Ženeva 2012: BMW zaujalo novou „šestkou“

Piatok, 09 marec 2012

Cestou na švajčiarsky autosalón (Astrou Sportstourer zapožičanou českým Oplom) sme s pražskými kolegami tipovali, čím v Ženeve prekvapí česká Škoda. Tipovali sme, že to môže byť nová doteraz neznáma a dobre utajená štúdia, alebo nový super Yeti, zväčšená verzia (sedemmiestna ?) súčasného SUV, prípadne novinku s očakávaným menom Rapid.

BMW 6 Gran Coupé
BMW 6 Gran Coupé, štvordverové elegantné kupé budilo v Ženeve veľkú pozornosť

Nič také nás však v utorok v Ženeve na stánku značkyŠkoda nečakalo a žiadne prekvapenie sa nekonalo. Ak nerátame päťdverovéCitigo, model ktorý síce nový je, ale nie nepoznaný. Narátali sme osem exemplárov Citigo a naleštenú súťažnúŠkodu Fabia S2000. Predpokladaná veľká premiéra päťdverového hatchbacku Škoda (Rapid ?) vychádzajúceho z konceptu MissionL, či neznámeho konceptu alebo superyeti sa zrejme odkladá na jesenný Paríž. A čo tretia generácia modelu Octavia? Tá sa pravdepodobne predstaví až o rok v Ženeve.

Noviniek však v Ženeve bolo i tak neúrekom. Ak začneme podľa abecedy, takAston Martin predviedol nový špičkový modelV12 Zagato. AutomobilkaAudi predstavila na novej koncernovej platforme úplne novéAudi A3, teraz oba trojdverový hatchbach, ale ďalšie verzie budú nasledovať. Prekvapením je uvedenie tretieho modelového radu britskej automobilkyBentley v podobe superluxusného SUV, ktoré vychádza z konceptuEXP 9 F. Ďalšie novinky britskej značky: kabrioletBentley Continental GTC V8 a atleticky zoštíhlená limuzínaBentley Mulsanne Mulliner.

Bentley EXP 9 F
Bentley EXP 9 F je koncept, ale ak sa dostane do výroby, bude zrejme najluxusnejším i najdrahším SUV na trhu. Počin Bentley vyrábať SUV je obrovským prekvapením.

Bavorská automobilkaBMW predstavila hneď viacero nových modelov, z ktorých najväčšiu pozornosť pútalo štvordverovéGran Coupé šesťkového radu. V tieni nového kupé však nezostali ani ďalšie modely BMW, ktoré tu mali svetové premiéry. Predovšetkým krásne novéBMW 3, alebo aj ďalšie novinky –BMW M 550d xDrive, sedan i kombi, aleboBMW X6 M50d. Aj ďalšie nové modely, ako úsporné a ekologické jednotkovéBMW 116d EfficientDynamics alebo trojkovéBMW 328i.

Vo svetovej premiére sa predviedol aj novýCadillac ATS, luxusný americký športový sedan. Množstvo nových modelov sa objavilo aj v expozíciiChevroletu:Cruze vo verzii kombi, štúdiaCode 130R, štvormiestne kupé s trojpriestorovou karosériou a pohonom zadných kolies. ŠtúdiaTru 140S (s pohonom predných kolies) predstavuje dostupné atraktívne štvorsedadlové športové kupé.

Citroen C4 Aircross
V expozícii Citroënu pútal najväčšiu pozornosť nový model SUV – C4 Aircross

Predstavovať v Ženeve mal čo ajCitroën. Vo svetovej premiére predviedol nový model SUVC4 Aircross, ktorý spája v sebe eleganciu bežných áut a svalnaté línie terénneho vozidla. Po prvý raz sa predstavil aj nový elegantnýCitroën DS5 z luxusnej línie DS. Premiéru mal v Ženeve ajBerlingo Miltispace, ktorý je modernejší a expresívnejší.Citroën DS4 Racing Concept je štúdia, ktorá má v sebe prvky športových áut.

V modeliCitroën DS5 Hybrid4 sa po prvý raz predstavuje plne hybridný pohon, ktorý spája naftový motor HDi a elektromotor. Technológia Hybrid4 spája vysoký výkon 200 k, pohon všetkých štyroch kolies, mestskú jazdu s nulovými emisiami, pomáha pri akcelerácii a pri jazde s podporou spaľovacieho motora minimalizuje emisie CO2 na úroveň 99 g/km, pričom v mestskom prostredí umožní ušetriť až 35 % paliva.

BMW 6 Gran Coupé BMW 6 Gran Coupé Bentley EXP 9 F Bentley Continental GTC V8 Bentley Mulsanne Mulliner Bentley EXP 9 F 4 BMW 6X M50d BMW M550d xDRive BMW 118d BMW 328i BMW 116d EfficientDynamics Audi A3 Audi A3 Audi TT RS plus Audi R8 5,2 quattro Audi A1 2,0T quattro Cadillac CTS-V Coupé 6,2 V8 Chevroler Code 130 R Chevroler Tru 140 S 2 Citroen C4 Aircross Citroen C4 Aircross Citroen DS5 2 Citroen DS4 Racing Concept Citroen DS3 WRC Citroen Berlingo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo 8 Škoda Fabia S2000 2
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
thumbnail
Botanická záhrada na univerzite vo Freiburgu má novú atrakciu: pavilón livMatS, ktorý kombinuje udržateľné stavebné materiály, architektúru a digitálne technológie. Túto unikátnu štruktúru vytvorili v interdisciplinárnej spolupráci medzi univerzitami v Stuttgarte a Freiburgu. Skupina Exolon podporila projekt polykarbonátovými pevnými plechmi. Pavilón nie je len atraktívnym miestom, ale je aj príkladom udržateľnej alternatívy ku konvenčným stavebným metódam, ktorá efektívne využíva zdroje, a je teda medzníkom pre udržateľnosť v architektúre. Ide totiž o prvú budovu, v ktorej nosnú konštrukciu tvoria výlučne roboticky vinuté ľanové vlákna. Návrh prenáša princípy z prírody do architektúry, možno aj do oblasti automotive, a umožňuje ľahkú, ale stabilnú konštrukciu.
lowRes-munich
BMW ponúka tento rok už tretiu bezdrôtovo dostupnú aktualizáciu softvéru. Nová komplexná diaľková aktualizácia softvéru Remote Software Upgrade sa zameriava na rozšírenie a vylepšenie asistenčných systémov vodiča. Do konca roka 2021 bude po svete jazdiť najväčšia flotila vozidiel kompatibilných s aktuálnymi inováciami, čo bude predstavovať viac ako 2,5 milióna pripojených vozidiel BMW. Akcia sa spustila v Nemecku a ďalšie trhy budú nasledovať. Viac zábavy prinesie na palubu služba Spotify, ktorá rozširuje ponuku BMW Connected Music a teraz môže prehrávať aj podcasty. Nové funkcie ponúkajú zákazníkom viac pohodlia, vyššiu bezpečnosť a aj viac radosti z jazdy.
Toyota-Tundra
Kríza v automobilovom priemysle sa výrazne prejavuje aj v tohtoročnej ponuke inzerovaných áut na slovenskom trhu. Z ponuky áut podľa typu karosérie vyplýva, že ich počet v tomto roku klesol vo všetkých kategóriách. Najnižší pokles je u vozidiel SUV, ktoré slovenskí inzerenti ponúkajú najviac, a to 29,4 %. Zatiaľ čo ich ponuka medziročne klesla o 4 %, dopyt vzrástol o 18 %. Zvyšuje sa však ich vek a počet najazdených kilometrov. Vozidlá SUV zostarli o viac ako 12 %, pričom mladšie sú len viacmiestne. Spolu s klesajúcou ponukou automobilov sa zvyšuje ich vek a počet najazdených kilometrov. Najvyšší medziročný nárast veku inzerovaných áut na slovenskom trhu možno pozorovať pri sedanoch, kde autá zostarli o 32,2 % na 7,8 roka. Všetky uvádzané údaje vychádzajú z analýzy trhu s jazdenými vozidlami spoločnosti Aures.