Ženeva 2012: BMW zaujalo novou „šestkou“

Piatok, 09 marec 2012

Cestou na švajčiarsky autosalón (Astrou Sportstourer zapožičanou českým Oplom) sme s pražskými kolegami tipovali, čím v Ženeve prekvapí česká Škoda. Tipovali sme, že to môže byť nová doteraz neznáma a dobre utajená štúdia, alebo nový super Yeti, zväčšená verzia (sedemmiestna ?) súčasného SUV, prípadne novinku s očakávaným menom Rapid.

BMW 6 Gran Coupé
BMW 6 Gran Coupé, štvordverové elegantné kupé budilo v Ženeve veľkú pozornosť

Nič také nás však v utorok v Ženeve na stánku značkyŠkoda nečakalo a žiadne prekvapenie sa nekonalo. Ak nerátame päťdverovéCitigo, model ktorý síce nový je, ale nie nepoznaný. Narátali sme osem exemplárov Citigo a naleštenú súťažnúŠkodu Fabia S2000. Predpokladaná veľká premiéra päťdverového hatchbacku Škoda (Rapid ?) vychádzajúceho z konceptu MissionL, či neznámeho konceptu alebo superyeti sa zrejme odkladá na jesenný Paríž. A čo tretia generácia modelu Octavia? Tá sa pravdepodobne predstaví až o rok v Ženeve.

Noviniek však v Ženeve bolo i tak neúrekom. Ak začneme podľa abecedy, takAston Martin predviedol nový špičkový modelV12 Zagato. AutomobilkaAudi predstavila na novej koncernovej platforme úplne novéAudi A3, teraz oba trojdverový hatchbach, ale ďalšie verzie budú nasledovať. Prekvapením je uvedenie tretieho modelového radu britskej automobilkyBentley v podobe superluxusného SUV, ktoré vychádza z konceptuEXP 9 F. Ďalšie novinky britskej značky: kabrioletBentley Continental GTC V8 a atleticky zoštíhlená limuzínaBentley Mulsanne Mulliner.

Bentley EXP 9 F
Bentley EXP 9 F je koncept, ale ak sa dostane do výroby, bude zrejme najluxusnejším i najdrahším SUV na trhu. Počin Bentley vyrábať SUV je obrovským prekvapením.

Bavorská automobilkaBMW predstavila hneď viacero nových modelov, z ktorých najväčšiu pozornosť pútalo štvordverovéGran Coupé šesťkového radu. V tieni nového kupé však nezostali ani ďalšie modely BMW, ktoré tu mali svetové premiéry. Predovšetkým krásne novéBMW 3, alebo aj ďalšie novinky –BMW M 550d xDrive, sedan i kombi, aleboBMW X6 M50d. Aj ďalšie nové modely, ako úsporné a ekologické jednotkovéBMW 116d EfficientDynamics alebo trojkovéBMW 328i.

Vo svetovej premiére sa predviedol aj novýCadillac ATS, luxusný americký športový sedan. Množstvo nových modelov sa objavilo aj v expozíciiChevroletu:Cruze vo verzii kombi, štúdiaCode 130R, štvormiestne kupé s trojpriestorovou karosériou a pohonom zadných kolies. ŠtúdiaTru 140S (s pohonom predných kolies) predstavuje dostupné atraktívne štvorsedadlové športové kupé.

Citroen C4 Aircross
V expozícii Citroënu pútal najväčšiu pozornosť nový model SUV – C4 Aircross

Predstavovať v Ženeve mal čo ajCitroën. Vo svetovej premiére predviedol nový model SUVC4 Aircross, ktorý spája v sebe eleganciu bežných áut a svalnaté línie terénneho vozidla. Po prvý raz sa predstavil aj nový elegantnýCitroën DS5 z luxusnej línie DS. Premiéru mal v Ženeve ajBerlingo Miltispace, ktorý je modernejší a expresívnejší.Citroën DS4 Racing Concept je štúdia, ktorá má v sebe prvky športových áut.

V modeliCitroën DS5 Hybrid4 sa po prvý raz predstavuje plne hybridný pohon, ktorý spája naftový motor HDi a elektromotor. Technológia Hybrid4 spája vysoký výkon 200 k, pohon všetkých štyroch kolies, mestskú jazdu s nulovými emisiami, pomáha pri akcelerácii a pri jazde s podporou spaľovacieho motora minimalizuje emisie CO2 na úroveň 99 g/km, pričom v mestskom prostredí umožní ušetriť až 35 % paliva.

BMW 6 Gran Coupé BMW 6 Gran Coupé Bentley EXP 9 F Bentley Continental GTC V8 Bentley Mulsanne Mulliner Bentley EXP 9 F 4 BMW 6X M50d BMW M550d xDRive BMW 118d BMW 328i BMW 116d EfficientDynamics Audi A3 Audi A3 Audi TT RS plus Audi R8 5,2 quattro Audi A1 2,0T quattro Cadillac CTS-V Coupé 6,2 V8 Chevroler Code 130 R Chevroler Tru 140 S 2 Citroen C4 Aircross Citroen C4 Aircross Citroen DS5 2 Citroen DS4 Racing Concept Citroen DS3 WRC Citroen Berlingo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo 8 Škoda Fabia S2000 2
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.