Ženeva 2014: 84. autosalón otvorený

Utorok, 04 marec 2014

Dnes otvoril ženevský autosalón brány výstaviska Palexpo pre novinárov a odbornú verejnosť. Prehliadka najnovších automobilových noviniek, z ktorých mnohé budú mať v Ženeve svetovú premiéru, sa tak práve začala.

1 Lamborghini Huracan
Lamborghini Huracán v Ženeve vo svetovej premiére. Nahradí úspešný model Gallard.

Pre verejnosť bude autosalón v Ženeve prístupný od 6. do 16. marca. Očakáva sa, že gigantické podujatie v komplexe Palexpo na okraji Ženevy navštívi tento rok viac ako 700.000 návštevníkov.

V siedmich halách ženevského Palexpa na ploche približne 110.000 m² budú rozmiestnené exponáty okolo 250 vystavovateľov. Chýbať v Ženeve nechce nikto, a tak tu návštevníci uvidia všetkých hlavných svetových výrobcov. Tí tu predstavia tak svoje najnovšie produkčné modely, ako aj koncepty budúcich modelov. Jedna z hál je zameraná výhradne na domácich švajčiarskych dodávateľov dielov a príslušenstva pre automobilový priemysel.

Jedným z cieľov najväčšieho európskeho i svetového autosalónu je prezentovať najnovší vývoj v automobilovom svete, ukázať autá v ich plnej kráse, upriamiť pozornosť tiež na technické a ekonomické aspekty, na opatrenia smerujúce k ochrane životného prostredia, ale ukázať tiež ako sú elegantné, bezpečné, výkonné i športové.

O novinkách vystavovaných na 84. ženevskom autosalóne budeme na našom internetovom portáli informovať. Niektoré z horúcich noviniek prinášame už teraz v našej prvej fotogalérii.

1 Lamborghini Huracan Acura RLX Sport Hybrid Audi A3 Sportback etron Audi A8 Audi R8 V10 Audi RS7 Audi SQ5 Biofore Concept Car BMW 2 Coupé BMW i8 BMW M3 BMW M4 Coupé BMW series lifestyle edition Brabus 850 Biturbo Cadillaca TSC Coupe Cakanie na premiéru Citroen C4 Cactus Jeep Renegade Lexus RC F Sport Maserati Coupe McLaren 650 S NIssan e-NV200 Opel Adam S Peugeot 308 SW porsche macan s diesel 03 Range Rover Evoque Renault Twingo III Suzuki Celerio
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.