženevskom autosalóne je obrovský, čo potvrdzuje ich vysoká účasť a veľký počet vystavovaných noviniek. Na autosalóne sa očakáva nielen okolo 700 tisíc návštevníkov, ale aj mnohí generáli automobilového priemyslu, svetoví dizajnéri, slávni automobiloví pretekári a osobnosti zo všetkých odvetví spoločenského života.

Na 79. ženevskom autosalóne sa v obrovskej hale Palexpo na ploche 119.000 metrov štvorcových predstaví okolo 260 vystavovateľov z 30 štátov sveta. Odhalia tu približne 130 svetových a európskych noviniek, ktorých premiéra sa uskutoční práve tu. To všetko pred početnou novinárskou obcou, keďže sa v Ženeve očakáva účasť až 10.000 zástupcov médií. Aj taký je ženevský autosalón, jediný autosalón z "Top 5" sveta, ktorý sa v Európe koná každoročne.

Ešte predtým ako tieto osobnosti vstúpia do automobilového sveta noviniek, hostilo výstavisko na brehu ženevského jazera po dva dni, v utorok a stredu 3. a 4. marca, novinárov z celého sveta a odbornú motoristickú verejnosť, aby prostredníctvom svojich médií – tlačových, rozhlasových, televíznych a internetových – informovali o najnovších novinkách automobilového priemyslu, ktoré svoju premiéru prežívajú práve teraz v Ženeve, ale aj o štúdiách, ktoré predznamenávajú budúcnosť svetového fenoménu, ktorý či chceme alebo nie, hýbe našim svetom.

Ženeva 2009

My sa na našom internetovom portáli svetmotorov.sk budeme venovať ženevskému autosalónu priebežne. Postupne predstavíme všetky najvýznamnejšie svetové i európske premiéry, ale pozornosť zameriame aj na to, čo si na 79. ženevskom autosalóne zaslúžilo väčšiu pozornosť.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."