Ženeva 2012: veľká fotogaléria (G - L)

Štvrtok, 22 marec 2012

V druhej časti našej fotogalérie predkladáme snímky áut značiek začínajúcich na písmená G až L. Na takmer 130 snímkach nájdete významné novinky nemeckého úpravcu Gemballa a automobiliek Honda, Hyundai, Chevrolet, Infiniti, Jaguar, Jeep, Kia, Lamborghini, Lancia, Land Rover, Lexus a Lotus, z ktorých väčšina sa v Ženeve predviedla po prvý raz.

Infiniti Emerge
Infiniti Emerg-E Concept získal v Ženeve titul najkrajšia štúdia. Je prvým Infiniti s motorom uprostred. Poháňa ho elektrina a benzínový trojvalec. Z 0 na 96 km/h akceleruje za 4,0 s, na elektrinu prejde 48 km a s podporou spaľovacieho motora 480 km.

Začíname automobilmi pre mnohých neznámou značkouGemballa. V tomto prípade nejde o výrobcu sériových automobilov. Gemballa je renomovaným, uznávaným a váženým tuningovým úpravcom. Dominantným objektom jeho úprav sú automobily značky Porsche, za ktoré úpravca získal mnohé významné ocenenia. Rovnako renovaný je aj ďalší tuningový úpravcaGumpert, ktorý v Ženeve prezentoval model Apollo.

V expozíciiHondy budil pozornosť najmä návrat modeluNSX, zatiaľ ako koncept, tiežCR-V novej generácie a mnohé ďalšie novinky.

KórejskýHyundai sa prezentoval novými30 vo verziách hatchback i kombi, predovšetkým však prekrásnou štúdiouHyundai i-oniq – elektrickým športovým hatchbackom s predĺženým dojazdom. Z množstva exponátovChevroletu spomenieme štúdieCode 130 R aTru 140 S, ale aj známe superšportyCorvette a jej špičkovú verziuCorvette ZR1.

Infinity, čo je americká odnož Nissanu, vystavoval v ŽeneveEmerg-E Concept, ktorý tu získal novinárske ocenenie ako najkrajší koncept. Zaujímavé boli tiež hybridné modely tejto japonsko-americkej značky. TromfomJaguara v Ženeve bolo nové kombiXF Sportbrake v elegantnej bielej farbe, aj keď by iný, napríklad tmavší odtieň tejto novinke možno viac pristal.

AmerickýJeep predstavil v Ženeve svoju stálicuVrangler, špeciálnu edíciuMountain. Do sériovej výroby má ísť už tento rok. Bude sa dovážať do Európy a bude v dvoj- i štvordverovom vyhotovení. "Korejsko-slovenská"Kia sa mala tiež čím chváliť. Okrem iných noviniek novými modelmiCee'd aCee'd SW, teda 5dverovým hatchbackom a verziou kombi. Pútavou novinkou bola aj štúdiaTrackster, ktorá vychádza zo známeho modelu Soul.

A sme pri značkeLamborghini a jej novom modeliAventador. Superšport bez strechy bol jedným z najviac obliehaných stánkov ženevského autosalónu. Speedster s dvanásťvalcovým agregátom pôsobil svojimi tvarmi značne futuristicky, ale aj agresívne. Na jeho dizajne bolo však dosť prvkov z už známych modelov.

Lancia predstavila v Ženeve hneď niekoľko noviniek. Tí, ktorí radi jazdia s vetrom vo vlasoch, pre tých je vhodné auto bez strechy - Flavia Cabrio. V slušivej bielej ju sprevádzala modelka s rovnako snehobielym odtieňom oblečenia. Obrovitému sedanu Thema (v Ženeve bola aj vo verzii 4x4) , čo je v podstate v Lancii upravená verzia Chrysler 300 C, by sa jeho komfortu a pohodliu potešil aj "krstný otec" talianskej mafie. A je tu ešte niečo ďalšie: veľké MPV s americkým menom Voyager, teda neobvyklé spojenieLancia Voyager. A nechýbal ani najmenší model Ypsilon v špeciálnej edícii Black &Red, navyše s dámou v červenom.

ULand Rovera má byť nástupcom Defendera úplne nový model a jeho predobrazom by mal byť v Ženeve predstavený koncept s dávnejšie ohlasovaným menomDC 100, resp. športovejšíDC 100 Sport. Po 64 rokoch výroby by saDefender znovu mohol dočkať nového kabátu, ktorý mu pristane. Posúďte podľa obrázku štúdie DC 100 Concept.

Novinkou Lexusu bol v Ženeve predstavený hybridnýRX 450h poháňaný s kombináciou benzínového motora V6 a elektromotorom s celkovým výkonom 299 koní (220 kW). Jazdiť bude môcť okrem štandardného módu s dvoma ďalšími, ktoré pribudli: ECO a SPORT. Pri aktivácii toho druhého sa prístroje "ponoria" do červenej farby a automobil je pripravený na najostrejšiu akceleráciu. V expozícii Lexusu nechýbala ani pýcha značky predstavená pred pol rokom vo Frankfurte –CT 200h.

Dominantným modelom u Lotusu nebol model Evora, ale najrýchlejší Lutus s menom Exige s dodatkovým písmenom S. Tento ľahký roadster v ostro zelenom odtieni, vážiaci len niečo cez 950 kg, poháňa 3,5litrový vidlicový šesťvalec z Evory s výkonom upraveným na viac ako 350 koní. Najrýchlejšiemu otvorenému Lotusu asistovali žltá Elise a hnedosivá Evora GTE.

Prehliadku ženevských fotozáberov ukončíme poslednou treťou časťou už v najbližších dňoch. Začínať bude zaujímavým rakúskym konceptom Magna Steyr Mila Coupic a končiť švédskym Volvo.

Gemballa Gumpert Apollo Gumpert Apollo Gumpert Apollo Gumpert Apollo Honda Civic Honda CRV1 Honda CRV1 Honda CRV1 Honda CRV1 Honda CRV1 Honda CRZ Honda EVSTER Concept Honda EVSTER Concept Honda EVSTER Concept Honda EVSTER Concept Honda EVSTER Concept Honda EVSTER Concept Honda Insight Honda Jazz Honda Jazz Honda NSX Concept Honda NSX Concept Honda NSX Concept Honda NSX Concept Honda NSX Concept Honda NSX Concept Honda NSX Concept Honda NSX Concept Hyundai i20 Hyundai i20 Hyundai i20 Hyundai i20 Hyundai i40 kombi Hyundai i40 kombi Hyundai ioniq Hyundai ioniq Hyundai ioniq Hyundai ioniq Hyundai ioniq Hyundai ioniq Hyundai ioniq Hyundai ioniq Chevroler Code 130 R Chevroler Code 130 R Chevroler Tru 140 S Chevrolet Camaro Cabrio Chevrolet Camaro Cabrio Chevrolet Camaro Transformers Chevrolet Camaro Transformers Chevrolet Captiva Chevrolet Corvette Chevrolet Corvette Chevrolet Corvette ZR1 Chevrolet Cruze Station Wagon Chevrolet Cruze WTCC Chevrolet Tru 140 S Concept Chevrolet Volt Chevrolet Volt Infiniti Emerge Infiniti Emerge Infiniti Emerge Infiniti Emerge Infiniti FX 30d Infiniti FX 30d Infiniti G37 Cabrio Infiniti G37 Cabrio Infiniti M 35h Infiniti M 35h Infiniti M 35h Infinity FX Sebastian Vettel Infinity FX Sebastian Vettel Infinity FX Sebastian Vettel Infinity FX Sebastian Vettel Jaguar XF Sportbrake Jaguar XF Sportbrake Jaguar XF Sportbrake Jaguar XF Sportbrake Jaguar XF Sportbrake Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Vrangler Jeep Vrangler Kia ceed Kia ceed Kia ceed Kia ceed SW Kia ceed SW Kia Optima Hybrid Kia Ray EV Kia Rio Kia Trackster Kia Trackster Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador J Lamborghini Aventador J Lamborghini Aventador J Lamborghini Aventador LP 5502 Spyder Lamborghini Aventador LP 7004 Lamborghini Gallardo LP 5502 Spyder Lamborghini Gallardo LP 5502 Spyder Lancia Flavia Cabrio Lancia Flavia Cabrio Lancia Flavia Cabrio Lancia Thema Lancia Thema AWD Lancia Voyager Lancia Voyager Lancia Ypsilon Lancia Ypsilon 2 Lancia Ypsilon Black Red Land Rover DC 100 Concept Land Rover DC 100 Concept Land Rover Defender Lexus CT 200h Lexus RX 450h Lexus RX 450h Lexus RX 450h FSport Lotus Elise Lotus Evora GTE Lotus Evora GTE Lotus Exige Lotus Exige S 2 Lotus Exige S 3
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
thumbnail
Botanická záhrada na univerzite vo Freiburgu má novú atrakciu: pavilón livMatS, ktorý kombinuje udržateľné stavebné materiály, architektúru a digitálne technológie. Túto unikátnu štruktúru vytvorili v interdisciplinárnej spolupráci medzi univerzitami v Stuttgarte a Freiburgu. Skupina Exolon podporila projekt polykarbonátovými pevnými plechmi. Pavilón nie je len atraktívnym miestom, ale je aj príkladom udržateľnej alternatívy ku konvenčným stavebným metódam, ktorá efektívne využíva zdroje, a je teda medzníkom pre udržateľnosť v architektúre. Ide totiž o prvú budovu, v ktorej nosnú konštrukciu tvoria výlučne roboticky vinuté ľanové vlákna. Návrh prenáša princípy z prírody do architektúry, možno aj do oblasti automotive, a umožňuje ľahkú, ale stabilnú konštrukciu.
lowRes-munich
BMW ponúka tento rok už tretiu bezdrôtovo dostupnú aktualizáciu softvéru. Nová komplexná diaľková aktualizácia softvéru Remote Software Upgrade sa zameriava na rozšírenie a vylepšenie asistenčných systémov vodiča. Do konca roka 2021 bude po svete jazdiť najväčšia flotila vozidiel kompatibilných s aktuálnymi inováciami, čo bude predstavovať viac ako 2,5 milióna pripojených vozidiel BMW. Akcia sa spustila v Nemecku a ďalšie trhy budú nasledovať. Viac zábavy prinesie na palubu služba Spotify, ktorá rozširuje ponuku BMW Connected Music a teraz môže prehrávať aj podcasty. Nové funkcie ponúkajú zákazníkom viac pohodlia, vyššiu bezpečnosť a aj viac radosti z jazdy.
Toyota-Tundra
Kríza v automobilovom priemysle sa výrazne prejavuje aj v tohtoročnej ponuke inzerovaných áut na slovenskom trhu. Z ponuky áut podľa typu karosérie vyplýva, že ich počet v tomto roku klesol vo všetkých kategóriách. Najnižší pokles je u vozidiel SUV, ktoré slovenskí inzerenti ponúkajú najviac, a to 29,4 %. Zatiaľ čo ich ponuka medziročne klesla o 4 %, dopyt vzrástol o 18 %. Zvyšuje sa však ich vek a počet najazdených kilometrov. Vozidlá SUV zostarli o viac ako 12 %, pričom mladšie sú len viacmiestne. Spolu s klesajúcou ponukou automobilov sa zvyšuje ich vek a počet najazdených kilometrov. Najvyšší medziročný nárast veku inzerovaných áut na slovenskom trhu možno pozorovať pri sedanoch, kde autá zostarli o 32,2 % na 7,8 roka. Všetky uvádzané údaje vychádzajú z analýzy trhu s jazdenými vozidlami spoločnosti Aures.